כל מה שחשוב ויפה

שבוע העיצוב חולון: חנות הסוכריות של יעקב גולדברג

שבוע העיצוב חולון 2015
פורטפוליו מלווה את פעילות הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון
והפעם: חנות הסוכריות של יעקב גולדברג


בשנה שעברה היה ליעקב גולדברג, כיום סטודנט בן 28 במחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון, חלק משמעותי במעורבות של הפקולטה לעיצוב במכון בשבוע העיצוב. התפקיד של גולדברג היה כפול: הוא ניהל את צוות הסטודנטים ובמקביל היה אחראי על תערוכת ה׳וירוסים׳ במוזיאון העיצוב.

״זו הייתה השנה הראשונה של שיתוף הפעולה בין המכון הטכנולוגי לשבוע העיצוב, כך שלא ידענו למה לצפות ולא היה לנו קנה מידה להצלחה״, הוא מספר. ״המתודה שלוקה וטל הנחילו לנו, וליוותה אותנו לאורך התהליך, הייתה קודם לחלום ללא התחשבות בעניינים לוגיסטיים וכספיים ורק אז, אחרי שאנחנו יודעים לאיפה אנחנו רוצים להגיע, לפרוט את החלום לטבלאות כספיות ולוחות זמנים״.

ygoldberg4

אתה יכול לתת דוגמה?

״לדוגמה, ניסינו להתבונן במוזיאון העיצוב לא דרך התערוכות המוצגות בו או בכפוף לאילוצים השונים, אלא לראות בו קנבס ריק המחכה להתערבות שלנו. עברנו בין החללים הלא מנוצלים, בתאי השירותים, ליד שקעי החשמל, החלונות והדלתות. הסתובבנו ונתנו למחשבות לזרום. מישהו אמר ׳בוא נזרוק נעליים ענקיות על המוזיאון!׳, אחר רצה להקים כלי נגינה ענקי ברחבת הכניסה, וכולנו ממש התלהבנו מהפוטנציאל העיצובי הגלום בתאי השירותים והמשתנות. באופן מפתיע, צוות המוזיאון התלהב מרוב הרעיונות (גם מהאינפנטיליים ביותר) ונתן לנו דרור לשחרר ׳וירוסים׳ ברחבי המוזיאון.

״המפגש של ההמונים הרבים שפקדו את המוזיאון במהלך שבוע העיצוב עם הווירוסים היה מדהים ומרגש. ילדים ומבוגרים רצו מסביב לגדר המוזיקלית, מרעישים ומנגנים, חלקי השירים שתלינו על גרמי המדרגות סודרו ופורקו מחדש, קיר הגירים התמלא בשרבוטים מורכבים (ובהצהרות אהבה לג׳סטין ביבר), וסבתות לימדו את נכדיהם את אומנות קיפול מטוסי הנייר.

במבט לאחור, אני חושב שהדבר העיקרי שמעורבות הסטודנטים תרמה הייתה הרוח החופשית, הבוסרית ולעיתים המטופשת, שלא מנסה להתחנף למביני עניין, אלא מציעה חווית עיצוב במובנה הבסיסי ביותר – עיצוב טוב המדבר אל כל אחד. זה הערך המוסף שהופך אסופת תערוכות לשבוע עיצוב. ולנו, כסטודנטים, זו הייתה חוויה אינטנסיבית, סוחפת וייחודית, שלימדה אותנו בסמסטר וחצי נושאים שלא לומדים בתואר שלם – עסקנו והתנסינו באוצרות, בעיצוב תערוכות, בהתערבות אורבנית, בקשר עם גורמים מקצועיים ובניהול פרויקטים בקנה מידה גדול״.

ygoldberg11

השנה גולדברג כבר עסוק בפרויקט הגמר שלו (בהנחיית נעמה שטיינבוק), אבל לאחר שראה כי טוב בשנה שעברה, החליט להיות מעורב גם השנה, והפעם כמציג. ״בסיום שבוע העיצוב 2014 היה לנו ברור שעל אף שהתפקיד שלנו כצוות המארגן תם, הקשר עם שבוע העיצוב ימשיך. חלק מהחיבור הזה מתבטא בכך שכמה מחברי הצוות הקודם מציגים השנה בתערוכות השונות״.

גולדברג יציג חלק מפרויקט הגמר שלו, שמתעסק בבחינה סמנטית, פונקציונלית ואסתטית של סוכריות על מקל. קונספט המיצג יהיה ׳חנות ממתקים׳ שתמוקם על מעין מדפים שמשמשים בשגרה כחלק מחיפוי החוץ של המוזיאון. על ׳מדפי החנות׳ יוצגו כמה עשרות של סוכריות שיצר במהלך העבודה על הפרויקט, המחולקות לתתי-סדרות העוסקות בנושאים שונים.

״כל סוכריה מציעה התייחסות שונה לאובייקט האיקוני – צורה, נפח, צבע, שימוש, מסר וזיכרון. דרך העבודה על הסוכריות אני שואף להגיע למטרה כפולה – מחד, יצירת חווית אכילה חדשה של סוכריות על מקל, ומאידך, בחינה של סוגיות עיצוביות שונות באמצעות שימוש בסוכריה כמדיום וכפלטפורמה צורנית. למשל, סדרת ה׳רדי-מייד׳ מתעסקת במקל של הסוכרייה ובוחנת את גבולות המושג: מתי הסוכרייה על מקל מפסיקה להיתפס ככזו? האם סוכרייה על אצבע או כפית היא ׳סוכרייה על מקל׳?

״בחרתי להתמקד בפרויקט בסוכריות על מקל בשל האיקוניות החזקה של האובייקט ובשל הפוטנציאל העיצובי הרב הטמון במערכת היחסים בין האדם, המקל והסוכרייה. על אף שנראה כי מדובר באוביקט זניח, ילדותי וחסר ערך תזונתי, הסוכריות מלוות את האנושות כבר מאות (ואולי אלפי) שנים. הן חפצים שאנחנו מכירים מילדות וצורכים במהלך חיינו. אנו מכירים את רשרוש נייר העטיפה, הפה שלנו זוכר את תחושת הסוכרייה המתגלגלת על הלשון, ואצבעותינו יודעות מבלי משים למולל את מקל הסוכרייה.

״אנחנו סומכים על הסוכריות: הן מנחמות ומעניקות רגע קט של שמחה. בזמני משבר ומלחמה תעשיית הממתקים היא אחד הענפים הבודדים שאינו סובל מירידה במכירות. הסוכריות נמצאות על התפר בין המותר לאסור, בין הילדותי לבוגר, בין המיותר לנחשק. בתוך תפר זה אני רוצה לייצר חווית אכילה חדשה, דרך חדשה לאכול סוכריות״.

ygoldberg7

אם היה לך תקציב לא מוגבל, איזו פעילות היית שמח לקיים בשבוע העיצוב?

״אם היה לי תקציב בלתי מוגבל הייתי הופך את שבוע העיצוב לאירוע בינלאומי – מביא מרצים מחו״ל ומייצר שיתופי פעולה בין מעצבים מקומיים לסטודיות ומעצבים נחשבים מהעולם. אני חושב שחיבורים כאלה היו יוצרים דברים מופלאים. בנוסף, הייתי שמח להציף את מגרש החול הסמוך למוזיאון ולקיים בו תחרות של סירות נייר ענקיות״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden