כל מה שחשוב ויפה

1+1 / נטע וינר, בזכות השיבה

1+1 / עיצוב לתרבות – והפעם: ירון שין (Jewboy), ראש המחלקה לתקשורת חזותית בוויצו חיפה, ביחד עם תום רזניקוב, על ״בזכות השיבה״ - אלבום הבכורה של נטע וינר

נטע וינר, חבר ההרכב ״סיסטם עלי״, הוא מוזיקאי וירטואוז שכותב טקסטים חזקים ונוקבים ויוצר מוזיקה חריפה ומגוונת, המשלבת בין מוזיקת חלוצים המלווה באקורדיון לבין פאנק, ראפ, ביטבוקס וספוקן וורדס. ״בזכות השיבה״ הוא אלבום הבכורה שלו.

portraitA-final

הדימוי

אלבום בגודל 10 אינץ׳ הכולל סדרת דימויים מצולמים של חלקי גופו של וינר יחד עם הטקסטים שלו. הוא מורכב ומוקף במילים של עצמו.

התהליך

אחרי שנפגשנו עם נטע הבנו שהנוכחות הפיזית-אינטימית שלו, שבאה לידי ביטוי בטקסטים שהוא כותב, תהיה חייבת לעבור בעטיפה ובסדרת הדימויים. בחרנו לצלם אותו בדירה שהפכנו למיני סטודיו והוקדש לכך יום צילומים. בשלב הבא העברנו את הטקסטים של נטע לתוך התמונות.

בשלב זה התחלנו לבצע רימיקסינג בינינו – מעבירים תמונות מצויירות מהאחד לשני ומחליפים קבצים ועבודות. התהליך הזה מאפשר שחרור סגנוני מאחר שלכל צד מותר למחוק ולהוסיף על הקיים והרימיקסינג מייצר גם ריבוי תוצאות וגם הפתעות גרפיות. חלק ניכר מהעבודה נעשה בצבעי מים ובטושים, מה שיצר תחושה חזקה של חומר בעבודת הטקסט על התמונות.

בכל עבודה מסוג כזה – שבה יש פינג פונג עיצובי בין שניים – צריך לסמוך בצורה מלאה על הפרטנר לעבודה ולהיות מסוגל לוותר על האגו והרכושנות כלפי היצירה. התוצאה שמתקבלת היא החיבור המעניין בין הידיים השונות. בתהליך אין דימויים שהושמטו אבל ישנם דימויים שעברו תהליך פינג פונג עיצובי ארוך ואפשר לראות כיצד העיצוב והטיפוגרפיה מתפתחים.

תהליך הרמיקס, שלב 1

תהליך הרמיקס, שלב 1

תהליך הרמיקס, שלב 2

תהליך הרמיקס, שלב 2

התוצר הסופי

התוצר הסופי

עיצוב לתרבות הוא…

עיצוב שלוקח על עצמו אחריות רבה בקשר בין התוכן והאריזה. אפשר להגיד שקידום המוצר ומכירתו (דרך האריזה המעוצבת) נוגדים למטרות התוכן (המוצר עצמו), ולכן כשאנו ניגשים לטפל באריזה אנחנו מפעילים מאמץ אדיר להיות מסוגלים להמשיך את הפעולה התוכנית- דרך האריזה.

לשם הדוגמה – המוזיקה אינה ״צריכה״ אריזה אלא פשוט להיות מושמעת. אבל אריזה שמצליחה, דרך העיצוב, להתחבר למוזיקה ולהיות חלק ממנה ומהיצירה כולה עד שקשה או לא רוצים להפריד ביניהם – היא אריזה שעזבה את העולם המסחרי והפכה ליצירה בעיני עצמה. אם המשוואה הזו מצליחה אז הרווח הנקי שייך ליוצר, למעצב ובעיקר לקונה.

album-4 album-5 album-6 album-7

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden