כל מה שחשוב ויפה

שיח גלריה בתערוכה תיבת תהודה

פורטפוליו News: ביום שישי ה-18/9 בשעה 11:00 יתקיים בתערוכה תיבת תהודה שיח גלריה.

אלון געש, ינון זינגר, ענבל לייטנר, הדר ראובן ושרי כהן – חמשת האמנים המשתתפים בתערוכה שנפתחה לקראת שבוע האיור ותוצג עד ה-25/9 בגלריית החנות קסטיאל As Is (רח׳ משה מאור 2, תל אביב) – מתייחסים לחמישה סיפורים שנכתבו ע״י סופרים ישראלים, מרפרטואר מעבורת, ערוץ דיגיטלי לסיפורים קצרים. הסיפורים – שכתבו יפתח אלוני, אסתי ג. חיים, בועז יזרעאלי, תהל פרוש ובלה שייר – עוסקים בביקורת חברתית, ביחסי משפחה מורכבים, באלימות אבסורדית ועוד, והיוו בסיס להשראה וליצירה חזותית במדיומים שונים.

היצירות של האמנים, המתייחסות לרבדים עמוקים בסיפור יחד עם פרשנות אישית, מבוססות על חוויות ומצבים נפשיים, הקשרים תרבותיים ועוד. האיור והסיפור משמשים כתיבת תהודה זה לזה: האמנים בוחנים ז׳אנרים, טכניקות ודרכי הבעה, חלקן שונות מהמקובל והמוכר באיור כוויז׳ואל המופיע ליד טקסט.

אוצרת התערוכה, לילך פורת, תשוחח בשיח הגלריה עם האמנים והסופרים על תהליך העבודה, הבחירה בסיפורים, יחסי הגומלין בין טקסט מילולי לחזותי ועוד. בנוסף תתקיים מכירה חגיגית של עבודות מקור נוספות, הדפסים וספרים של האמנים המשתתפים בתערוכה.

אלון געש

אלון געש

״בתערוכה הזו המטרה הייתה להתיחס לאיור לא מהמקום של לשרת טקסט או להיות מיידי, אלא ממקום של לקבל השראה, להפוך ליצירה חזותית בפני עצמו״, מספרת הדר ראובן, אחת המשתתפות בתערוכה. ״זה איור שכמעט ולא רואים בארץ. אולי נקרא לזה איור ׳אמנותי׳ או איור ׳למבוגרים׳. בדרך כלל אנחנו רואים או תופסים איור כמשהו שנעים לעין: גם כשהוא עוסק סנושאים קשים, הוא מגיש אותם בצורה יותר מעודנת, מגשר; איור ש׳מאיר׳ על טקסט ושולי לטקסט, או איור שמספר סיפור בצורה מאוד מתקשרת ומידית.

״יחד עם זאת, בתערוכה שלנו, כשהטקסט והאיור מופיעים במשותף, נוצר עולם שלם ואחר מאשר היו לחוד. והחיבור הזה מעניין אותנו, כי יש משהו יחודי בשילוב הזה, ביצירה עשירה בפרטים ובזוויות מבט, שמורכבת מיותר ממדיום אחד. חשוב לנו לבטא את עצמנו כאמנים מכל הזויות. זו יצירה אישית שהבסיס לה הוא השראה מסיפור, אך משם והלאה כל התהליך הוא של האמן, עם כל מה שכרוך בזה – אנחנו חושפים את עצמנו, את מה שיש לנו לומר ולהראות.

ענבל לייטנר

ענבל לייטנר

״כך, מצד אחד העבודות כן פיגורטיביות ו׳מתקשרות׳, יותר מאמנות פלסטית מופשטת (וגם החיבור עם הטקסט מוסיף לתקשורת), אבל מצד שני הן נותנות הרבה מקום לפרשנויות שונות. הן לא מתייחסות בצורה ישירה, ׳אחד-לאחד׳, לסיפור שבהשראתו הן נוצרו, והן גם לא מנסות להבין את הראש של הסופר ולמה הוא התכוון, אלא נובעות ממקום אחר, אישי, מעולמו של האמן. הזווית האישית והבחירה להתעסק בנושאים מורכבים ולא קלים, צריכות לבוא לידי ביטוי מבחינתנו בעבודה עצמה. המטרה היא לא גישור ותקשורת, אלא איור כדרך לביטוי אומנותי. לכן יש כאן תהליך יותר מורכב גם מבחינת הצופה: זו לא תקשורת מיידית, אלא משהו שמצריך התבוננות ארוכה והרבה מחשבה״.

שרי כהן

שרי כהן

ינון זינגר

ינון זינגר

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden