כל מה שחשוב ויפה

טנדו: זוגיות ואמנות, תערוכת אמנות רב תחומית

פורטפוליו News: התערוכה טנדו, תערוכת אמנות רב תחומית העוסקת בזוגיות ואמנות, תיפתח ביום חמישי ה-10/9 בבית הנסן בירושלים. התערוכה מתקיימת במסגרת פרויקט גמר במגמת אוצרות בתכנית התואר השני במדיניות ותיאורה של האמנויות באקדמיה בצלאל. מנחים: יגאל צלמונה ורועי ברנד. משתתפים: אפי ואמיר, מרגו גראן ויערה ברקן, מאיה אטון ואייל יהודה, מאיה ויעקב ישראל, לידיה מלטין ונועם כוזר, מיה ופורת סלומון, רננה ויוני שלמון, ״סלה-מנקה״: לאה מאואס ודייגו רוטמן, פסי וראובי קומר. אוצרת: אביטל נאור וכסלר.

מאיה ישראל, דיוקן משפחתי. צילום: יעקב ישראל

מאיה ישראל, דיוקן משפחתי. צילום: יעקב ישראל

קשרים רומנטיים לא הותרו בבית המצורעים בכל שנות פעילותו, והתקיימה בו הפרדה ברורה בין גברים לנשים. בחודש דצמבר 1929 גורשו שני זוגות מבין המטופלים לאחר שהתגלה כי כבר זמן מה שמתקיים ביניהם קשר רומנטי והם אף נישאו בסתר. התערוכה טנדו מבקשת להכניס אל חלל הגלריה בבית הנסן – בית המצורעים לשעבר -זוגות של אמנים. תשעה זוגות שחיים יחד כבר שנים רבות, חולקים ילד או שניים, חיה, עציץ ומשכנתא, ועושים אמנות. חלקם יוצרים בנפרד או בסטודיו משותף זה לצד זה, וחלקם יוצרים יחד כצמד. התערוכה מבקשת למשש את האינטנסיביות שקיימת בזוגיות כזו, ולנסות להבין באיזה אופן משתקפים החיים המשותפים ביצירת האמנות, ואיפה, אם בכלל, עובר הקו המפריד בין החיים לאמנות.

מאיה אטון, אירוח

מאיה אטון, אירוח

את התערוכה מלווה סרט ראיונות קצר עם האמנים המשתתפים, פרי יצירתה של האוצרת, אביטל נאור וכסלר – בוגרת מגמת אוצרות בתכנית התואר השני במדיניות ותיאורה של האמנויות באקדמיה בצלאל. ״הפרויקט שבמרכזו עומדת התערוכה שמלווה בסדנאות, הקרנות ומפגשים, מנסה להביט בזהירות במרווח האינטימי שבין בני הזוג ולפענח את הסוד שמחבר שני אנשים שונים לחיים משותפים״, מספרת נאור וכסלר.

״האינטנסיביות של זוג שחי יחד ויוצר יחד מביאה השראה לצד ביקורת מתמדת זה לזה, איזושהי אבן משחזת שמחייבת חידוד ודיוק. בתהליך האוצרות עקבתי אחרי היחסים ותהליכי היצירה של אלו שאצלם היצירה היא לא המקום של ה׳לבד׳ אלא מקום משותף. בסרט שמציג ראיונות שערכתי עם האמנים המציגים, אני מבקשת לאפשר הצצה אל תוך התהליך, ולהציג תמונה משלימה לעבודות האמנות שבתערוכה שבסופו של דבר מייצגות רק רגע, כמעט אקראי, מתוך חיים מלאים."

נעילה: 6/10

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden