כל מה שחשוב ויפה

בית החולם: 40 שנים לבית בן־גוריון

פורטפוליו News: לקראת יום העצמאות מעצבים ומאיירים מציינים 40 שנים לבית בן־גוריון, ומצדיעים למורשתו של ראש הממשלה הראשון והאיקוני ביותר. כרזות שעוצבו ברוח הבית, האיש והחזון, יקשטו את שדרות בן־גוריון, מתחם הבית ושני מוקדים נוספים – נמל התעופה בן־גוריון ואוניברסיטת בן־גוריון – לצד ספסלים מדברים שיחלקו עם העוברים והיושבים פריטי מידע, קול וזמר ברוח ״הזקן״.

אלון ברייאר

אלון ברייאר

דוד בן־גוריון, ראש הממשלה הראשון ומייסדה של מדינת ישראל, ציווה במותו להוריש את ביתו בתל אביב למדינה. כך הוחלט לפתוח את הבית בלב השדרה, שגם נקראה על שמו, לציבור הרחב. ב־40 השנים האחרונות פועל בית בן־גוריון כבית פתוח ומארח מבקרים רבים, שבעה ימים בשבוע. ההיסטוריה החברתית והמדינית דבקה לה בקירות הבית, שמספרים מכל פינה את סיפור דוד בן־גוריון ומשפחתו, סיפור בלתי נפרד מסיפורה ההיסטורי של מדינת ישראל, הקמתה ועשוריה הראשונים.

לרגל חגיגות 40 שנים לבית בן־גוריון, הזמין האוצר יובל סער 20 מאיירים ומעצבים לעצב כרזות שנונות, חכמות ומשעשעות, בהשראת מורשתו של דוד בן־גוריון וביתו ההיסטורי. תערוכת הכרזות תוצג לאורך שדרות בן־גוריון החל מ־19.4, מפינת בן יהודה ועד לכיכר אתרים, ובשילוב ״ספסלים מדברים״, שיספרו בשפתו את מיטב סיפוריו של הזקן, ילוו את ההולכים והיושבים לכיוון ביתו – בית מספר 17 בשדרה. התערוכה הצבעונית תוצג גם במתחם הבית, וכן באולם מקבלי הפנים בנמל התעופה בן־גוריון (החל מחול המועד פסח), ובאוניברסיטת בן־גוריון בנגב.

מיכל ודקל

מיכל ודקל

״המשימה שניתנה למעצבים ולמאיירים לא הייתה פשוטה״, אומר סער. ״לעצב כרזה שתאיר את הבית, תביא למודעות לקיומו ותציג ערכים במורשת בן־גוריון הנגזרים מתוך הבית, אך גם רלוונטיים לימינו אנו: הקמת המדינה וצה״ל, קיבוץ גלויות וחזון הנגב, העברת המורשת של אדם ומנהיג שכל כך הרבה נכתב וסופר עליו, מבלי ליפול לקלישאות. הסגנון והאסתטיקה של פעם שולבו בטוויסט עכשווי שמדגיש את הרלוונטיות של הבית במרקם העירוני, התל אביבי והלאומי, בקומפוזיציה, בצבע או בסגנון האמנותי.

״בכרזות שמשתתפות בתערוכה אפשר לראות איך בית החולם הפך לבית הלוחם; איך הספריה הציבורית שמאכלסת את הקומה השנייה של הבית הפכה לדמותו האיקונית של בן־גוריון; איך אדי הקפה שבשדרה הנושאת את שמו הפכו לרעמה המפורסמת; ואיך למעלה מ־100 השכונות והרחובות, המוסדות הציבוריים, מוסדות הלימוד והעסקים הפרטיים הנושאים את שמו של בן־גוריון, מוכיחים עד כמה שמו ומורשתו ממשיכים ללוות אותנו גם כיום, 40 שנה לאחר שתרם את ביתו לשימוש הציבור הרחב״.

ליאורה גרוסמן

ליאורה גרוסמן

משתתפים: awesome, אלון ברייאר, אמנון אילוז, גיא שגיא, גרוטסקה (איתם טובול ושירה גליק), דוב אברמסון, הטייס (דני מירב), טליה בר, יואב עינהר, יונתן פופר, יעל בוגן, יעל קשלס, ליאורה גרוסמן, מיכל ודקל (דקל בוברוב ומיכל שפירא), עדה רוטנברג, עודד בן יהודה, קרן וגולן, רון נדל, רוני לוית

בית בן־גוריון

ימים ושעות פתיחה: א׳ ג׳ ד׳ ה׳ 8:00-15:00; ב׳ 8:00-17:00; ו׳ 8:00-13:00; שבת: 11:00-14:00. ביום העצמאות הבית יהיה פתוח לקהל בין השעות 10:00-17:00 (הדרכות כל שעה עגולה). הכניסה ללא תשלום

עודד בן יהודה

עודד בן יהודה

יעל בוגן

יעל בוגן

יונתן פופר

יונתן פופר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden