כל מה שחשוב ויפה
ימים שבעה. עבודה משותפת עם אסף בן צבי, בתערוכה ״אפר פחם מרחף״, 2015

פרסי העיצוב של משרד התרבות 2015: עירית אבא

״הרחבת התחום, עבודות מצטיינות, דמיון ודינמיות, שפה אישית, פריצת דרך״: הזוכים בפרס העיצוב של משרד התרבות לשנת 2015 - פרויקט מיוחד לפורטפוליו

עירית אבא

עירית אבא. צילום: שי הלוי

מי:

עירית אבא, בת 62, בוגרת המחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית בבצלאל ומלמדת בה כשלושה עשורים, זוכת פרס אנדי לשנת 2009.

מה:

גוף העבודות שיצרה והציגה בתערוכות בשנים האחרונות, כמו ״ואזות על השולחן״, ״ואזות על הקיר״, ״מה שנשאר״; ניסיונות חדשים ונוספים לחיבורים ושילובים בין חומרים, שהניגודים ביניהם יוצרים מתח שברירי, כמו פורצלן וסיליקון, חומר, פורצלן ופסטה מצרית וזפת. סידרה נוספת של עבודות חדשות ״כלי שבור״ – ערבוב הפורצלן עם שאריות ושברי כלים שנשארו מעברה, בעלי צבעוניות עזה שאינה תואמת את הציפייה מהעידון הלבן של הפורצלן.

ואזות על השולחן. בית האמנים, ירושלים, 2013. צילום: שי הלוי

ואזות על השולחן. בית האמנים, ירושלים, 2013. צילום: שי הלוי

שארית הכלי. הביאנלה השישית לקרמיקה, מוזיאון ארץ ישראל, 2011. צילום: לאוניד פדרול

שארית הכלי. הביאנלה השישית לקרמיקה, מוזיאון ארץ ישראל, 2011. צילום: לאוניד פדרול

רישום על הקיר. פריחה, 2012, גלריה פריסקופ, תל אביב

רישום על הקיר. פריחה, 2012, גלריה פריסקופ, תל אביב

דבר המעצבת:

בהיותי קדרית שהתמחתה בחומר ובעיקר בחומר הפורצלן, בעבודת האבניים, הפנמתי לתוך עבודתי תרבות קדרית רחבה וחקירה אינטנסיבית של גבולות החומר בטכניקות שונות ומגוונות. ההתמקדות שלי כיוצרת במושג הכלי הקלאסי/מסורתי סללה את דרכי ושמה דגש על המתח שנוצר בין המוכר ללא ידוע. מרתק אותי המתח שנוצר בין צורה לצבע, הדיוק, הדקויות והפרטים, השבריריות, השקיפות והפגיעות. גם החיבור הלא תקני של חומרים, כמו פורצלן, חומר ופסטה מצרית, בעלי התכווצויות שונות ותכונות כימיות שונות לחלוטין, שיוצרים תוצאה של ניגודים חריפים ובלתי צפויים, ולפעמים אפילו גסים, זהות של חיים כפולים של פיתוי מענג ואי שקט.

ספל תה, קרוב רחוק, בית בנימיני, 2015

ספל תה, קרוב רחוק, בית בנימיני, 2015

מנימוקי השופטים:

יוצרת ותיקה, מדויקת ופורצת דרך. יצירתה מתמקדת בעקשנות רבה בעבודת האבניים המסורתית כנקודת מוצא תוך כדי פיתוח שפה אישית מעוררת השראה המרחיבה את גבולות המדיה, מבחינה טכנולוגית, קונספטואלית, חומרית וחזותית. גוף העבודות העשיר והמגוון שיצרה מגשר ברגישות רבה מבחינת הבנה תרבותית וחומרית בין שפה מסורתית לזו העכשווית. כיוצרת בחומר קרמי, אבא פרצה את הגבולות בין שדות האמנות והעיצוב באמצעות שיתופי פעולה מקוריים ומרתקים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden