כל מה שחשוב ויפה

כבר שחורים העצים, עוד כחולים השמים: חנן דה לנגה בגלריה נגא

פורטפוליו News: ״כבר שחורים העצים, עוד כחולים השמים״, תערוכת יחיד של חנן דה לנגה, תיפתח ביום חמישי ה-12/11 בגלריה נגא בתל אביב. בתערוכה יציג דה לנגה עבודות פיסול וציור שנוצרו בין השנים 2013-2015.

IMG_3491

מאז סיום לימודיו ובמהלך עבודתו כיוצר, מעצב ומתכנן, דה לנגה מקיים דו שיח עם האמנות הפלסטית. שם התערוכה מרמז על תווך, על אותו רגע חמקמק בין החושך לאור, שבו עוד כחולים השמים אך הנוף כבר הולך ומשחיר, כמו התווך המתקיים ביצירותיו של דה לנגה לאורך כל דרכו האמנותית.

מרסל דושאן יצר הבחנה בין ה״רדי מייד״ (מן המוכן) וה-Object Trouve (החפץ הזמין) המתגלה ונבחר בידי האמן בשל איכויותיו הייחודיות. ה״רדי מייד״ הוא בדרך כלל חפץ אחד מיני רבים, המיוצר בפס יצור המוני, חפץ חסר ייחוד. אנדרה ברטון הגדיר את ה״רדי מייד״ כ״חפץ תעשייתי שהועלה לדרגת חפץ אמנות בזכות בחירת האמן בו״.  בסטודיו של דה לנגה שוכנים להם מאות או אלפי חלקי ״רדי מייד״ לצד פריטים שנאספו באהבה ובקפדנות לאורך השנים, אובייקטים עם עבר והיסטוריה, בעלי ערכים תרבותיים משל עצמם והקשרים ספציפיים לחייו של דה לנגה, המשמשים כמאגר של זיכרונות או כפלטת הצבעים של הצייר.

IMG_3618

דה לנגה הוא אמן דאדאיסט: הרוח והחופש של אמני הדאדא נושבת בין עבודותיו כמו גם הנימה ההומוריסטית העולה מהן. מרסל דושאן אמר: ״אני נהנה להתבונן בגלגל האופנים, יש בו ממד מענג ומנחם״. התענגותו של דה לנגה על תהליך היצירה, החופש שבו הוא פועל, מנשים, יוצר מערכות יחסים, בורא מחדש, יוצר עבודות בתלת ודו ממד, מלאות הומור, תנועה ומעוף. החיבור בין האלמנטים השונים יוצר תחביר חדש הטוען את העבודות במשמעויות רעננות, אישיות ואוניברסליות.

IMG_3429 IMG_3673

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden