כל מה שחשוב ויפה
מיכאל קונונוסקי, צוללות מבטון

שבוע העיצוב חולון 2015: ראשי הצוותים

שבוע העיצוב חולון 2015
פורטפוליו מלווה את פעילות הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון
והפעם: הסטודנטים, ראשי הצוותים של הפעילויות השונות


מימין לשמאל: שי, דניאל, נעמה צברי, אילה ואמיר רוזן

מימין לשמאל: שי קסטל, דניאל אמיר, נעמה דמארי, אילה שי ואמיר רוזן

אילה שי ונעמה דמארי
בנות 29, המחלקה לעיצוב תעשייתי, שנה ג׳

״אנחנו אחראיות על ה-״Design Hub״ – האירוע שחותם את שבוע העיצוב, שהמטרה המרכזית שלו היא לתת במה לנושא ההאקינג שחילחל בשנים האחרונות מהמרחב הווירטואלי לעולם העיצוב. יש לכך הרבה ביטויים שונים ומגוונים: זה לא רק עיצוב מגניב אלא תפיסת עולם חתרנית ואלטרנטיבית של האינדיווידואל בחברה. זאת תהיה חגיגה של החופש היצירתי, ונעמיק את הדיון על תהליך העיצוב מצד אחד ותפקיד המעצב מנגד,: מרחבי מייקרים פעילים, פאנל מעצבים, מוסיקה חיה והקרנות וידיאו. יהיה שמח״.

מה הייתן רוצות שיקרה ומה ייחשב מבחינתכן להצלחה?
״אנחנו רוצות לייצר לערב אחד מרחב בין מעצבים וחובבי עיצוב מכל התחומים, שיקח את הדיון על עיצוב מחוץ לגבולות האקדמיה, שיאפשר זווית חדשה להסתכל על הדברים, יעורר שאלות, ויאפשר להטיל ספק בגבולות ובמוסכמות שאנחנו מתנהלים בתוכם, כמעצבים שחיים בחברה ומגיבים אליה. הצלחה מבחינתנו זה להצליח לחדש ולעורר השראה לכל מי שיגיע בין אם זה מעצבים, מייקרים, סטודנטים ועד לעוברי אורח שיקלעו לאירוע במקרה.

מה אתן יכולות לספר על הפעילות שעברתן עד עכשיו במכון?
״השוני של הקורס מתחיל בזה שהתחנה האחרונה בו היא לא אובייקט או מוצר, אלא היכולת שלנו לשנות את החוקים; להצליח לקיים עיצוב במהות שלו, כשמפשיטים ממנו את הצורות והביטויים המובנים מאליהם. אנחנו מרגישות חלק ממשהו גדול וחשוב: זה מתחיל ביחס הוולנטרי והלא-מערכתי של המנחים והסטודנטים וממשיך בלכתוב ׳מניפסט׳ משלנו ולקחת את זה לשם. הדרישה היא לא להיות סטודנט טוב, אלא להיות ער אל מול המציאות. וזה גם מה שלמדנו: לדעת לחלום ולגרום לדברים להתגשם״.

אם היה לכן תקציב לא מוגבל, איזו פעילות הייתן שמחות לקיים בשבוע העיצוב?
״אם הייתה לנו את האופציה מבחינה תקציבית היינו מרימות מרתון עיצוב, מזמינות מעצבים, האקרים, מייקרים, אמנים מהארץ ומחו״ל ליצירת שיתופי פעולה, שבזמן קצוב, נגיד 48 שעות, יוצרים פרוייקטים בזירת ההאקינג״.

מסגרת קווים

שי קסטל ודניאל אמיר
בני 26, המחלקה לעיצוב תעשייתי, שנה ג׳

״אנחנו אחראים ביחד על כל מה שקורה מחוץ למוזיאון, ״עוטף מוזיאון״, שזו קבלת הפנים הראשונית של האורחים שמגיעים לטירוף הזה שנקרא שבוע העיצוב. אנחנו אחראים לקבלת פנים חמה, שנונה ומצחיקה שתכניס את האורחים לאווירת חג העיצוב, רגע לפני הכניסה למוזיאון.

מה הייתם רוצים שיקרה ומה ייחשב מבחינתכם להצלחה?
״בגדול המטרה העיקרית היא לחשוף את הקהל הרחב לדבר המדהים של עולם העיצוב, ואולי אפילו לגרום להם להבין שעיצוב נמצא סביבנו כל הזמן ורק צריך לפקוח את עינינו אליו. אנחנו עושים את זה בעזרת פרוייקטים שונים שנותנים לקהל לראות בצורה אחרת כל מיני דברים מחיי היום-יום״.

מה אתם יכולים לספר על הפעילות שעברתם עד עכשיו במכון?
״מבחינתנו לקחת חלק בשבוע העיצוב זו זכות ממש גדולה. טל ולוקה זיהו פה פוטנציאל גדול: לקחת סטודנטים שכל מה שיש להם בראש זה עיצוב ולתת להם להתפרע ולבנות את שבוע העיצוב מאפס. זה דבר שמניב, נכון לרגע זה, תוצאות גדולות ואמיצות שמקבלות אופי מיוחד. כל העולם נפרס לפנינוף ולנו נותר רק לבחור במה אנחנו רוצים להתערב״.

אם היה לכם תקציב לא מוגבל, איזו פעילות הייתם שמחים לקיים בשבוע העיצוב?
״האמת היא שאת כל התכנון והרעיונות הראשוניים שלנו עיצבנו ללא התחשבות בשום תקציב. כמו בכל תחילת פרוייקט שלנו בלימודים, לא נתנו לתקציב לעמוד בפני היצירתיות שלנו, ונתנו לרעיונות לזרום. לדעתנו, אם היינו לוקחים מראש את התקציב, הרעיונות והפרוייקטים שאנחנו עובדים עליהם כרגע היו מגיעים לרמה הרבה פחות טובה. בשלבים מאוחרים יותר נאלצנו, לצערנו, להוריד דברים לקרקע ובאמת לראות עם מה אנחנו יכולים לעבוד ומה אפשר להרים עם התקציב שאנחנו מקבלים.
״אבל לשאלתך, היינו ממש רוצים אומגה. ענקית. לתוך בריכת שוקולד. עדיף נוטלה״.

וירוסון דשא

אמיר רוזן
בן 26, המחלקה לעיצוב תעשייתי, שנה ג׳

״אני אחראי על הצוות שעוסק בפעילות שבוע העיצוב בתוך תחום מוזיאון העיצוב. בגדול, היו לנו כמה קוים מנחים כשתכננו את הפעילות שלנו: ניסינו לייצר תוכן בעבור המוזיאון שייתן מענה לקהל הרחב שצפוי להגיע למוזיאון בפסח, ובמקביל ייצר דיון עמוק סביב עולם העיצוב; על התפר הזה עבדנו. מצד אחד הוא כולל עיסוק בתחומי עיצוב רבים: גרפי, עיצוב פנים, עיצוב מוצר ועוד, ומנגד הבנה שיש לנו יכולת להעביר את העולמות האלה לקהל רחב יותר, שלא נחשף לנושא בדרך כלל, והכל תחת כותרת ה׳האקינג׳ לכל שבוע העיצוב שאיגדה את רוח הדברים.
״נושא שני שהגדרנו כעליון בחשיבותו הוא במה למעצבים צעירים, וכך נוצרו שיתופי פעולה עם סטודנטים במכון. ההבנה כי שבוע העיצוב יכול להיות במה לפרויקטי גמר מצוינים בפקולטה לעיצוב, במה שתתן בחינה בשטח לפרויקט, תבחן את הרלוונטיות שלו, ותקדם אותו ממקום ׳תאורתי׳ למקום מוחשי הרבה יותר״.

מה היית רוצה שיקרה ומה ייחשב מבחינתך להצלחה?
״הייתי שמח לראות איך שיתוף הפעולה בין המוזיאון לפקולטה לעיצוב הופך לרציף ורחב רבה יותר. להעמיד בשורה אחת את אלסי, יעקב קאופמן, ומיכאל קונונסקי, סטודנט שנה ד׳ מהמחלקה לעיצוב תעשייתי, זה יותר מקסים ורלוונטי מכל תערוכה זמנית. החיבור של עולם העיצוב לדור הצעיר הוא מה שיוליד חדשנות בתוך עולם העיצוב ויהפוך את המעצבים לכוח למוביל ועדכני..״.

מה אתה יכול לספר על הפעילות שעברת עד עכשיו במכון?
״אני חושב שהשילוב בין המוזיאון לפקולטה יצר במה לחלום, לתכנן את הרעיון הכי גרנדיוזי ונטול מגבלות טכניות וקשיי תקציב, ובאמת לממש אותו. הפנטזיה הזאת שרצנו איתה הייתה מצד אחד מלאת מרץ ורצון לעשות, ומצד שני היא באמת הייתה נקייה מציניות. השילוב הז נוצר רק בגלל הרוח הרעננה שהיתה בו, הבמה שקיבלנו איפשרה לנו קצת לבעוט במוסכמות ולחשוב אחרת״.

אם היה לך תקציב לא מוגבל, איזו פעילות היית שמח לקיים בשבוע העיצוב?
״הייתה לנו פנטזיה על שומר המוזיאון – דמות עשויה עץ בגובה 12 מטר, עם תאורה משתנה בתוכה, שתעמוד בכניסה למוזיאון, תיראה למרחקים, ותברך את הבאים. האורות המשולבים יצרו מופע משתנה, שיבשר על שבוע העיצוב ביום ובלילה״.

סטייה מהמסלול מעודכנת

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden