כל מה שחשוב ויפה

100 שנה לדאדא, תערוכה במוזיאון עין הוד

פורטפוליו News: בתערוכה "תגידי, זה אמנות?", שתיפתח מחר, 4.3, במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד, לוקחים חלק 12 אוצרים מתחומים שונים, ביניהם עודד קוטלר, דן חמיצר ואירנה גורדון, ו-30 אמנים, ביניהם שמות מפתיעים כמו רוני סומק, גלעד כהנא, Dede, ענבל הופמן, חוני המעגל ועוד  

 

Dede, סדר-אי סדר

Dede, סדר-אי סדר

במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד תיפתח ביום שישי ה-4.3 תערוכה רבת משתתפים לציון 100 שנה לתנועת הדאדא. התערוכה תגידי, זה אמנות? מציגה אלמנטים של דאדאיזם ביצירה ישראלית עכשווית. 12 אוצרים הוזמנו לבחון את עקרונות היסוד של הדאדא וכל אחד מהם בחר להציג אמן או קבוצת אמנים עכשוויים.

בארוע הפתיחה יופיע האמן והזמר גלעד כהנא במופע ״חתירה אל ההווה״ שבו, בעזרת מוזיקה אקלקטית ואלתורים ״הוא חוקר את הבלתי ניתן לחקירה״. מיצגים נוספים יעלו חוני המעגל ואמני קבוצת תו. האמנית הגר ניסימוב תזמין את הקהל לחבוש מסכות שהיא מחלקת בתערוכה.

גלעד כהנא, You want the one

גלעד כהנא, You want the one

את תנועת הדאדא יסדו אנשי ״קברט וולטר״, שנפתח בציריך בפברואר 1916. היוזם היה המשורר והוגה הדעות הגרמני הוגו באל, שאליו הצטרפו אמי הנינגס, הנס ארפ, ריכרד הילזנבק, טריסטן צארה ומרסל ינקו. יחד ייסדו תנועת אמנים עולמית, מתריסה ומרדנית, שהשפיעה עמוקות וחוללה שינוי בביטויי האמנות המודרנית.

הדאדאיסטים ערערו על ערכי התרבות המערבית, ובצלה של ״המלחמה הגדולה״ שהשתוללה באותה עת באירופה, הם קעקעו את יסודות האסתטיקה המסורתית של הציור והפיסול, את הלוגיקה של השפה והספרות, ואת המרקם הקלסי של המוסיקה. קברט וולטר פעל רק שישה חודשים, אולם הזרעים שנזרעו בו פרחו במרכזים רבים בעולם, והם ניכרים באמנות במשך מאה השנים שחלפו.

התערוכה החדשה במוזיאון ינקו דאדא בעין הוד מציגה חומרים ממורשת הדאדא: קולאז׳, אסמבלאז׳, פוטומונטאז׳, פרפורמנס, אבסורד, מקריות, מחאה חברתית, פוליטית ואנטי מלחמתית, ערעור על הסדר הקיים, טיפוגרפיה, שירה, רדי מייד ועוד.

ענבל הופמן יוצרת עבודה המורכבת ממאות פריטים יומיומיים וחומרים פשוטים, שהוכנה במיוחד לחלל המדרגות ופיר המעלית, גלעד כהנא המציג מבחר קולאז׳ים ובהם דימויים אלימים. נחמה לבנדל מציגה פסלי ספרים. רות נעם מציגה אוזן אדירה ובתוכה וידיאו קולאז׳. גיא קריידן בעבודה ״ערבים או רעבים״ משתעשע באותיות הכותרת ״מעריב״, ואבינועם שטרנהיים מציג כתובת גדולה Fuck off, עשויה עצמות בעל חיים.

עבודה של שוני ריבנאי, צילום אייל נבו

עבודה של שוני ריבנאי, צילום אייל נבו

שוני ריבנאי מציג פסלי טילים מעוטרים בדוגמאות ארט-נובו קלאסיות, שאפיינו את האסתטיקה התקופתית לעומתה מרדו אנשי הדאדא. ניר דבוראי מציג עבודת פוטו-קולאז' ״לקראת אחרי אורבניזם״ על התקרה והצפיה בה היא באמצעות מראות המונחות על הרצפה. קבוצת תו באוצרות של עודד קוטלר יוצרת ״גולם״ – דמות ספק אנושית ספק מכנית הנמצאת בתנועה מתמדת. האוצרת הגר בריל הזמינה את אמן הרחוב Dede המציג את העבודה ״סדר=אי סדר״.

דן חמיצר עורך ״הפגנה אמנותית״ תחת הכותרת ״עגל הזהב על מגש של כסף – החלום ושברו״ – מיצג הפגנתי שיתקיים בפסח, בשיתוף עם 100 יוצרים שחיים ופועלים בעין הוד. מגש הכסף ועגל הזהב מייצגים את מצבה הקיומי של החברה הישראלית: הראשון מייצג את כל החזון והמעש הטוב והנכון שבנה את החברה והמדינה הישראלית ומולו זה שמייצג את כל תחלואי החברה שמאיימים לפרק ולרסק את הישגי המפעל הציוני-יהודי-ישראלי לדורותיו.

במשך 3 חודשי התערוכה יתקיימו מיצגים, מפגשים ויום עיון בנושא 100 לדאדא בשיתוף אוניברסיטת הנגב.

 

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden