כל מה שחשוב ויפה
Image: banksy.co.uk

בנקסי והפליטים

עבודת האמנות האינטראקטיבית הראשונה של בנקסי: QR קוד משולב בציור ״עלובי החיים״ מול שגרירות צרפת בלונדון, במחאה על אלימות המשטרה כלפי הפליטים. איי ווייוויי הקים סטודיו במחנה פליטים בלסבוס ואולאפור אליאסון מפיץ את האור

עבודה חדשה של בנקסי, אמן הרחוב המפורסם ביותר בעולם, צצה בשבת האחרונה מול השגרירות הצרפתית בלונדון. בציור סטנסיל ענק מופיעה דמות הילדה המוכרת מכרזות המחזמר ״עלובי החיים״, כשהיא אפופה אדי גז מדמיע ודגל צרפת בלוי מתנפנף ברקע. QR קוד שמופיע בתחתית הציור מעביר את הצופה ישירות לסרטון יוטיוב בן שבע דקות, ״קאלה ג׳ונגל״.

Image: banksy.co.uk

Image: banksy.co.uk

Image: banksy.co.uk

Image: banksy.co.uk

Image: banksy.co.uk

Image: banksy.co.uk

הסרטון מתעד עימות משטרתי עם מבקשי מקלט במחנה הפליטים המכונה ״הג׳ונגל״, בעיר הצרפתית קאלה, שעל חוף התעלה הבריטית. העבודה עלתה במחאה על שימוש המשטרה בגז מדמיע ובאלימות, כלפי הפליטים השוהים במקום בתנאי מחיה קשים, בקור ובלי אופק ברור. משטרת צרפת הכחישה את השימוש בגז מדמיע.

בצירוף מקרים מעניין, ממש במקביל להופעת הציור, בשבת האחרונה, התקיימה בקאלה הפגנת ענק שבה השתתפו כ-2,000 מתושבי המחנה. במהלך ההפגנה פרצו כמה מאות מהפליטים את שערי נמל המעבורות וכמה עשרות מהם התבצרו על סיפונה של מעבורת בריטית, ופונו בהתערבות המשטרה כעבור מספר שעות.

נמל קאלה ידע בימים יפים יותר כאחד משערי המעבר העיקריים בין אנגליה ליבשת אירופה. קו המעבורות בין קאלה שבצרפת לדובר שבאנגליה הוא אחד הפעילים ביותר. זו גם הסיבה שפליטים רבים הזורמים לאירופה מאפריקה מגיעים למקום, בתקווה שיצליחו לחצות את התעלה ליעד הבא.

המעורבות של בנקסי בקאלה החלה כבר בספטמבר, כשהעביר לטובת מחנה הפליטים מתקנים למיחזור ושימוש ועובדים שסיימו את עבודתם בפארק השעשועים המסוייט שלו Dismaland, שפעל במשך כמה שבועות בבריסטול שבבריטניה. בחודש דצמבר הופיעו בסביבת קאלה מספר יצירות מחאה של בנקסי המתייחסות ישירות למצב הפליטים.

Little Sun. Image by Merklit Mersha

Little Sun. Image by Merklit Mersha

Little Sun. Image by Studio Olafur Eliasson

Little Sun. Image by Studio Olafur Eliasson

גם האמן הסיני הנודע איי ווייוויי, המזוהה עם מאבקי זכויות אדם, מקדיש תשומת לב לבעיית הפליטים באירופה. בימים אלה הוא מחלק את זמנו בין ברלין, שם הוא שוהה כמרצה אורח באוניברסיטה, לבין הסטודיו שהקים באי היווני לסבוס, שם הוא פועל לסיוע לפליטים מסוריה. איי מתעד את הפליטים וגובה עדויות על חייהם ומסעם, ומעלה תמונות מהמפגשים הללו לחשבון האינסטגרם שלו.

בתחילת החודש שיתף פעולה עם אמן-כוכב אחר, אולאפור אליאסון, לחלוקת פנסי חירום לפליטים בלסבוס. הפנס הוא פרויקט מתמשך של אליאסון, שעבודות האמנות שלו עוסקות לא אחת באור. הוא עיצב פנס בצורת שמש קטנה וצהובה, הנטען באנרגיה סולארית ונקרא Little Sun. הפנס נמכר בחנויות מוזיאונים ובאתרי עיצוב ברשת במהדורה יוקרתית חתומה (במחיר כ-120 אירו) ובמהדורה עממית (22 אירו), כאשר בכל קנייה של פנס נתרם פנס מקביל למען הפליטים או לקהילות נזקקות בעולם, שאינן מחוברות לתשתיות חשמל. בחודש מרץ הקרוב עומד לצאת לשוק מוצר חדש בסדרה, מטען שולחני סולארי לטלפונים סלולרים, המוצע כבר למכירה מוקדמת באתר (75 דולר למקדימים, במקום 120 דולר מחירו הרשמי).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden