כל מה שחשוב ויפה

קול קורא לתערוכה ״התנ״ך של המחברים״

פורטפוליו News: התערוכה ״התנ״ך של המחברים״ לזכרו של פרופ׳ עמי דרך תפתח בגלריה ויטרינה במכון טכנולוגי חולון במהלך חודש יולי 2016. מעצבים מוזמנים להציע אובייקט או סדרת אובייקטי עיצוב מבוסס מחברים מכניים. אוצרים: פרופ׳ דנה אריאלי ופרופ׳ עזרי טרזי

הפעולה של חיבור דברים היא בסיסית בתהליך העשייה, לא רק בעולמות העיצוב. מגדל קוביות העץ הראשון של ילד מבוסס על כוח הכבידה כמחבר, הקושר את שלל החלקים למכלול חדש. כאשר ילד גדל מתפתחות גם אבני הבניין המשמשות אותו וכך מתאפשרים יחסים חדשים וגם תוצרים מורכבים יותר. יחסי הגומלין בין המחברים, בין הם מקובעים באופן זמני או קבוע, מאפשרים תנועה קווית או מעגלית, או כל חיבור אחר העולה על הדעת.

Mickey, עמי דרך ודב גנשרוא

Mickey, עמי דרך ודב גנשרוא

האופן שבו דברים מחוברים טומן בחובו יופי אינהרנטי, הגיון אסתטי בלתי ניתן להכחשה, וביטוי לכנות ואמת פנימית. בסביבתנו הפיזית אנו עטופים בדוגמאות לאינספור מחברים וחיבורים מכניים. הטבע (כפי שהוא משתקף בין השאר גם בגיאולוגיה) עשיר בדוגמאות מעולם הצומח והחי המלמדות את האדם את המהות הפנימית של מחבר. לעיתים מזומנות, הופכת אסתטיקת המחבר לשפה עיצובית של ממש. ארכיטקטים ומעצבים השתמשו בדוגמאות אלה לדמיין מבנים וחפצים: בקמרוני גשרים ובניינים בולטת אבן הראשה, ובשרפרף חליבה פשוט קל להבחין ברגלי העץ העגולות החודרות את משטח הישיבה וננעצות בו בחיבור המחוזק על ידי קפיסי עץ. באמצעות המחבר נגלית בפנינו ההבנה המלאה של מבנה האובייקט והדרך האינטליגנטית של ייצורו. מחברים יכולים להיות דרך לחיבור שני חלקים מאותו החומר, דרך לחיבור שני חלקים מחומרים שונים, או מחבר שהוא חפץ שלישי המחבר בין שני חלקים (בין מאותו החומר או מחומר שונה).

עמי דרך היה אמן של חיבורים ומחברים. בהכשרתו כהנדסאי מכני וכמעצב תעשייתי, היה לו גם כשרון להתחבר לאנשים ולחבר בין אנשים. תכונות אלה היו הבסיס לשיתוף הפעולה שלו עם המעצב דב גנשרוא, כשותפו לסטודיו וכחברו האישי. הפרוייקט המשותף הראשון שלהם היה שולחן עשוי לביד עץ שרגלי המתכת שלו חוברו בדרך של אריגת שתי וערב למשטח עליון. הפרויקט הוצג בזמנו בתחרות עיצוב ביפן. הביטוי הכן והגלוי של המחבר כליבה של העשייה העיצובית ליווה כגישה מובילה של דרך העיצוב של עמי דרך, כך גם בדרך חייו וכך גם כמחנך, שותף וחבר.

מעצבות ומעצבים מוזמנים להציע אובייקט או סדרת אובייקטים, לתערוכת מחווה זו. יצירות העיצוב המוצעות יכולות להיות מכל תחום ובלבד שינבעו מההגדרה של עיצוב הנובע ושואב את תצורתו מתוך השפה של המחבר. את ההצעות הראשוניות יש להעביר אל אוצרי התערוכה, עזרי טרזי ודנה אריאלי, לא יאוחר מה-1.3.2016. התאריך האחרון למסירת דימוי על מנת לאפשר הפקת קטלוג צנוע הוא ה-1 באפריל 2016.

התערוכה תפתח בגלריה ויטרינה במהלך חודש יולי 2016.

לפרטים נוספים: דנה אריאלי – [email protected];
עזרי טרזי – 
[email protected]

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden