כל מה שחשוב ויפה

שבוע העיצוב חולון: גלית גאון

שבוע העיצוב חולון 2015
פורטפוליו מלווה את פעילות הפקולטה לעיצוב במכון טכנולוגי חולון
והפעם: גלית גאון, האוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב חולון


 לרגל שבוע העיצוב חולון שיתקיים בחול המועד פסח, נפתחו ביום שלישי שלוש תערוכות במוזיאון העיצוב חולון, שמציין חמש שנים להיווסדו: ב״רעיון מגירה / אלסי״ (אוצרת: פרנצ׳סקה אפיאני) מוצגים יותר מ־50 דגמים שמעולם לא הגיעו לקו הייצור, מאת מיטב המעצבים והאדריכלים בעולם – פיליפ סטארק, זאהה חדיד, פטרישיה אורקיולה, האחים בורולק, אטורה סוטסאס ועוד. ב״שרפרפים / יעקב קאופמן״ (אוצרת: גלית גאון) מוצגים יותר מ־300 שרפרפים שיצר בשני העשורים האחרונים אחד מבכירי המעצבים בישראל, יעקב קאופמן. וב״מתבנית לשבר / סטודיו קאהן״ מוצג תהליך פיתוח מלא ושלם של שלושה חפצים מוכרים – מלחייה, שרשרת וקערת פירות – שעוצבו בסטודיו קאהן.

שרפרפים, יעקב קאופמן. צילום: איתי בנית

שרפרפים, יעקב קאופמן. צילום: איתי בנית

אם לשים לרגע את התערוכות בצד, את ההשפעה האמיתית של פעילות המוזיאון על העיר רואה גלית גאון, האוצרת הראשית של מוזיאון העיצוב, בהשתלבותו במערכת החינוך של העיר. כך, בראיון שפרסמתי עם גאון ביום חמישי בטיים אאוט, היא אמרה ש״המהפכה קרתה השנה, כשהמחלקה החינוכית של המוזיאון נכנסה לבתי הספר במסגרת שיעורי קומיקס ועיצוב בכיתות א׳ עד ו׳, בתוכנית לימודים שבה 14 אלף ילדים פוגשים עיצוב בבית הספר פעם בשבוע למשך שעה. אנחנו כתבנו את תוכנית הלימודים בפיקוח הגורמים הפדגוגיים, והתלמידים לומדים עיצוב דרך התמות שעוברות במוזיאון״.

באופן דומה היא מדברת גם על שיתוף הפעולה של המוזיאון עם הפקולטה לעיצוב במכון. כך, גם השנה סטודנטים מהפקולטה לעיצוב (בהנחיית לוקה אור וטל צור) יגיבו לתערוכות המוצגות במוזיאון, תוך שהם פורצים את גבולותיו הבנויים ומותחים את חוויית העיצוב אל החלל בחוץ, לכדי שילוט פנים אלטרנטיבי, תערוכת אוספים בחלונות המדיטק החיצוניים הפונים לרחבה, תערוכה של עיצוב גרפי מקורי שתוצג על גבי המגבים של כלי הרכב הבאים לפעילות במוזיאון בשבוע העיצוב, ועוד.

וישר. בקרוב בשבוע העיצוב חולון

וישר. בקרוב בשבוע העיצוב חולון

״ההזדמנות לארח סטודנטים במוזיאון חשובה לי מאוד: אם זה באירוח שלהם בשנתיים הראשונות במעבדה ואם זה מידי שנה כפעילות, תערוכות והפרעות – במהלך שבוע העיצוב״, אומרת גאון. ״השותפות עם המכון, כמו שיתופי פעולה שהמוזיאון עורך עם אקדמיות נוספות, הוא רק חלק ממגוון שותפויות לאורך השנים. במקרה הזה זכינו לעבוד עם לוקה וטל כמובילים של הפעילת – וזה בהחלט לא מובן מאליו!הנוכחות של הפקולטה איתנו כאן מהדקת את הקשר בינינו: כך גם אנחנו חוצים את הכביש והופכים נוכחים יותר ויותר בהגשות וכיוצא בזה; וכך גם הם, מורים וסטודנטים כאחד. המכון נמצא ממש מעבר לכביש ואנו שמחים על מעורבותו והיזמות שלו במגוון הפעילויות של שבוע העיצוב.

״בנוסף, שיתוף הפעולה עם הסטודנטים במכון נותן גם לי אפשרות והזדמנות להסתכל על המוזיאון ועל פעילות עיצובית, לאו דווקא מזווית של אוצרת ושל תערוכה מובנית, אלא מזוית חדשה. כך נולדו הרעיונות של הווירוסים – ׳הפרעות׳ בחלל הגלריות – שנועדו לעורר את הקהל להתבונן גם הוא על עיצוב בצורה אחרת. שבוע העיצוב הוא אחד הדברים הכי לא צפויים, הכי משמחים והכי מפחידים… והנה, שבוע לפני שבוע העיצוב אני פחות או יותר יודעת מה יקרה כאן עם ה׳וירוסים׳, אבל החיים תמיד מפתיעים. זה בדרך כלל לטובה וזה נהדר!״.

איך את רואה באופן כללי את התפקיד של המוזיאון בשבוע העיצוב חולון?

״העיריה והמוזיאון יזמו את שבוע העיצוב, כחלק מהפעילות המתמשכת להפוך את המוזיאון והעיר למרכזי עיצוב מובילים בישראל. המוזיאון, בניהול משותף עם מתחם המדיטק, מרכז ומוביל את הפרויקט של הפקת שבוע העיצוב, בשיתוף העיריה, הגלריות העירוניות, המכון טכנולוגי חולון ושותפים נוספים. המטרה של פעילויות כמו שבוע העיצוב, כמרכיב בחזון המוזיאון, היא להרחיב את החשיפה ולהגביר את המודעות לחשיבותו של העיצוב ככח כלכלי וחדשני, בפני הקהל הרחב״.

מתכוננים לשבוע העיצוב

מתכוננים לשבוע העיצוב

אם היה לך תקציב לא מוגבל, מה הפנטזיה שלך לגבי שבוע העיצוב?

״התשובה די ברורה: להרחיב את שבוע העיצוב לכל העיר להרחיב את המנעד והמעורבות הבינלאומית בשבוע העיצוב, כולל הרחבה של החלק המקצועי, מבלי לוותר על החוויה לקהל הרחב; לקיים סדנאות פעילות שבהן מעצבים לומדים ומלמדים; לקיים כנס מקצועי מלא מידי שנה בתחום אחר; לפתוח לשבוע מסעדת מעצבים-פועלים; להפיק ספר עיצוב חדש מידי שנה לכדי סדרה תעודית בתחום ולקיים פסטיבל סרטי עיצוב; להעניק מלגת עיצוב שנתית שתאפשר למעצב לעשות מהלך שלם למען העיר חולון: תכנון פיתוח ומימוש, להקים רזידנסי של ׳מעצב אחד בעיר׳; למצוא חללים פנויים, לשפץ ולאלכס אותם בסטודיאות לעיצוב למשך שנה, כך שמידי שבוע עיצוב המעצבים מתחלפים – מעין חממת מעצבים, אבל בכל העיר; לממש את החזון של מה זה אומר מוזיאון בעיר: להביא עיצוב לאנשים ואנשים לעיצוב״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden