כל מה שחשוב ויפה

״מוזיאון משלהן״ במוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס

פורטפוליו News: תחת הכותרת ״מוזיאון משלהן״, ייפתחו ביום שלישי ה-16.2 במוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון ארבע תערוכות המציגות את הקול הנשי של יוצרות הקומיקס והקריקטורה בישראל. במעמד הפתיחה יעניק ראש העיר, מוטי ששון, את פרס עפרון הזהב לשנת 2016 למאיירת, יוצרת הקומיקס, הקריקטוריסטית והמרצה, מירה פרידמן
פרידל שטרן, עלי תאנה, 1983

פרידל שטרן, עלי תאנה, 1983

היסודות לקומיקס ישראלי נשי בתרבות המקומית יוצגו בתערוכה עלי תאנה החוקרת את נקודת המבט הייחודית והנשית של חלוצת הקריקטורה והקומיקס בישראל, פרידל שטרן ז״ל, שהשנה ימלאו עשור שנים למותה ו-100 שנים להולדתה. ב״עלי התאנה״ ספרה הומוריסטי המשובץ ברמיזות מיניות על אדם וחווה בגן העדן, פרידל צוחקת על היום יום, נשים גברים ומערכות היחסים באמצעות אלמנטים פשוטים החוזרים על עצמם במשמעויות שונות: אדם, חוה ועץ הדעת. במסגרת התערוכה יוצגו קריקטורות מתוך הספר, סקיצות הכנה לספר, קריקטורות שלא נכנסו לספר וקומיקסים קצרצרים בפורמט של סטריפ-קומיקס.

פתיחת התערוכה מקבילה גם לסיומו של תהליך חשוב בשימור מורשתה של פרידל שטרן, שהייתה האשה היחידה בקבוצת הקריקטוריסטים והקומיקסאים שפעלו בעשורים הראשונים של מדינת ישראל והותירה בצוואתה את עיזבונה המונה למעלה מ 250 אלף יצירות למוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס בחולון. בימים אלו נשלם תהליך הדיגיטציה של ארכיונה בשיתוף אוניברסיטת הארוורד.

המוזיאון יקיים זו השנה השלישית את התחרות והפעם תחת הכותרת ״בקיצור ישראלית״ – בעקבות ״בקיצור, ישראל״ – ספרה של שטרן שבו ציירה וכתבה על ישראל מנקודת מבט חיצונית לכאורה, של זוג תיירים. בתערוכה יוצגו יצירות שהשתתפו בתחרות ונעשו על ידי חובבים ומקצוענים כאחד ומשקפות נקודת מבט עכשווית על שאלות של נשיות, ישראליות ומה שבין שני מושגים טעונים אלה.

אילנה זעפרן, אזור מסוכן לרחצה. מתוך רישומון, הוצאת פרדס, 2014. פורסם במקור בעכבר העיר, 2007

אילנה זעפרן, אזור מסוכן לרחצה. מתוך רישומון, הוצאת פרדס, 2014. פורסם במקור בעכבר העיר, 2007

בשלושת העשורים האחרונים אנו עדים לפריחה של יוצרות קומיקס וקריקטורה בעלות קול ברור וייחודי שלא עסוקות רק באיור ספרי ילדים או קישוטים לחדר האוכל, אלא מבטאות את מהותן כנשים יוצרות. בתערוכה בקיצור ישראלית יוצגו יצירותיהן של יוצרות קומיקס פעילוֹת המבטאות את המציאות ברמה אינטימית ומדויקת; 12 שיחות עם יוצרות קומיקס כאן ועכשיו: בתיה קולטון, רותו מודן, דורית מיה גור, מירה פרידמן, אילנה זפרן, הילה נועם, עינת צרפתי, רחלי שלו, אורית עריף, קרן מאי מטקלף, שמרית אלקנתי ויערה עשת. היוצרות חושפות במילים ובקו סצנות אנושיות, מחוספסות, נוגעות וכואבות, מעוררות חיוך, דילמות, מחשבות וסיפורים ארוכים המאפשרים לקרוא את מה שבחרו לספר על עצמן, על חייהן, על חיי הסובבים אותן, על החיים כאן.

לדוגמה, בתיה קולטון תציג קומיקס הנשען על חוויה אישית של מתבגרת צעירה והבילוי המשפחתי בים שרווח בישראל של שנות ה-70 וה-80 כפי שנחרט בזיכרונה. שמרית אלקנתי מעבירה לנייר את הזמנים הלא פשוטים ממלחמת לבנון השנייה בקומיקס ״סבא הר וארמוזה״ המבוסס על סיפור אמיתי מזמן המלחמה. מירה פרידמן מספרת על הילדה נילי שחיה בירושלים המחולקת לפני מלחמת ששת הימים ומאוהבת בילד מכיתתה כשהיא מנסה למשוך את תשומת ליבו במעשים שונים ומטורפים. עינת צרפתי מתארת בקומיקס שלה את חווית הנדידה שיש בנסיעה באוטובוס ומשלבת אותה בסיפור נדודים של שני אנשים.

איה גורדון נוי, מתוך לגעת ברוח

איה גורדון נוי, מתוך לגעת ברוח

יצירותיה של אמנית הקולאז׳ איה גורדון-נוי עומדות במרכז התערוכה איורים מפטפטים (אוצרת: מיכל פז קלפ) הבוחנת את השפעותיה של שפת הקומיקס עליהם. באיוריה העשירים בפרטים, בחומרים וברעיונות נוכחוֹת תמיד אותיות ומילים – כמרקם, כצלילי רקע או כצורה גרפית. העבודות המלוות ברובן טקסטים ספרותיים מבקשות לספר גם הן סיפור החורג מהטקסט שהן מלוות. הן עושות זאת באמצעות כלים חזותיים וטכניקה וירטואוזית, אך באופן מפתיע, בוחרות גם לפטפט עם הקוראים בשפה טקסטואלית לכל דבר.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden