כל מה שחשוב ויפה
תמיד כאן, תמיד בצלאל

המצאת כבר צעצוע חדש השבוע?

כבר בשנה האחרונה של הלימודים הבינה אלכס חייקין שמה שהכי מעניין והכי מדליק אותה להתעסק בו זה צעצועים, ״אולי כי אני בעצמי עדיין ילדה…״, היא אומרת. והנה, בחודש שעבר היא השיקה את קמפיין הקיקסטארטר של מותג הצעצועים החדש שלה ושל בן זוגה, Kipod, ערכות ליצירה והרכבה לילדים.

חייקין, בת 27, היא בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון (2013). מאז סיום הלימודים היא הקימה יחד עם חבריה ללימודים את הסטודיו׳ס, קופארטיב מעצבים שעובדים יחדיו בחלל עבודה משותף בשוק הפשפשים ביפו (״כיף חיים רציני שם״). עם סיום הלימודים היא התחילה להתמקד בתחום הצעצועים. ״הדפסתי 1,000 כרטיסי ביקור ויצאתי לדרך. בהתחלה הייתי מייצרת את כל הצעצועים לבד בסטודיו, מנגרת מאפס, עושה את העיצוב הגרפי, הכל היה נראה מאוד ראשוני וקראפטי, אבל שמתי את הדברים במספר חנויות והדברים נמכרו יפה.

״מהר מאוד הבנתי ששקעתי עמוק מידי בלייצר את הדברים ושחסרה לי הדינמיקה עם הילדים עצמם – זה החלק שאני הכי נהנית ממנו – אז הפניתי את העסק שלי לכיוון של סדנאות עיצוב לילדים. רק אז נפל לי האסימון: הדבר שאני הכי נהנית ממנו הוא העובדה שאני מצליחה לגרום לאנשים אחרים ליצור. רק מלראות אותם יושבים בסדנאות שלי ויוצרים, ממציאים ומעצבים מחדשף שימח אותי כל כך והביא לי סיפוק אדיר״.

כך הבינה חייקין שהיא צריכה ליצור סדנאות קטנות בקופסה ולשלוח לכמה שיותר ילדים בארץ ובעולם. ״התחלתי לעבוד על ליין ראשוני של מוצרים – את כולו עשיתי בליווי ושיתוף פעולה של קבוצות מיקוד של הורים וילדים, שהיו מגיעים אלי לסטודיו. היינו יושבים ביחד, משחקים, חוקרים, יוצרים וממציאים דרכים חדשות לשפר״.

Funny_creatures_kit

מה למדת בתהליך?

״למדתי מהילדים המון. הם היו עיר המניע שגרם לי להמשיך וליצור ולעצב עוד דברים חדשים. אין דבר יותר מדהים מילד קטן שעובר ליד הסטודיו שלך ושואל בכל פעם ׳נו אלכס, המצאת כבר צעצוע חדש השבוע? איך מתקדם הפיתוח של הרובוטים? הקשבת לעצות שלי משבוע שעבר?׳. זה היה כאילו ממש יצרתי לעצמי סביבה של מרצים קטנים שמלווים אותי לאורך הדרך״.

ומתי נכנס ההבט הכלכלי? 

״פה נכנס לתמונה בן הזוג שלי, מתי, שמגיע מתחום אחר לגמרי. נפגשנו בעבודה משותפת בגלריה לעיצוב בירושלים – אני הגעתי לעבוד שם בגלל האהבה לעיצוב, הוא היה שם בגלל האהבה למספרים, ויחד השתלבו דרכינו. אנחנו משלימים זה את זה, אוהבים את אותם תחומים אבל מכיוונים אחרים: מתי אהב את עולם העיצוב וכל הזמן אמר לי שמה שהוא הכי רוצה לעשות בחיים זה לעזור למעצבים לפרוץ החוצה בקטע עסקי, כי יש כל כך הרבה מעצבים מוכשרים שלא יודעים מה לעשות עם הדברים ואיך להפוך את זה לעסק ולמשהו נמכר.

״ואז יום אחד זה קרה, רגע איחוד הכוחות המרגש הגיע: סיפרתי למתי על הרעיון. בהתחלה הוא אמר ׳את בטוחה שאת לא מעדיפה שנעשה תכשיטים?׳, כי הוא בא יותר מעולם התכשיטים וצעצועים פחות דיברו אליו עד לפני שנה. הוא אמר לי להגדיר חזון, מטרות, מה העסק, לכתוב את זה על דף, למרות שהיה נראה לי מוזר שאני צריכה לשכנע אותו, ועוד על דף כתוב. למה אי אפשר פשוט לשבת לאיזו מסיבת תה ולדבר על זה? אבל זרמתי איתו וכתבתי.

״פתאום בכתיבה הרבה דברים התבהרו גם בעבורי. משם הוא השתכנע, אני התחדדתי יותר, ויצאנו לדרך: בנינו תוכנית עיסקית, שיווקית, כלכלית. נעזרנו בנסיון של מתי ובקצת תמיכה של יועצים עיסקיים חיצוניים דרך קרן שמש. מתי תפס פיקוד על כל העיניין העסקי שיווקי ועל יצירת קשרים עם מפעלים בארץ ובעולם, ואני המשכתי לעבוד על פיתוח ועיצוב הליין הראשוני של המוצרים; או כמו ששאר חברי הסטודיו'ס תמיד יגידו אם תשאלו אותם מה אלכס עושה: ׳אלכס כל הזמן משחקת׳״.

pompom_lion

מה התכניות לעתיד?

״השאיפה היא להצליח קודם כל לעבור את הגיוס הזה בשלום ולצאת לפס יצור תעשייתי בחו"ל, ומשם להתחיל לשווק את הצעצועים בארץ ובעולם. להשתלט על העולם ולשמח ילדים דרך יצירה ומשחק.

״הדרך להגשמת חלומות קשה בצורה שלא באמת אפשר להסביר במילים. הכוח שיש לי בלהמשיך וליצור נובע מהילדים שמחייכים ונהנים לשחק בצעצועים שלי, ומהאנשים הטובים באמצע הדרך שאני פוגשת שתומכים ומפרגנים ומאמינים במותג ובי. יש קסם כשילד לוקח חלק בלתי נפרד ביצירת הצעצוע של עצמו – זה לכאורה ערכת יצירה אבל בסיום היצירה הילד זוכה לתוצאה שהוא יכול לשחק איתה ולהינות ממנה – ולהרגיש גאווה שהוא עצמו יצר את זה״.

pompom_porcupine_play pompom_sheep

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden