כל מה שחשוב ויפה

בן הגרי במוזיאון תל אביב

פורטפוליו News: תערוכת היחיד של האמן בן הגרי ״רצונו של קדר״ תיפתח ב-25.2 במוזיאון תל אביב. התערוכה מוצגת במקביל במוזיאון רוז לאמנות, אוניברסיטת ברנדייס, מסצ׳וסטס. אוצרות: ענת דנון סיון וגנית אנקורי
Ben_Hagari_ Potter's Will

בן הגרי, Potter's Will

במוזיאון תל אביב לאמנות תיפתח ב-25.2 תערוכת יחיד ראשונה לאמן בן הגרי. התערוכה ״רצונו של קדר״ מוצגת במקביל במוזיאון רוז לאמנות, אוניברסיטת ברנדייס, מסצ׳וסטס.

עבודתו החדשה של הגרי כוללת סרט וידאו ומיצב המדמה סדנת קדר מן המאה ה-19. הסדנה מקובעת על במה מסתובבת ובמרכזה גלגל האובניים. הגרי בוחן מיתוסים קדומים באמצעות גלגל האובניים: על לידת הכד, לידת האדם, היוצר והיצירה. בניסיון לחזור לרגע בראשיתי, באמצעות היפוך של טכנולוגיה מסורתית של גלגל האבניים, מסובב האמן את הבמה, והכד נוצר מהתנועה הסיבובית שלה.

בסרט נחצה העולם באופן סימבולי לשניים: ״העולם העליון״ – המודרני, התרבותי, המודע, הטכנולוגי ו״העולם התחתון״  הריק, אולי חלוקה בין גן עדן לגיהינום. על הבמה מופיע הקדר האמריקאי פול שלף, ומפיח חיים בגוש חומר ההופך לכד. העולם השני נגלה בתנועת מצלמה הצוללת לתוך חשכת הכד המסתחרר.

פתח הכד משמש סימבולית כפתח מעבר בין העולמות, מסדרון המוביל אל עולם קדום ומיתי, הנשען על מיתוסים מקראיים ומצריים. במחשכי האדמה, האדם הראשון נולד מתוך הכד ומוּבל אל מותו, כלוא בתוך קיום אבסורדי וסיזיפי ללא אלוהות וללא גאולה, מגלם את העיקרון הדטרמיניסטי של מחזור החיים: לידה ומוות.

הגרי (34), זוכה פרס חמי פרוכטר לאמן וידאו ישראלי, הוא בעל תואר ראשון מהמדרשה לאמנות בית ברל ותואר שני באמנות מאוניברסיטת קולומביה, ניו יורק. בעבר שימש ראש תחום הווידאו במדרשה לאמנות, בית ברל. 

ביום שישי 26.2 תתקיים במוזיאון הרצאה של הגרי ושל אוצרות התערוכה, גנית אנקורי וענת דנון סיון.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden