כל מה שחשוב ויפה

״רודינה מאט/מולדת״ של פבל וולברג במוזיאון הנגב לאמנות

פורטפוליו News: ‏״רודינה מאט/מולדת״, תערוכת יחיד לצלם פבל וולברג, תיפתח ביום חמישי ה-14.1 במוזיאון הנגב לאמנות. התערוכה חושפת צד אישי בעקבות זיכרונות ילדותו מברית המועצות ומבאר שבע

וולברג נולד ב-1966 בלנינגרד (כיום סנט פטרסבורג) שבברית המועצות. בהיותו בן שבע, בשנת 1973, עלה עם אמו וסבתו לארץ והמשפחה התיישבה בבאר שבע. מאמצע שנות ה-90, לאחר לימודיו בבית הספר ״קמרה אובסקורה״ בתל אביב, וולברג החל להתבלט כצלם בעל שפה ייחודית, ומאז הציג תערוכות במוזאונים ובגלריות בארץ, באירופה ובארצות הברית. במשך שנים עבד במקביל כצלם עיתונות וקלט במצלמתו רגעים דרמתיים ומפתיעים.

נטלי ונינה, באר שבע, 2013

נטלי ונינה, באר שבע, 2013

התערוכה תחשוף צד אישי, פחות מוכר ביצירתו, בעקבות זיכרונות ילדות מברית המועצות לשעבר ומבאר שבע. בתצלומים אלה וולברג משוטט בין מקומות וסימני עבר לא ברור, אתרים היסטוריים וסמלי תרבות, ותוך כדי תנועה הוא בוחן את תפקיד הצילום כאמצעי לשימור הזיכרון וחיפוש הזהות.

בתערוכה שלושה פרקים: הראשון מציג מבחר תצלומים פנורמיים בשחור לבן ממגוון נושאים ומקומות שוולברג צילם בשנים האחרונות. הפרק המרכזי בתערוכה מוקדש לפרויקט הזהות האישית בסדרת תצלומי נוף מרהיבים ודיוקנים של ידידים ובני משפחה מן השנתיים האחרונות שלא הוצגו. כל תצלום הוא לא רק יצירה אסתטית מיוחדת אלא מרמז גם על סיפור אישי ועל המבט העכשווי של הצלם על המקומות שהכיר בילדותו או דומים להם.

וולברג חוזר לעיר הולדתו סנט פטרסבורג ונוסע גם למקומות אחרים ברחבי האימפריה הסובייטית, בהם אבחזיה, גיאורגיה, אוקראינה וסיביר. רגישותו המיוחדת של וולברג לאור ולאפשרויות הגלומות בו בצילום מקבלת כאן ביטוי מרשים. הפרק השלישי הוא מעין ״שחזור״ של עולם הילדות הרוסי בחדר קטן מצופה טפט פרחוני ועמוס בתצלומים מאלבומי משפחה ישנים.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden