כל מה שחשוב ויפה

יריד האמנות והעיצוב צבע טרי ייערך באפריל

יריד האמנות והעיצוב צבע טרי יתקיים ב-5-9 באפריל במתחם יריד המזרח בנמל תל אביב. בין החידושים השנה: פרויקטים ואמנים בינלאומיים, יותר עיצוב, יותר גלויות סודיות
שרה באבא, נשים ואוכל

שרה באבא, נשים ואוכל

יריד האמנות העכשווית צבע טרי 2016 יתקיים ב-5-9 באפריל, בשטחו של יריד המזרח, בנמל תל אביב. זוהי שנתו השמינית של היריד, הגדול והמשפיע מסוגו בארץ. כבכל שנה יכלול היריד תצוגת גלריות מובילות, חממת אמנים, תצוגת עיצוב, פרויקטים מיוחדים ותערוכה תימתית שאוצרת יפעת גוריון, ממייסדות היריד.

את היריד הקימו ומנהלות גוריון ושותפתה שרון טילינגר. השנה חברה אל היזמיות חברת התוכן וההפקה פאזה, הפועלת בשדה האמנות, לשיתוף פעולה עסקי ארוך טווח. היריד מתקיים בשיתוף עיריית תל אביב-יפו ובתמיכת חברת UBS העולמית, נותנת החסות הראשית של יריד ארט באזל, המלווה את היריד הישראלי צבע טרי זו השנה השלישית ברציפות. בהיותו מחולל התרחשות משמעותי בשוק האמנות הישראלית נהנה היריד מתומכים נוספים ומשיתוף פעולה מצד מוסדות אמנות מובילים מהארץ ומהעולם.

צבע טרי מהווה נקודת מפגש בין שוחרי אמנות והקהל הרחב, שכבר למד לזהותו כהפנינג מרתק ומושך,  לבין אמנים ואנשי מקצוע בתחומי האמנות והעיצוב. היריד מאפשר רכישת יצירות של מיטב האמנים בני זמננו, במחירים נגישים ובאווירת חגיגה. במסגרת חממת האמנים מוצגים אמנים שאינם מיוצגים בגלריות בארץ, שנבחרו בהליך מיונים ממושך. הסף העליון של מחירי העבודות בחממת האמנים לא יעלה על 14 אלף שקל.

גם הגלריות המשתתפות ביריד משקיעות מאמץ וחשיבה בהצגת פרויקטים מיוחדים, תערוכות שהוכנו במיוחד ואמנות מהשורה הראשונה. בין השאר מגיעים ליריד גם אוצרים עצמאיים עם פרויקטים שמקבלים במסגרת זו במה מתאימה. 

בין הגלריות המשתתפות השנה נמנות: גלריה גורדון, גלריה גבעון, גלריה רוזנפלד, גלריה ליטבק, גלריה זימאק, פלורנטין 45, מיקה, דן, גלריה תירוש, מרכז גוטסמן לתחריט – כברי והגלריה לאמנות מודרנית, נצרת. לגלריות המקומיות יצטרפו גלריה LETO מפולין בתערוכת יחיד של האמן Radek Szlaga וגלריה A.antonopoulou.art מיוון בתערוכה זוגית של האמנים Mark Hadjipateras & Rania Rangou.

השנה אוצרת גוריון תערוכת-נושא ישראלית ובינלאומית תחת הכותרת Tilted. לדבריה, התערוכה תעסוק במצבו המעורער של האדם בעולם, מצב החרדה העכשווי והצורך למצוא נקודות איזון חדשות. במסגרת התערוכה יוצגו, לראשונה ביריד, מספר פרויקטים בינלאומיים: מיפן, יוון, סנגל, רומניה, פולין. אלה יוצבו בחלל התערוכה כמיצבים מיוחדים למקום.

במסגרת עיצוב טרי יציגו כ-20 מעצבים, ביניהם כמה המציגים ביריד כבר מספר שנים, כמו סטודיו קאהן ומיקה בר, ומעצבים בולטים המציגים לראשונה כמו קובי סיבוני ועוד.  ״גם המעצבים היותר מוכרים התבקשו להציג גם הפעם פרויקטים שטרם נחשפו״, אומרת גוריון. ״משמעות המילה ׳טרי׳ בכותרת של צבע טרי אינה רק אמנים ומעצבים צעירים, אלא גם אמנים ומעצבים יותר ידועים, עם חומרים ויצירות טריות מהסטודיו״. ביריד עיצוב טרי ישתתפו בין היתר חברת סאגה, שי כרמון, שרה שוראקי זיסקין, סטודיו KAMIDORO מיטל קוממי, סטודיו דור כרמון, יובל טל ועוד.

קובי_סיבוני%2c_הארה_א%27%2c_כיפוף_ידני_של_חוט_ברזל_בעובי_1ממ%2c_50-30-25%2c_2013

קובי סיבוני, כיפוף ידני של חוט ברזל

גם השנה יתקיים הפרויקט המצליח ״הגלויה הסודית״, פרויקט הדגל הקהילתי של צבע טרי בשיתוף מוזיאון תל אביב החל כבר בשנתו הראשונה של היריד ומגייס כספים למלגות לנוער שוחר אמנות. הפורמט של הגלויה הסודית מושאל מאירוע שנתי שמקיים הקולג׳ המלכותי לאמנות בלונדון (RCA). ובמסגרתו מוצגות למכירה יצירות מקוריות בגודל גלויה, של אמנים ידועים לצד סטודנטים לאמנות.

השנה ישתתפו ביצירת הגלויות גם אמנים מחו״ל, באמצעות שיתוף פעולה עם מכוני התרבות הזרים הפעילים בארץ. בעקבות זאת יורחב המיזם ויוצגו כ-1,400 גלויות. הגלויות מוצגות כשאינן מזוהות (חתומות מאחור). הן נמכרות במחיר אחיד של 180 שקל. ״כבר היו מקרים שבהם מי שקנה גלויה שאהב הגיע בהמשך לסטודיו של האמן״, מספרת גוריון.

״במעקב רב שנתי אחר הקהל אנחנו רואים אנשים שכבר למדו להכיר את האמנות הישראלית, והחלו לעשות החלטות״, אמרה גוריון במסיבת העיתונאים להשקת היריד, שנערכה היום (ב׳) ב״פורום גבעון לאמנות״ בנווה צדק. ״בשבע שנים אנחנו רואות שהצלחנו להרחיב את בסיס האספנים – זה יכול להיות זוג צעיר שמגיע לראשונה ומהסס, ובשנה הבאה כבר מעז לקנות, ובשנה שלאחר מכן כבר מרחיב את האוסף בתחושת גאווה והיכרות״.

הגלריסטית נעמי גבעון הוסיפה: ״אנחנו נמצאים בתקופת ביניים, שבה אספנים מבוססים ירדו מהזירה והחדשים עוד לא מיומנים. היתרון והשליחות של צבע טרי הוא בכך שהוא מאוד פלורליסטי – בעוד שהגלריות מתמחות באג׳נדה שלהן ובאמני הגלריה. יש גלריות שמתנגדות לחממה אבל האג׳נדה הכללית של היריד היא אמנות ישראלית ואנחנו מאמינים בתמיכה באמנות שלנו ומשלנו – אנחנו זקוקים לאירועים מושכי קהל כדי להקים דור שלם של אספנים, בעלי רצון ותשוקה״.

גבעון מציינת שהתהליך שמוביל אדם להיות אספן מעמיק הוא ממושך. ״אדם שמתחיל לאסוף עד שיהיה  אספן מודע ומדופלם יעברו עשר שנים. אנחנו תמיד צריכים לשחק אותה כאילו אנחנו בימים כתיקונם, אבל מתחת לפני השטח המצב כעת בחסר ודרושה חשיפה ודיאלוג. חסרה כאן מערכת שלמה שצריכה להתגבש ולהתגשם כדי שיקום דור של אספנים״. ומסכימה גוריון: ״היריד הוא חלק מאותה שאיפה לחינוך השוק והסרת החסמים שבין הקהל לאמנות ובין הצפייה לקנייה בפועל״.

סמאח שחאדה

סמאח שחאדה, עפרון על נייר

גוריון מציינת גם את הצלחת חממת האמנים, פיתוח ייחודי של היריד, ״שמספקת קרש קפיצה לאמנים בתחילת דרכם המקצועית, ובין הצלחותיה ניתן למנות 4 מתוך 5 זוכי פרס רפפורט היוקרתי בשנים האחרונות: מיכאל חאלק, איוה כפרי, עלמה יצחקי ושי יחזקאלי. בין בוגרי החממה והצלחותיה נמצאים אמנים כ-Know Hope, עידו מיכאלי ואלה אמיתי סדובסקי, שזכו ביריד לחשיפתם הראשונה, ואמנים כדרור דאום, ליאב מזרחי, אלהם רוקני, אוריאל מירון, אהרון עוזרי ואוהד מטלון – זוכי פרסים יוקרתיים, אשר מציגים בשנים האחרונות במוזיאונים ברחבי הארץ והעולם״.

לצד היריד יתקיים סלון צבע טרי, ובו ייערכו מפגשי תוכן והרצאות. הסלון יתמקם בטוקהאוס, מרכז חדש למפגשי הרצאות ושיח, שנפתח זה עתה ביריד המזרח. הבחירה לקיים את היריד באתר ההיסטורי שלל יריד המזרח בנמל תל אביב מעניינת, הן כמחווה ליריד ההיסטורי שנערך לראשונה ב-1932, והן כשינוי בסגנוננו של צבע טרי: עד כה, נדד היריד בין אתרים שונים, שטרם אוכלסו. בשבע שנותיו נערך היריד בכל פעם באתר שונה: ממתחם התחנה טרם פתיחתו לעסקים, דרך מחסן 1 בנמל יפו, המרכז הלוגיסטי של עיריית תל אביב, תיכונט והיכל הספורט החדש בצפון העיר. הכניסה לנמל המצוייד במגרשי חניה וגישה נוחה עשויה להעיד על הבשלת היריד, שמושך בכל שנה מעל 35 אלף מבקרים.

גם השנה תוצג ביריד חממת וידאו, שאוצר צוות המרכז לאמנות עכשווית, תל-אביב (CCA) בראשות סרג׳יו אדלשטיין. אוסף יגאל אהובי יוזם פרויקט מיוחד במסגרת היריד ובית המכירות הפומביות סות׳ביס ימשיך להעניק את פרס בחירת הפטיש לעבודה מתוך עבודות אמני החממה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden