כל מה שחשוב ויפה

מסמר שיער

פורטפוליו News: מדוע אנו מתפעמים משיער כשהוא מחובר לגוף ונרתעים ממנו כשהוא מנותק ממנו? האם שיער יכול להיתפס כאלמנט אסתטי כשהוא חלק מאובייקט, מוצר או עבודת אמנות? האם ניתן לייצר עם שיער? התערוכה ״מסמר שיער״, שתיפתח ב-27/6 בגלריית החווה בחולון, תעסוק באחד מחומרי הגלם הזמינים, האקולוגיים והוורסטיליים הקיימים, אך גם מהשנויים במחלוקת שבהם: שיער.

משתתפים: שיר אתר, דנה בן שלום, גל ווליניץ, רמי טריף, גרגורי לרין, עומר פולק, אביב קינל, שלי שמחה, רבקה דרולן (ארה״ב), קריסטינה פיוטורובסק (פולין), סטודיו Swine (בריטניה). אוצרים: תמרה וולמן ועמרי שפירא.

סטודיו Swine. פרויקט Hair Highway

סטודיו Swine. פרויקט Hair Highway

מצד אחד השיער הוא משאב טבעי, חומר בר קיימא, קל משקל וחזק, שעם קצב הגידול האדיר של אוכלוסיית העולם הופך לבלתי נדלה. מצד שני, ובשונה מחומרי גלם אחרים, השיער מביא איתו אתגרים רגשיים ורעיוניים; אין חברה או תרבות בעולם שבה נותר השיער ללא מעמד או משמעות סימבולית כלשהם בין אם כמסמן של מעמד, סמכות, זהות, מגדר, מוצא או כוח, בין אם כנושא תפקיד בטקסי חיזור ונישואין, טקסי אבלות וכישוף או פולחנים דתיים, כאלמנט מתריס בתרבויות נגד או כביטוי אישי ואמצעי תקשורת בין אנשים. לעולם יישא השיער מטענים תרבותיים ואמוציונליים כשהמחשבה, תשומת הלב והזמן שאנו מקדישים לשיער שלנו מעידים על הכוח שאנו מייחסים לו גם ככלי להעברת מסרים.

בשנים האחרונות נעשים ברחבי העולם ניסיונות של יוצרים מתחומים שונים לחבר ולגשר בין שני הפנים האלו של השיער – חומר גלם שהוא גם סימבול, ולהכניס אותו לפנתיאון חומרי הגלם המקובלים בשדות העיצוב והאמנות. התערוכה ״מסמר שיער״ היא ניסוי ביצירת גשר שכזה. משתתפים בה יוצרים מהארץ ומהעולם המציגים, כל אחד, את נקודת המבט שלו על השיער כחומר גלם, מתוך הזווית הייחודית של תחום יצירתו, מתוך ניסיון לעורר דיון על הערכים וההקשרים התרבותיים והאסוציאטיביים שבני-אדם מייחסים לשיער ומתוך שאיפה לאתגר את מערכת ההקשרים הזו, איתה ניגשים המבקרים לעבודות.

שלי שמחה. צילום: עמרי שפירא

שלי שמחה. צילום: עמרי שפירא

בין העבודות שיוצגו: 

הצמד האנגלי – יפני האמן אלכסנדר גרובס והארכיטקטית אזוסה מורקאמי מסטודיו Swine הבריטי, שעוסקים רבות בעיצוב ככלי לייצור מקומי בעולם של גלובליזציה, יציגו מספר תוצרים פרי מחקר במסגרתו עקבו השניים אחר נתיבו של השיער כחומר גלם, החל מהאנשים המוכרים את שיערם, דרך סוחרי השיער ועד השווקים העוסקים במלאכה. נוכח העובדה שסין היא היבואנית הגדולה בעולם של עץ טרופי לתעשייה והן היצואנית הגדולה בעולם של שיער אדם, הרי שעל ידי שילוב בין שיער ושרף טבעי יצרו השניים חומר המספק אלטרנטיבה בת קיימא לאחד המשאבים ההולכים ונעלמים – עץ. התוצאה היא קולקציה ייחודית של אובייקטים מהודרים בהשראת סגנון שנחאי דקו של שנות ה-30. לצד חלק מהתוצרים יוצג בתערוכה הסרט Hair Highway המתעד את מחקרם בעקבות השיער.

בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון טכנולוגי חולון, שיר אתר, יציג את הפרויקט חוט השערה, תהליך מחקרי לגבי ניסיון עתידי להצמיח שיער באמצעות הדפסה תלת ממדית. זהו  מפגש בין פלסטיק, חומר דל אופי לבין שיער שהינו חומר עתיר היסטוריה ומלא הבעה המהווה חלק מאישיותו של כל אחד מאתנו. תוצאות המפגש הן שורה של ראשים עשויים בהדפסת תלת ממד עליהן קבוצות שונות של שערות עשויות מפלסטיק שהודפסו גם הן בהדפסת תלת ממד.

גל ווליניץ, חחח. צילום: עמרי שפירא

גל ווליניץ, חחח. צילום: עמרי שפירא

פרויקט FOMO של עומר פולק, בוגר המחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל, הוא נדבך נוסף בעבודותיו של פולק החוקר את עולם החושים ונוקט בגישות רב תחומיות בכדי ליצור חוויות חושיות חדשות. פולק יציג סביון עם ריסים שהם חלקי שיער מגוף האדם, עבודה המעלה שאלות על איזון בין הטבע לעולם הדיגיטלי ברמה הרגשית והחווייתית, ועל שימור, נוסטלגיה, משאלות לב ואמונות תפלות שכן או לא מתממשות.

האמנית האמריקאית רבקה דרולן תציג בתערוכה חלקים מהפרויקט Hair Pieces, שבמסגרתו חקרה את מערכת היחסים ההפכפכה שלרבים מהאנשים יש עם שיער הגוף שלהם. חלקים משיער גופנו נתפסים כנחשקים ואנו מגדלים אותם ומטפחים אותם בתשומת לב רבה בעוד חלקים אחרים של אותו שיער גוף נתפסים כמבישים וראויים להסתרה והסרה. התוצאה היא שורה של צילומים שחלקם פורטרטים עצמיים הבוחנים את תפיסותינו ביחס לשיער.

דנה בן שלום, בוגרת המחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר והתוכנית לתואר שני בעיצוב תעשייתי בבצלאל, תציג שתי עבודות העוסקות בשיער ככלי לבהייה ושבוחנות את הקשר שבין הכוריאוגרפיה שלנו בעת ״משחק בשיער״ לבין בזבוז זמן, תועלתנות והמתנה. העבודות נעות על ציר סוגיות של אסור מול מותר, סטייה מול קונבנציה ומיותר מול הכרחי.

אוצרי התערוכה:

תמרה וולמן – מעצבת, כותבת, חוקרת ומרצה הפועלת בספירות מגוונות של שדות העיצוב והאופנה. בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי בחולון. במשך למעלה מעשור עסקה בעיצוב נעליים, ראשית בחו״ל ובהמשך בארץ, שמונה שנים מתוכן כמעצבת  הנעליים בסטודיו של חברת קסטרו. כיום משמשת ככתבת התרבות והאופנה של העיתון כלכליסט וכן פועלת במסגרות שונות וייחודיות בעולמות התוכן, המחקר והעיצוב, במסלול מרתק שנע בין פרקטיקה לתיאורה.

עמרי שפירא – יזם בתחומי האמנות, התרבות והלילה. בוגר המחלקה לצילום בבצלאל ולומד בחוג לאוצרות של אוניברסיטת תל אביב. ממקימיה של אינדי – גלריה שיתופית לצילום, צלם ואמן פעיל. הציג ואצר מספר תערוכות.

גלריית החווה בחולון
רח' הנחושת פינת רח' המלאכה, א.ת חולון
פתיחה: שבת, 27/6 בשעה 11:00

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden