כל מה שחשוב ויפה
נועם דובר ומיכל צדרבאום. Hacking the Mold

שבוע העיצוב חולון: Design Hub - האקינג ועיצוב

שבוע העיצוב חולון 2015
פורטפוליו מלווה את פעילות הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון
והפעם: Design Hub – האקינג ועיצוב


אחד המפגשים המסקרנים שייערכו במסגרת שבוע העיצוב חולון הוא ה-Design Hub – ערב עיצוב ויצירה, שיפגיש על במה אחת שבעה מעצבים מתחומי העיצוב התעשייתי, האמנות, הטיפוגרפיה, הטקסטיל והאדריכלות, שיעסקו בהתערבות במרחב הפיסי ובמרחבי הסייבר: לירון לביא טורקניץ׳, יאשה רוזוב, נועם דובר ומיכל צדרבאום, נורית בר שי, מושון זר אביב, איילת כרמון.

פוסטר_רוחבי

על הכנת ואוצרות המפגש אמון צוות סטודנטיות מהפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון: אילה שי, נעמה דמארי, בר גנץ, עלמה דוידי-דואני ושני אלבז מהמחלקה לעיצוב תעשייתי; ודנה לוי מהמחלקה לעיצוב פנים. ״לפני כמה חודשים בחרנו לשבוע העיצוב את הנושא האקינג כנושא על״, מספרת אילה שי, על הרציונל שמאחורי המפגש. ״זה קרה כמעט במקרה; רצינו להדגיש את החיבור שאנחנו עושים בין שבוע העיצוב המעונב והמוזיאלי, להתערבויות המפתיעות שלנו, שמדברות על עיצוב ברמה יומיומית ותקשורתית יותר: האקינג לחבית, האקינג לשרפרף, האקינג למוצרי איקאה, ביו-האקינג, אין לזה סוף.

״אבל מה זה האקינג בכלל? אנחנו הרי לא מדברים על גיקים חיוורים באוקראינה שגונבים את מספרי האשראי שלנו ומוכרים אותם למקסיקנים. היום האקינג הוא כותרת לתרבות שמבקשת לקחת את הידע לידיים, מתוך הבנה שידע הוא כוח ושהוא צריך להיות שייך לכולם. בעולם התאגידי והמנוכר קשה לנו לזכור שהיכולת לשנות לטובה נמצאת בידים שלנו, אבל בתור מעצבים אנחנו יוצרים מציאות חדשה״.

מה המשותף למעצבים שישתתפו בערב?

״אני חושבת שכל אחד מהמעצבים והיוצרים שיגיעו להרצות ב-Design Hub הוא מישהו שמסתכל על המציאות – ובמובן הזה המציאות יכולה להיות תבנית מגבס, שלט בכביש בין עירוני, או שכונת נווה שאנן בתל אביב – ורואה בה לא רק את מה שיש, אלא את הפוטנציאל. והם לא עוצרים בזה: לחקור, לשאול, לשתף פעולה, להבין את הדי.אן.איי של הדבר לעומקו ולצאת עם תובנות חדשות ולעשות.

״זה אולי נשמע פשוט אבל גם בתור מעצבים, או אפילו סטודנטים לעיצוב, אנחנו שוכחים שיש הרבה משמעות לעשייה שלנו ברגע שהיא עוזבת את ספר הסקיצות. אז גם בשביל הסטודנטים וגם בשביל המעצבים והמעוצבים, אספנו הרצאות מגוונות כדי שכולם יוכלו להיזכר״.

איפה את רואה את החיבור של האקינג אליך בתור סטודנטית לעיצוב?

״אני הגעתי ללמוד עיצוב תעשייתי כי אני מאמינה שכל פעולה עיצובית חייבת להתייחס למרחב התרבותי-חברתי שבה היא מתקיימת. לדוגמה, כשהייתי בת 16 ההורים שלי החליפו את השולחן המלבני שהיינו אוכלים לצידו ארוחות משפחתיות בשולחן עגול, ואני ממש זוכרת איך מאותו רגע, ירד הווליום סביב השולחן ועלתה רמת ההקשבה. השאיפה שלי היא ליישם את ההבנה הזאת ולהפוך כל פעולה עיצובית להאקינג. המשמעות של זה היא ללמוד את נקודות התורפה והחוזק של המרחב וליצור לתוכו, מתוך שאיפה לייצר שינוי לטובה ברמת החיים של המשתמש״.

אם היה לך תקציב בלתי מוגבל, מה היית שמחה לתכנן לשבוע העיצוב?

״האמת שמהרגע שנתנו לי להתחיל לחלום על כנס האקינג ועיצוב ראיתי את זה כארוע מתמשך שיוצר אינטראקציה בין מעצבים מכל התחומים ובין אנשי מדע ומייקרים. הלוואי ויכולנו לעשות יום מלא לכנס הרצאות בינלאומי ויום מלא רק לסדנאות: דמיינתי מעבדות ביו-האקינג של מעצבים מכל התחומים ואנשי ביולוגיה, מעבדות עיצוב סייבר חתרני של האקרים ומעצבים חזותיים, תא של חולונים ומעצבים שיעשו יום של מחקר והתערבות במרחב, ואולי גם איזה תא שטות לא יזיק לעיר חולון – התערבויות במרחב שמעלות חיוך – קצת כמו מה שיקרה בשבוע העיצוב״.

לירון לביא טורקניץ׳

לירון לביא טורקניץ׳

המשתתפים ונושאי ההרצאות (הרשמה ופרטים נוספים באתר):

  • לירון לביא טורקניץ׳ – שתי שפות, כתב אחד – יצירת מערכת כתב אחת המשותפת לעברית וערבית: האם זה עובד? ולמה בכלל?
  • יאשה רוזוב – מנורת לילה – אפשרות לקריאה מחודשת של תכנית בנין העיר של שכונת נווה שאנן (תל אביב-יפו) באמצעות אמנות ואור
  • נועם דובר ומיכל צדרבאום – Hacking Moulds – על הקשר שבין האקינג ומייקינג
  • נורית בר שי (ממיסדי ג׳נספייס) – From the studio to the lab – We Grow Art – על מעבדות ביוטכנולוגית שיתופיות, ואמנות ביולוגית
  • מושון זר אביב – להלחם בדאטה ע״י דאטה! If you can't fight them, join them, and then fight them…
  • איילת כרמון – מבנים טקסטיליים – על הקשר בין דוגמה, פאטרן ומידע

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden