כל מה שחשוב ויפה

שבוע העיצוב חולון: המציאות הרבודה של נטלי אהרון ודור הרשקוביץ

שבוע העיצוב חולון 2015
פורטפוליו מלווה את פעילות הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון
והפעם: המציאות הרבודה של נטלי אהרון ודור הרשקוביץ


כשנטלי אהרון ודור הרשקוביץ – בני 26, סטודנטים שנה ג׳ במחלקה לתקשורת חזותית במכון טכנולוגי חולון – קיבלו על עצמם לתכנם פעילות לשבוע העיצוב חולון, זה היה אך טבעי שהם יפעלו בתוך הדיסציפלינה שבהם הם מרגישים בנוח. ״רצינו לייצר האקינג שיחתור תחת ערכי המוזיאון, בצורה חכמה, דרך עיסוק בעולם הטכנולוגי. אחד ממאפיינים של העולם הזה הוא תדירות השינויים התכופים, הכמעט יומיומיים, לעומת מוסד המוזיאון – שמאפייניו לא השתנו מזה שנים רבות״, הם מספרים.

״בהתחלה היינו צריכים לשאול את עצמנו מה משמעות המוזיאון היום. אז הגענו לתובנה שברמה הפילוסופית הבסיסית, המוזיאון – בניגוד לעולם הדיגיטלי – הוא מקום פיזי שאוצר בתוכו חללים ותוכן ייחודי שנבחר בצורה דקדקנית. הטכנולוגיה כיום בכלל, ומכשירי הסמארטפון בפרט, מסוגלים להעניק לנו יכולת שהמציאות הממשית אינה יכולה – להיות בכמה מקומות בו זמנית, בכל רגע וזמן שנרצה. כלומר, מכשירי הסמארטפון מקפלים לתוך עצמם את ממד הזמן והמקום. חיבור התובנות האלו, הוביל אותנו לרעיון התערוכה הווירטואלית, שמטרתה לחבר בין ׳אין מקום ואין זמן׳ לבין ׳שבירת המוזיאון׳. לבסוף תהינו איך ניצור את השבירה, את החתרנות הזאת״.

MockUp1

לאיזה מסקנות הגעתם?

״הדבר הראשון שעלה לנו לראש הוא להכניס את האמצעים הטכנולוגים לחלל המוזיאון הפיזי. בנוסף שאלנו איך נייצר אינטראקציה בין הצופה לבין החלל והמציאות הממשית. החיפושים הרבים הניבו את מציאת המושג – המציאות הרבודה – שהיא (על פי ויקיפדיה) טכנולוגיית מיחשוב המשמשת כהעתק של המציאות. במציאות זאת, משולבים אלמנטים וירטואליים שמתמזגים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי.

״בעזרת אפליקציה ייעודית שצריך להוריד לסמארטפון, ניתן לסרוק את האיזורים המסומנים השייכיים לתערוכה שלנו. מקומות אלו מתפקדים כמעין פורטלים׳: בזמן סריקת המקומות אלו, המבקר ׳יועבר׳ לחלל אחר, למוזיאון אחר. בסריקה אחת הוא יגיע ללובר בצרפת ויראה את המונה ליזה, בסריקה אחרת הוא יועבר לאיטליה ויראה את דוד של מיכאלנגלו. הטכנולוגיה היא הגורם המאפשר את שילוב החללים, שמתקשר לנו לשבוע העיצוב ולנושא ההאקינג, מאפשר לחלל הוירטואלי לפרוץ אל תוך החלל הממשי-פיזי, ויוצר חלל משולב, חלל היברידי״.

האם אתם חושבים שיש הבדל מבחינת הפרויקט שלכם בין תערוכת אמנות לתערוכת עיצוב?

נטלי: ״אני חושבת שהיום הגבולות מטשטשים בין התחומים, ועם הטכנולוגיה המתקדמת נוצר מעין איחוד ביניהם. התערוכה שלנו מנסה להעלות שאלות בנוגע למוזיאון, לאמנות, לעיצוב, ולעוד הרבה תחומים. לכן, אני חושבת שאין הבדל ביחס לפרוייקט שלנו בין עיצוב לאמנות״.

דור: ״אני מסכים עם חלק ממה שנטלי אמרה, הגבולות באמת מטושטשים כבר. אבל לדעתי האישית סט הבחירות שלנו לא יוצרות עיצוב, אלא דווקא מושכות לכיוון האמנות, שמנסה לדעתי בעיקרה להעביר את הדעות של האמן ואת הראייה שלו״.

dornataly

אם היה לכם תקציב בלתי מוגבל מה הייתם שמחים לתכנן לשבוע העיצוב?

דור: ״בדמיון שלי, הייתי רוצה לקחת את התערוכה צעד אחד קדימה. לייצר תערוכה שמתרחשת בכמה מוזיאונים יחד, עם שילוב של מקרנים ומצלמות שמשדרים ומקליטים בזמן אמת את כל החללים בו זמנית. מצב שבו אני יכול לתקשר עם אנשים שנמצאים במוזיאון אחר בעולם, ומציג לי מוזיאונים שונים, כשלכל אחד יש אופי משלו. מוזיאון מאיטליה ומוזיאון מאנגליה, שנמצאים פיזית במקום אחר אבל עדיין כולם נמצאים ביחד. העיקרון שאין מקום אחד יותר, אלא הכל מתרחש בכמה מקומות בו זמנית, גם ברמה הוויזואלית וגם ברמה הפיזית״.

נטלי: ״ליצור חלל ריק, שבכניסה אליו אתה מקבל משקפיים ומכשיר חכם שדרכם אתה יכול לבחור במה אתה רוצה לצפות, ולהרכיב לעצמך תערוכה, בעזרת רשת של מצלמות הפרוסות בעולם. בשלב יותר מתקדם, יהיה אפשר לשמור תערוכה שאהבתי ולשלוח הזמנה לאדם קרוב, בעולם״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden