כל מה שחשוב ויפה

כנס הפנקס ה-4 לספרות ילדים ונוער: על הכאן ועכשיו

פורטפוליו News: כנס הפנקס ה-4 לספרות ילדים ונוער – על הכאן ועכשיו – יתקיים במדיטק חולון ביום שני ה-12/10 בין השעות 09:00-14:00. הכנס – יוזמה עצמאית שמטרתה להעמיק את השיח על הספרות והאיור לילדים בזירה המקומית, עם קריצה לחו״ל – יעסוק במגוון רחב של נושאים המאירים תופעות ומגמות בספרות ובאיור לילדים, תוך היחשפות לעושר הסגנוני של סופרים ומאיירים.

כתב העת ״הפנקס״ נוסד בשנת 2010 על ידי תמר הוכשטטר ויותם שווימר, מתוך הצורך להעניק לספרות והתרבות לילדים ונוער בישראל במה רצינית, מכובדת, מעמיקה ואקטואלית. במשך שנות פעילותו הפך ״הפנקס״ לפלטפורמה מרכזית בתחום השיח בתחומי היצירה לילדים, על שלל הפרויקטים המקוונים והפיזיים שהתקיימו בו וסביבו.

איוונט הפנקס

השנה תגיע לכנס הישר מפינלנד סופיה ינסון, אחייניתה של טובה ינסון, יוצרת ״המומינים״. סופיה, גיבורת ספרה של טובה ינסון, ״ספר הקיץ״, שראה לאחרונה אור בעברית, אחראית בין השאר על תחום המסחר בדמויות המומינים בארץ ובחו״ל. סופיה תדבר בכנס על עבודתה של טובה ינסון כסופרת, מאיירת ואמנית, שמלבד סדרת המומינים כתבה ספרים למבוגרים ואיירה יצירות כמו ״אליס בארץ הפלאות״ ו״ההוביט״.

שירה גפן תשוחח עם יותם שווימר על משנתה ויצירתה לילדים שזוכה להצלחה ועניין רב. גפן כתבה את הספרים ״על עלה ועל אלונה״, ״בלונה״, ״אגם הדמעות״, וכן כתבה בשיתוף עם אתגר קרת, בן זוגה, את הספר ״לילה בלי ירח״.

הרצאות נוספות שיתקיימו בכנס:

יעל אכמון שתרגמה עשרות ספרים למבוגרים ולנוער, תדבר על ארוטיקה בספרות נוער עכשווית ועל העובדה שלמרות שעיסוק במין – במחשבה אם לא במעשה – נוכח מאד בחייהם של מתבגרים, בכל זאת לא תמיד יש לו זכר בספרות המיועדת להם. בעולם של היום, כשהאינטרנט זמין לכל נערה ונער ואיתו מבול של תכנים בכל תחום, גם המיני, מעניין לבחון באילו ספרי נוער מופיעים תכנים כאלה ובאיזה אופן, ממה מושפעת ההחלטה אם לכלול אותם ומה ההשלכות של הופעתם או היעדרם.

ד״ר נעמי דה מלאך העוסקת בפדגוגיה ביקורתית של ספרות ילדים ונוער, תחשוף מה מסתתר מאחורי הטקסטים הספרותיים בחוברות הלימוד בבתי הספר היסודיים וכיצד יצירות בספרים אלו מגויסות למטרות רבות: לימודיות, חינוכיות, לאומיות ואחרות.

חוקרת הספרות העברית, ד״ר רותם וגנר, תרצה על שירתה של נורית זרחי ועל האופן שבו שירתה טורפת את הגבולות שבין שירה המיועדת לילדים לבין שירה המיועדת למבוגרים.

כמו כן, יתקיים פאנל בנושא גבולות האיור לילדים בישראל עם שלושה מאיירים: עומר הופמן, איה גורדון נוי ויאנה בוקלר. השלושה יספרו במילים ובדימויים וויזואליים על יצירתם ותפיסתם האמנותית.

עובדיה בנישו, מתוך אסופת האיור המקוריות שהוכנה במיוחד לכנס

עובדיה בנישו, מתוך אסופת האיור המקוריות שהוכנה במיוחד לכנס

הכנס ילווה בתערוכה חיה של חבורת אורבן סקצ׳רז שתתקיים ברחבת המדיטק וכן במכירת ספרי ילדים של חנות הספרים העצמאית ״המגדלור״ ושל מספר הוצאות לאור פרטיות המתמחות בספרות ילדים ונוער.

יום שני , 20 באוקטובר, שעה 09:00
מחיר כרטיס: 80 ₪ / 65 ₪ לאזרחים וותיקים, סטודנטים ומנויי ״הפנקס״
מדיטק חולון, שדרות גולדה מאיר 6 (מול קניון חולון)
להזמנת כרטיסים 03-5021552

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden