כל מה שחשוב ויפה

לא רק ארבעה קירות: על הבית בשדות העיצוב

פורטפוליו News: כנס העיצוב השנתי של המחלקה לעיצוב במכללת סמינר הקיבוצים, לא רק ארבעה קירות, יתקיים ביום שלישי ה-10/3 בקמפוס האמנויות בתל אביב (רח׳ שושנה פרסיץ 3) וידון במשמעויות שונות של מושג הבית. אוצרי הכנס: דורי אורין וד״ר אריה רודר. הכניסה חופשית ומותנית בהרשמה מראש במייל.

קובי וולף, מתוך עדות מקומית 2007

קובי וולף, מתוך עדות מקומית 2007

בימים אלו נושא הדיור בוער מתמיד. הכותרות עוסקות בעלית מחירי הדירות, ביכולת המצטמצמת של צעירים רבים לרכוש חלל פיזי – דירה או מבנה (house), שיהפוך לביתם (home), בהבטחות הפוליטיקאים לדיור בר השגה ובאחריותם למשבר הנוכחי. על רקע זה, בחרה המחלקה לעיצוב במכללת סמינר הקיבוצים לחזור ולבחון את מושג הבית בכנס העיצוב השנתי.

רשימות המשתתפים המלאה:

קובי אוז – יוצר, יישא את הרצאת הפתיחה.

מיכל פ. וקסלר – מעצבת תקשורת חזותית, תספר כיצד היא ובן זוגה, רועי פ. גבעוני, עזבו את נוחות ביתם ובנו משאית שבה הם חיים, גרים ועובדים. הם מקדישים את זמנם לנסיעות ברחבי הארץ כדי להפיץ את בשורת הפעילות הקרקסית כדרך לחיים מאושרים יותר.

masait

מיכל פ. וקסלר

סילביה שמניאק (Sylwia Szymaniak) מפולין, תספר על ״The Etgar Keret House״, הפרויקט שאותו היא אוצרת בפולין ושבמסגרתו נבנה בית בהשראת סיפוריו של אתגר קרת. הבית, שנבנה בין שני בניינים ורוחבו נע בין 90 ל-140 ס״מ, מארח סופרים ויוצרים שונים. אורחו הראשון היה אתגר קרת.

שירה ריכטר – אמנית ופעילה פמיניסטית, תראה כיצד חוברו האישה והבית לישות אחת. בהרצאתה תשאל מדוע על אף ההתקדמות במעמד הנשים בזירות מסוימות מגמה זו עדיין משגשגת, ולמה החיבור בין האישה לבית חוטא להבנה עמוקה של המושג ״בית״.

יאיר אנגל – מעצב המתמחה בעיצוב מקיים (סביבתי), ידבר על יוקר הבתים שאנו בונים, כאשר היוקר אינו כספי אלא סביבתי. כלומר, מדוע אנו משקיעים בבניית הבית כל כך הרבה חומרים יקרים, אם הם יזרקו לאשפה כשהבית ייהרס? אנגל יבחן כיצד ניתן להשתמש בעקרונות הכלכלה המעגלית בבניית בתים.

מורן שוב – אוצרת, שאצרה את תערוכת העשור של תערוכת צילום העיתונות השנתית ״עדות מקומית״, תציג את הדרך שבה מופיע הבית בצילומי עיתונות ותראה כיצד משתקפת המלחמה על הבית בצילומים אלו.

בתיה דונר – חוקרת תרבות חזותית, תבחן כיצד מוצג הבית הישראלי לאורך השנים בפרסום, תדגים את השינויים בדימוי הבית על אריזות גבינת הקוטג׳ ותסביר מה זה אומר עלינו, הישראלים.

הדס נור – מעצבת פנים, תתאר מתוך ניסיונה ב-15 השנים בשהן עיצבה בתים את אותו רגע קסום שבו הדירה הופכת לבית.

סשה סרבר – אמן, יעסוק בבית המהגרים כפי שהוא מתבטא בעבודותיהם של אמנים מהגרים. סרבר ידבר על חוסר בית, על דחייה כלפי בית, על אי הזדהות עם מקום המגורים ועל תחושה מתמדת של ״מחוץ לבית״, כחלק מניסיונו של המהגר להוכיח נאמנות ללא סייג למקום שאינו מקומו.

עומר פולק – מעצב תעשייתי, יציג את הוויטרינה שלו – פרויקט אישי שבו החליף את החפצים הנמצאים בוויטרינה הסלונית בקבצי קול, ובכך יצר ויטרינה אלטרנטיבית הבוחנת את הדרך שבה אנו זוכרים ומשמרים חפצים וחוויות.

עופר פטרסבורג – כתב הנדל״ן של ידיעות אחרונות, יציג את ״כפרי המכולות״, פרויקט לבניית מעונות סטודנטים מקונטיינרים, ההולך ותופס תאוצה ומתפשט בארץ. הפרויקט משלב בין זמניותם של הקונטיינרים בשימוש נוסף במחזור חייהם לאופן החיים הזמני של הסטודנטים.

רותי קנטור – מעצבת, תציג ביחד עם יונתן אולמן, אוהד חדד, מקס פיאטרו ותם אילן מעמותת ״ילדים ישראלים״, את המהלך שהתרחש במסגרת הקורס ״המדינה זה אני – עיצוב לשינוי חברתי״ שהתקיים בבצלאל, ובו הסטודנטים בחנו את מושג הבית יחד עם ילדיהם של מהגרי עבודה ופליטים בתל אביב.

מתוך ההרצאה של רותי קנטור

מתוך ההרצאה של רותי קנטור

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden