כל מה שחשוב ויפה

שמיים משוחררים: על המבט האזרחי מהאוויר

פורטפוליו News: התערוכה ״שמיים משוחררים: על המבט האזרחי מהאוויר״, שתיפתח במתחם ארטפורט בתל אביב ב-22/10, תעסוק בשאלה כיצד ניתן להפקיע את המבט מלמעלה מבעלי הכוח (הצבא, המדינה ותאגידים גלובליים) ולאזרח אותו כך שהידע המופק באמצעות צילום אווירי למשל, ישרת את האזרחים ולא ישמש כנגדם. משתתפים: אפי ואמיר (בלגיה), ג׳ורג׳ לורנס (ארה״ב), חגית קיסר (ישראל), מיקי קרצמן (ישראל), פיטר פנד (ארה״ב), רובן פטר (הולנד). אוצרים: יעל מסר וגלעד רייך.

רובן פטר, מכט״במים: מדריך הישרדות, 2013

רובן פטר, מכט״במים: מדריך הישרדות, 2013

תהליך זה של הדמוקרטיזציה של המבט מלמעלה מעסיק כיום אמנים, חוקרים ואקטיביסטים רבים, במיוחד לאור השימוש ההולך וגובר במערכות מיפוי דיגיטליות מצד אחד, והשימוש האינטנסיבי במזל״טים צבאיים למטרות ריגול והתקפה. זהו תהליך שמשפיע על כולנו בדרכים ישירות ועקיפות, והתערוכה מציגה כמה מהפרויקטים המעניינים ביותר שנעשו בתחום הזה בשנים האחרונות על ידי אמנים מובילים בארץ ובחו״ל. בכך מתייחסת שמיים משוחררים גם למגמה ההולכת וגדלה בשדה האמנות העכשווית שבה אמנים משתפים פעולה עם מדענים וחוקרים מתחומים שונים על מנת למצוא שפה ויזואלית המשלבת בין האסתטי ובין האתי.

העבודות בשמיים משוחררים מציגות אסטרטגיות מגוונות ולא שגרתיות כדי להמחיש את הפוטנציאל האדיר של אזרוח המבט מלמעלה. חלק מהאמנים בונים בעצמם מצלמות אוויריות, אחרים ממציאים שיטות מיפוי חדשות, שניים מהם עושים שימוש בפלטפורמה של Google Earth בכדי להבין כיצד הטכנולוגיה החדשה הזו משפיעה על החיים שלנו. בנוסף, כוללת התערוכה גם חלק היסטורי המציג את הצילום המקוריוהמפורסם ״הריסות רעידת האדמה בסן פרנסיסקו״ שצילם ג׳ורג׳ לורנס בשנת 1906. צילום זה הושאל מהמוזיאון ההיסטורי של העיר שיקגו וזו הפעם הראשונה שהוא מוצג בתערוכת אמנות עכשווית.

חגית קיסר, ארגז כלים ליצירת תצלומי אוויר באופן עצמאי - המעבדה הציבורית

חגית קיסר, ארגז כלים ליצירת תצלומי אוויר באופן עצמאי – המעבדה הציבורית

האמן האמריקאי פיטר פנד שמציג בתערוכה יגיע לישראל במהלך החודש הקרוב כדי לעבוד על הפרויקט שהוא עתיד להציג לראשונה במסגרת שמיים משוחררים. במסגרת ובמהלך הצגת התערוכה תתקיים תכנית ציבורית ענפה שתכלול בין השאר סדנה ללימוד צילום מהאוויר בסגנון ״עשה זאת בעצמך״, הקרנות סרטים, רב שיח בהשתתפות האמנים, האוצרים ועוד (מועדים מדויקים שבהם יתקיימו האירועים יפורסמו בהמשך).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden