כל מה שחשוב ויפה

פורטפוליו לייב: גוף שלישי +

מפגש מיוחד של פורטפוליו לייב יתקיים בבית הנסן ביום רביעי ה-27/5 בשעה 20:00 במסגרת אירועי גוף שלישי פלוס, שמארגן המסלול לעיצוב וטכנולוגיה בתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל. במפגש ישתתפו המעצבת מאיה ארזי, חוקרת הגוף והתנועה מיכל שחק, והמדען, היזם והממציא ד״ר יואב מדן.

LEV, מאיה ארזי. צילום: דוד עדיקא

LEV, מאיה ארזי. צילום: דוד עדיקא

בפרק ״מיד אשוב״ של סדרת הטלוויזיה ״מראה שחורה״, צ׳רלי ברוקר מספר על מרת׳ה, אישה צעירה שאיבדה את בן-זוגה בתאונה טרגית ושירות חדש מספק לה גוף סינתטי, זהה במראהו לבן-הזוג המת. הגוף החדש מוטען בכל זכרונותיו, תכונותיו וקולו של המת לכדי שיבוט בלתי נתפס. האם הוא אכן שיעתוק מושלם של המת, בשאלה זו מעמת ברוקר את מרת׳ה, ואותנו.

גם אם הגוף שלנו משתנה בקצב איטי מכדי שנשים לב, העולם סביבו, עליו ובתוכו משתנה בתאוצה הולכת וגוברת. הגוף כבר אינו ישות בלתי-נגיעה. המדע, הטכנולוגיה, והחוצפה האנושית נותנים לנו את הכלים לגעת בו, לשנות, להתווכח, לקלקל ולתקן. הטכנולוגיה פולשת למעמקי הגוף האנושי, והתכונות אנושיות חודרות לתוך המכונה הטכנולוגית, כשהגבולות בין אדם ומכונה מטשטשים.

״גוף שלישי״ יתקיים בבית הנסן בירושלים בימים רביעי-חמישי, 27-28 במאי, ובמסגרתו יפגיש המסלול לעיצוב וטכנולוגיה של התכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בין מדענים, אנשי טכנולוגיה, אמנים ומעצבים. במהלך שני ערבים יוצג וידון המפגש המרתק בין גוף וטכנולוגיה באמצעות כיתות מדען, פררפומנס מתחום העיצוב האינטראקטיבי והווידאו ארט, סדנאות, הרצאות, פאנלים ועוד.

נאווה פרנקל ונבו רומנו, מתרחק והולך. צילום: גדי דגון

נאווה פרנקל ונבו רומנו, מתרחק והולך. צילום: גדי דגון

לצד אלו תיפתח במסגרת הארוע תערוכת [גוף]+. שאצרו האמן איתמר שמשוני, שאחראי גם על הפקתו של האירוע, ושרית יודילביץ׳, מעצבת אינטראקטיבית ומרצה בתכנית בבצלאל. ״בין אם אביזר טכנולוגי המעצים את הגוף ובין אם אביזר קוסמטי, העבודות בתערוכה משמשות ממשק לגוף האנושי ומרחיבות את יכולותיו״, אומרת יודילביץ׳. ״חלקן מקיימות דו-שיח יצירתי עם מידע-הגוף במטרה לשכללו ולהשיג תוצאות טובות יותר מאלו שאליהן התכוון מתכנן ׳המערכת׳ המקורי. חלקן משתמשות במידע הסביבה על מנת להשפיע, לשנות ולעצב מחדש את גבולות הגוף, יהיו אלה גבולות פיזיים, נפשיים או קוגנטיביים״.

במהלך יומיים יהנו המשתתפים ממגוון אירועים: שרית יודילביץ׳ ושנית אדם אלקיים, יזמינו את הקהל להשתתף בסדנה לעיצוב חולצה באמצעות פיגמנט מוליך חשמל. ד״ר לביא סקונדו יערוך כיתת מדען שבה יוזמנו המשתתפים לבדוק עד כמה חוש הריח רגיש, ועד כמה הוא שונה מאדם לאדם ומאדם לחיה. האמן דוד גורדון ינגן באויר סאונד ווידאו באמצעות תנועות גופו במרחב.

במופע ״מתרחק והולך״, נאוה פרנקל ונבו רומנו יפנו אל הקהל ויחפשו איתו את התשובה לשאלה איך נוצר קשר בין אנשים, ואיך מקיימים אותו לאורך זמן בשעת האי כנס, ובשיח בצלאל יוזמנו מרצי התכנית, סטודנטים, המציגים בתערוכה ומשתתפים מקרב הקהל להציג רעיונות, הגיגים ופרויקטים בנושא ה״גוף השלישי״.

guf3plus

התכנית המלאה:

יום רביעי ה-27.5

17:00-18:30 חולצה מדליקה
סדנה לעיצוב חולצה דולקת באמצעות פיגמנט צבע מוליך חשמל
שרית יודלביץ׳ – מעצבת אינטראקטיבית ומרצה בתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בצלאל.
שנית אדם-אלקיים – מעצבת אופנה, מרצה במחלקה לעיצוב תעשייתי בצלאל.

18:30-19:30 אי כנס
במה פתוחה לרעיונות מקרב הקהל והמשתתפים.

19:30-20:30 מנגן באויר
מקבץ עבודות פרפורמנס ומולטימדיה אינטראקטיביות
דוד גורדון – מוסיקאי ואמן פרפורמנס שעבודותיו הועלו במרכזי תרבות תיאטרון ומחול רבים בארץ, בוגר תואר ראשון במוסיקה והוראתה באוניברסיטת חיפה (2004) ותואר שני של המחלקה למוסיקה באוניברסיטת בר אילן (2008) עם התמחות בקומפוזיציה וטכנולוגיות מוסיקליות. רקדנית ויוצרת אורחת: דפנה הורנצ׳יק.

20:30-21:30 פורטפוליו לייב
יובל סער, עיתונאי, אוצר, עורך ומיסד מגזין פורטפוליו, מארח את מאיה ארזי, מיכל שחק וד״ר יואב מדן

21:30-22:30 מתרחק והולך – מחול תיאטרון
נאווה פרנקל ונבו רומנו, במופע שעוסק בשפת הגוף, ובוחנן מה קורה לגוף בבואו במגע עם האחר

יום חמישי ה-28.5

16:00-17:00 יום פתוח
מרצי המסלול לעיצוב וטכנולוגיה בתכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי מזמינים את המשתתפים להצצה והתרשמות מתכנית הלימודים במסלול, שמתקיימת בבית הנסן בירושלים.

17:00-18:30 כיתת מדען – ללכת בעקבות האף
ד״ר לביא סקונדו – מומחה למדעי המח, חוקר חוש הריח (Olfaction) במכון ויצמן למדע, ובעל תואר ד״ר מאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה, בתחום ה brain machine interface. ד״ סקונדו יקיים כיתת מדען אינטראקטיבית שתעסוק בשאלת חוש הריח.

18:30-20:00 [גוף]+
עשרה מרצים מקרב האקדמיה בבצלאל, יציגו בזה אחר זה פרויקטים חדשניים שמציגים בתערוכה.

20:00-21:30 כיתת אמן
אורי אביב, כותב, מפיק, מנהל פרויקטים ויועץ תוכן בתחום האמנות, התרבות והמדע הפופולרי, בעברו גם מאפיין ומנתח מערכות. מנהל אוטופיה פסטיבל תל-אביב הבינלאומי למדע בדיוני, דמיון והעתיד, שניהל  בעבר ניהל גם את כנס אייקון.

21:30-22:30 קוקטייל סיום

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden