כל מה שחשוב ויפה

תומר ספיר מפיח חיים בבית חנקין

פורטפוליו News: ״מרכז ההסברה״, תערוכת יחיד של האמן תומר ספיר, תיפתח בשבת 12.3, עם פתיחתו המחודשת של המוזיאון ההיסטורי בית חנקין בכפר יהושע. ספיר מתערב באוספי המוזיאון ומאיר אותם באור ובהקשרים חדשים ועכשוויים. אוצרת: נטע הבר
תומר ספיר. צילום: אלעד שריג

תומר ספיר. צילום: אלעד שריג

בתערוכה ״מרכז ההסברה״ האמן תומר ספיר מעורר לחיים את המוזיאון ההיסטורי ומרכז החינוך בית חנקין בכפר יהושע. התערוכה מציינת פתיחה מחודשת של המקום והסבת חלק מהחלל לגלריה לאמנות עכשווית.

לקראת התערוכה יצר ספיר מהלך ארוך טווח, כמו-מחקרי, במקום. הוא פועל במרחב טעון ומרובד שקפא על שמריו, המשקף הון תרבותי של זמנים אחרים, ובה בעת בוחן אותו במבט עכשווי. במשך שנה עשה ספיר את דרכו מתל אביב לכפר יהושע, הלוך ושוב, חקר ולמד להכיר את בית חנקין על אוספיו המיוחדים, וכן את הסביבה הטבעית והאנושית שבה הוא מצוי. בתהליך של פרימה ופריסה מחדש, יצר ספיר הצבה מרובת רבדים, בעלת ניגודים ומתח פנימי, המאפשרת נקודות מבט משתנות.

בית חנקין שימש בגלגוליו השונים כסוג של מרכז הסברה שביטא נרטיב התיישבותי ידוע. כמוסד חינוכי ששתול בתוך בית ספר, הפיץ ותיווך ידע והיה שותף פעיל בהבניית התרבות והזיכרון הקולקטיבי. לעומת זאת, התערוכה ״מרכז ההסברה״ נעדרת מגמה אחידה, מציבה סתירות ושאלות ומצפינה בתוכה מגוון הצעות שונות לפרשנות.

פעולתו של ספיר תמימה רק למראית עין. במעשה ההצבה מחדש של המוצגים הגיאולוגיים, השלדים והפוחלצים, המפות, חומרי ההדרכה ושאר האסופה, מתפורר הזיכרון הקולקטיבי ועולים תכנים טעונים חברתית, חינוכית ופוליטית. במאוזוליאום המורכב שהציב ספיר, עולה תחושת בדידות וזרות, תחושת כישלון תרבותי וחברתי.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden