כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו

לכבוד יום ההולדת ה־13 (!) של פורטפוליו - שהתקיים בחודש ינואר - החלטנו שמגיעה לנו מתנה שווה במיוחד: אתר חדש. ואם כבר אתר חדש אז גם כתובת חדשה: prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

״השימוע״ של רננה רז במוזיאון תל אביב

פורטפוליו News: השימוע - אירוע האזנה מחדש הוא מופע פורץ הגדרות שיצרה רננה רז בעקבות מאבק הדעות שהתחולל סביב פיטורי המורה אדם ורטה מאורט טבעון. המופע הוצג לראשונה ב״פסטיבל בבית״ בירושלים וכעת עולה במוזיאון תל אביב לאמנות
צילום: כפיר בולוטין

צילום: כפיר בולוטין

בחדר שקירותיו לבנים, סביב שולחן ישיבות, מאחורי דלתיים סגורות, מתכנסות להן ארבע דמויות. כולן כבר כיכבו בדרמה שהסעירה את הציבור הישראלי בתחילת 2014, כאשר אדם ורטה, מורה למחשבת ישראל באורט טבעון, זומן לשימוע שלפני פיטורים, בעקבות מכתב ששלחה תלמידתו ספיר סבח לשר החינוך ובו טענה, כי הוא מבטא בכיתה ״דעות של שמאל קיצוני״ ו״יוצא נגד המדינה״.

רננה רז, יוצרת רב תחומית, כוריאוגרפית, שחקנית ורקדנית, החליטה להשתמש בשימוע כמעין נקודת תצפית על החברה בה הוא מתחולל. לדבריה, ״חומרי הגלם של הדרמה הזו כמו נלקחו ממיטב הקלישאות של שחור ולבן: נערה מול גבר, ימין מול שמאל, מזרחיות מול אשכנזיות, תלמידה מול מורה. סוגיות של פוליטיקה, חינוך ודמוקרטיה נמזגו את תוך העלילה והניבו תגובות אוטומטיות של הקהל הרחב – כאילו נכתבו כולם על ידי מחזאי מנוסה״.

המחזת ״השימוע״ הופקה והועלתה לראשונה במסגרת ״פסטיבל בבית״ בניהולה האמנותי של דפנה קרון, במסגרת עונת התרבות בירושלים 2015. כעת היא מעלה שוב את המופע במוזיון תל אביב לאמנות, ב-29.3, 30.3 וב-1.4.

ביצירה ״השימוע״, הטקסט מוגש באופן מיוחד ומערער. ארבעת השחקנים – אמיתי יעיש בן אוזיליו, עופר עמרם, נעמי פרומוביץ׳ ורננה רזחובשים אוזניות, הם מאזינים לקלטת השימוע המקורי ובזמן אמת חוזרים על המלים ללא שהות, בפעולה הדורשת ריכוז ולא מאפשרת התכוננות, אפיון של הדמות או הזדהות. השמיעה של הטקסט והשמעתו מחדש, בקולות חדשים ובווריאציות שונות, מנתקת את הטקסט מהקשרים אוטומטיים, מדעות קדומות, חושפת את רבדיו הרבים ומייצרת הקשבה חדשה.

המפגש של הקהל עם חומר תיעודי המוגש באופן כמו-דיווחי, אך בשינוי מקום וזמן, יוצרת מצד אחד הזדמנות לקריאה מחודשת של תמונת המציאות העולה מן השימוע, ומצד שני התבוננות ישירה על הסיטואציה, המשקפת מקטע שכמו נגזר והוגדל מהמציאות המקומית.

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden