כל מה שחשוב ויפה

17 מחיצות: האחים בורולק במוזיאון תל אביב

פורטפוליו News: פרויקט ״17 מחיצות״ של המעצבים הצרפתיים רונאן וארוואן בורולק יפתח ביום שבת ה-31 באוקטובר במוזיאון תל אביב. הפרויקט הוא תולדה של שנת מחקר ופיתוח, בשילוב של מלאכות מסורתיות עם טכנולוגיות עכשוויות. אוצרת: מאירה יגיד־חיימוביץ׳.

מחיצות זכוכית, האחים בורולק

מחיצות זכוכית, האחים בורולק

שלא כמו בפרויקטים קודמים, שהונעו בהזמנת יזם או יצרן – פרויקט מוזיאלי זה התפתח מעצמו בלי דרישה לתוצר קונקרטי. רישומי אקוורל תורגמו לאלמנטים תעשייתיים מזכוכית, אלומיניום, קרמיקה וטקסטיל, שפני השטח שלהם מחוללים אפקטים של אור וצבע בתנאי התאורה המשתנים של הגלריה, ״מחיצות״ גנריות כביכול המקרינות מגע אינדיווידואלי. שנים של שכלול מיומנויות מלאכה הכשירו את רונאן וארוון בורולק לנצל ברגישות מְרבית את הפוטנציאל הגלום בטכנולוגיה.

האחים בורולק עובדים יחד למעלה מ-20 שנה. גישתם הפרשנית לעיצוב מסיטה את הדיון ממונחי האסתטיקה או הטכנולוגיה ומעגנת אותו בהקשרים מושגיים. סטרוקטורות אורגניות מהוות נקודת מוצא ליצירת פריטי ריהוט ואלמנטים המשתרגים בחלל, כעין טבע מלאכותי המתלכד ליצירת אדריכלות משוכללת ומעודנת, השוברת היררכיות מורגלות ומתייחדת בכושר ניידוּת. הפרויקטים של רונאן וארוון בורולק חורגים מאופנות של עיצוב אל ניתוח מאקרו-סוציולוגי של סביבות מחיה – חללי מגורים ועבודה – בזיקה ליחסים חברתיים. פריטי הריהוט בתכנונם משמשים כתוחמי חללים, אך בניגוד לקירות הם ניתנים להזזה ולהסטה ומקדמים בכך טיפולוגיות חלליות חדשות וגמישוֹת. התנועה בחללים הבורולקיים מאפשרת אינטימיות במרחבים משותפים.

רישום הכנה בתהליך מחקר, סטודיו בורולק

רישום הכנה בתהליך מחקר, סטודיו בורולק

סרט אנימציה שיצרו רונאן וארוון בורולק, בשם ״איך מגדלים כיסא?״, מתעד את תהליך הצמיחה של הכיסא וג׳טאל (Vegetal) שעיצוב לוויטרה, המוצב בכניסה לבניין החדש של המוזיאון. הצפייה בו מאפשרת לדמיין את מהלך הפיכתם של עצים למבנים: רישומי ענפים עוברים טרנספורמציה ומיתרגמים לרשת, שהופכת למין סל, שאז נהיה כיסא. רונאן וארוון בורולק, רשמים וקולוריסטים, חושבים בדרכי הרישום. כמי שגדלו בחבל ברטן לחוף האוקיינוס האטלנטי, עם מרחביו הפתוחים אל האופק, הם מקפידים לשהות באזור לפרקים, הרחק מהמולת העיר, כדי לפענח את הגיון המבנה הבוטאני, להתבונן בתנועת הצמחים, בטחב המתפתל על הגזעים, בפרטי החיבורים ובסולמות הצבעים המשתנים בטבע. בברטן, מול האינסוף הכחול והירוק של ים ועצים, נולדו גם 17 מחיצות.

רונאן וארוון בורולק משתפים פעולה עם חברות עיצוב בינלאומיות מובילות, ביניהן ויטרה, ארטק, מגיס, אלסי, Established & Sons, אקסור הנסגרוהה, פלוס, קוודרט, קרטל, קטאל, איטלה, קפליני, לינייה רוסט, נני מרקינה, מטיאצי, מוטינה והיי. בחודש שעבר נחשפה הטלוויזיה שעיצבו לחברת סמסונג.

עיצובים של השניים נרכשו לאוספים של מוזיאונים נבחרים, ביניהם מוזיאון העיצוב, לונדון; המוזיאון לאמנות עכשווית, לוס-אנג'לס; מרכז פומפידו, מץ; המוזיאון לאמנות עכשווית, שיקגו; והמוזיאון לאמנויות דקורטיביות, פריז. בשנים האחרונות הוצגו שתי תערוכות מקיפות מעבודתם: במרכז פומפידו במץ (2011), ובמוזיאון לאמנויות דקורטיביות בפריז (2013). ב-2011 הציגו בלונדון את המיצב שדה טקסטיל – מבנה בגודל 8×30 מטרים, המאפשר לצפות בעבודות של צייר הרנסנס רפאל תוך כדי שכיבה.

שדה הטקסטיל במוזיאון ויקטוריה ואלברט

שדה הטקסטיל במוזיאון ויקטוריה ואלברט

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden