כל מה שחשוב ויפה

200 ריסים, סביון אביבי אחד

בשלוש השנים האחרונות אסף עומר פולק למעלה מ-200 ריסי אדם טבעיים מאנשים רנדומליים, שהסכימו לחלוק עימו את סיפוריהם האישיים ולתת לו ״זכויות״ על המשאלות שלהם; כל ריס מכיל סיפור אישי, ומשאלת לב. את הריסים הוא שיבץ בפרח סביון אביבי, עשוי בהדפסת תלת ממד (בטכנולוגיה מתקדמת של חברת STRATASYS), אחד אחד, בעבודה סיזיפית. כותרת הפרח מורכבת מחורים רבים בתהליך ההדפסה, מה שאיפשר את השיבוץ המדויק והנח.

כך, אותו סביון אביבי, שמוכר לנו בשפת היום יום כפרח סבא או פרח המשאלות, אותו אחד שבהנאה רבה קטפנו בילדותנו, ביקשנו משאלה ונשפנו בחוזקה לפזר את זרעיו, שיערותיו הלבנות, לכל עבר, הפך בעקבות הפעולה של פולק לאובייקט טעון, המעלה שאלות כמו מה היה קורה אם היינו יכולים לקרוא את המשאלות דרך הריסים; אם היינו יכולים להגשים את המשאלות על ידי חיבור בין האנשים הנכונים? האם לכולנו יש אותם משאלות בסיסיות בחיים או שזה באמת כל כך אישי, פרטי ויחודי לכל אדם? איך העולם הדיגיטלי משפיע על מסורת עתיקת יומין של אמונות תפלות ולמה אנחנו בכלל צריכים אותן בחברה מודרנית ושכלתנית?

eyelashes1_small

הסביון של פולק, שקיבל את השם FOMO, ראשי תיבות של flower\fear of missing out, מוצג בימים אלו בתערוכה ״מסמר שיער״ בגלריית החווה בחולון (אוצרים: עמרי שפירא ותמרה וולמן), שתינעל ביום שבת הקרוב. התערוכה עוסקת בשיער כחומר גלם ומציגה אינטרפטציות שונות של אמנים ומעצבים על החומר הכל כך טעון הזה – שיער.

הוא נקשר לתרבויות שונות, דתות ומנהגים, הרואים בו חומר בעל השפעה, כח, מיניות ופתיינות. בחברה הישראלית החיבור הישיר של ערימות שיער לשואה ולהיסטוריה היהודית תופס מקום מרכזי. אך מצד שני השיער הוא חומר זמין, טבעי ובעל איכויות חומריות מעניינות. האם בעתיד נראה מוצרים עשויים שיער אדם? האם האנושות תשכיל להשתמש בחומר הזה באופן שוטף ופונקציונלי או שלעולם יישאר השיער טעון ברבדים שונים שישאירו אותו מחוץ למערכת התעשייתית? אלו רק כמה מהסוגיות שהתערוכה עוסקת בהן.

מידול תלת: נועם טולדנו

מידול תלת: נועם טולדנו

גם עבודתו של פולק מעלה שאלות רבות אודות החומר, התפיסה התרבותית והתרבות הרגשית סביב שיער.״אני מתעניין בשילוב של הטבעי והמלאכותי, ושילוב של ריסי אדם עם הדפסה תלת ממדית וטכנולוגיות גבוהות העלה אצלי למחשבות רבות על העתיד שלנו כחברה ואפשריות עתידיות״, הוא אומר.

״הפרויקט מעלה שאלות לגבי התנהגות החברה שלנו ואמונותינו. אמונות תפלות ומנהגים משתנים ומושפעים מהאפשרויות שהטכנולוגיה מביאה לחיינו, והריסים במקרה זה משקפים יחסים מורכבים של תרבות חומרית ומנהגים ישנים. ריבוי הריסים יחד סביב כותרתו של הפרח יוצרים ריחוק ואף תחושת גועל מסויימת. אנחנו רגילים לראות קבוצת ריסים יחד סביב העין ומייחסים להם פרמטר חשוב בהדגשת העין ברמה האסתטית.

כשנופל ריס לאדם בסביבתנו לא תהיה בעיה להרים את הריס ולהגישו לבעליו במטרה שזה יבקש משאלה ויעיף את הריס רחוק ככל הניתן. השינוי התפיסתי שלנו קורה כאשר ישנם קבוצה גדולה של ריסים יחד שמנותקים מהקונטקסט הרגיל אליו אנחנו רגילים. פתאום הריס היחיד המגלם שלל מחשבות, ציפיות ורגשות משתנה והופך להיות קבוצת שיער אגרסיבית שמעוררת בנו תחושות שונות״.

פומו הוא פרח ראשון בסדרה. לשם כך פתח פולק באתר שלו עמוד הקורא לקהל הרחב להשתתף ולקחת חלק בעבודה. מי שרוצה לשתף את הסיפור ומשאלת הלב שלו יכול לעשות זאת בצורה אנונימית (או לא), ולאחר מכן לקבל למייל כתובת לשליחת הריס – הצעה חדשה לאמונה תפלה וליצירת מאגר נתונים של משאלות ורצונות לב.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

תגובה אחת

  1. נדב

    עומר פולק… נו, באמת.

    90 אחוז אוויר ויחסי ציבור ו-10 אחוז עשייה. אין אדם שמכיר אותו באמת ולא יחתום על זה בעיניים עצומות.

Comments are closed.

הוסיפו תגובה
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden