כל מה שחשוב ויפה
רועי מרגליות, איש על גג כחול

ArtAlef זה אמנות

יריד האמנות ארטלף שיתקיים בפורים, 23-26 במרץ, פונה לקהל ילדים והורים, ומציע עבודות שיצרו אמנים עבור ילדיהם הפרטיים או לעולם הילדות. היזמית, מיכל פלד פליישר, הרחיבה את ההיצע, שיכלול גם איורים, פריטי מעצבים וסדנאות יצירה. האוצר, יאיר פרץ, מאמין שאמנות מדברת בשפה שילדים מבינים, צריך רק לתת להם הזדמנות למפגש בגובה העיניים
איתמר שמשוני. בטמן

איתמר שמשוני. בטמן

סוד גלוי הוא שאמנים יוצרים לילדים. הם אולי לא רואים בזה את פסגת עבודתם המקצועית, אך לא מעט אמנים-הורים מעידים שיש להם יצירות שנולדו במיוחד עבור ילדיהם. בזמן פעילות משותפת או בעקבות איזו השראה רגעית. שיחה מקרית של מיכל פלד פליישר עם האמן שחר סריג, לפני מספר חודשים, גילתה לה עולם שלא הכירה, והניעה תהליך של חיפוש אחר עבודות מיוחדות מהז׳נר הסמוי הזה, שנותר על פי רוב ברשות הפרט.

״שחר סיפר לי על עבודות שהוא מכין במיוחד לבתו סופיה – הוא תופר לה בובות ומצייר לה ציורים. כשהתחלתי להתעמק בנושא התגלה לי עולם שבו הרבה מאוד אמנים יוצרים עבודות במיוחד לילדיהם. משיחות עם אנשים הבנתי שיש לכך גם ביקוש ויש ירידים בנושא בעולם – משם יצאתי לדרך וזה התפתח לממדים של הפקת ענק״, אומרת פלד פליישר, עד לא מזמן עיתונאית וכיום יזמת. אליה הצטרף האמן יאיר פרץ, כאוצר התערוכה.

מחר (יום ד׳ 23.3) ייפתח יריד ארטלף (ArtAlef), שהפיקה פלד פליישר בעקבות אותו מפגש, באזור המסחרי של פרויקט הנדל״ן רביעיית פלורנטין. ביריד יוצעו למכירה עבודות אמנות, איורים ומוצרי מעצבים הקשורים לעולם הילדות.

כיצד הגדרת מה את מחפשת?

״במקור חיפשנו עבודות שאמנים יצרו במיוחד לילדיהם והם מוכנים להיפרד מהן ולהעמיד אותן למכירה. זה דרש לא מעט שכנועים והסברים, אבל בסופו של דבר זה קרה. לצד העבודות הללו, הרחבנו את היריעה ליצירות שנעשות עבור ילדים – וכך נכנס הסקטור של האיור, שבו מוצגים בין השאר איורים לספרי ילדים״.

חיפשנו עבודות שאמנים יצרו במיוחד לילדיהם והם מוכנים להיפרד מהן ולהעמיד אותן למכירה. זה דרש לא מעט שכנועים

פתק דיזיין. שטיח דרכים

פתק דיזיין. שטיח דרכים

בין העבודות המיוחדות שהגיעו ליריד, פרץ מציין ״שתי מכוניות שבנה פיליפ רנצר לילד שלו – מכוניות משחק מעץ – באחת מהן יש סוללה חשמלית. יש עבודת פסיפס שעידו שמי יצר יחד עם הבן שלו, שלא הוצגה עדיין בשום מקום, ובה מופיע הילד יושב על בימבה וילדה שמסתכלת עליו וחולמת על BMW. יש עבודות של קרן שפילשר שמאוד מתכתבות עם עולם הקומיקס והסרטים המצויירים״.

פלד פליישר: ״יאיר הביא את תפיסת העולם שלו, לפיה לא צריך ליצור אמנות במיוחד לילדים, אלא אמנות היא שפה שילדים נחשפים אליה וקולטים אותה כל אחד בדרכו״.

פרץ: ״יש עבודות שמעלות שאלה איך זה מתחבר, אבל אני מאמין שילדים יודעים לקלוט אמנות כשהיא נגישה להם. למשל במוזיקה, אני לא משמיע לילד שלי בוב מרלי לילדים. אני משמיע לו בוב מרלי והוא קולט מזה מה שהוא רוצה. אני לא כל כך מאמין בעבודות נוסח וולט דיסני. אני מאמין שילדים מתחברים לכל אמנות ואמנות היא שפה – חווייתית וצבעונית, ואם היא מוצגת גם בגובה המתאים לצפיית ילדים – אז היא מתאימה להם״.

אם כך, אולי בעצם לא צריך בכלל להתאים, אלא רק להנגיש.

״נכון. אני חושב שיש עבודות שילדים מאוד מסתקרנים ומרותקים לפרטים – שלהן, כמו למשל הולוגרמות של עידו שמי, שמושכות את העין. יש בתערוכה עבודות של דודו מזח, שעומד בראש המחלקה לאמנויות המסך בבצלאל, הוא מציג שתי סירות מרוץ ממוחזרות מסבון דאב, שיצר לילדיו״.

אני לא כל כך מאמין בעבודות נוסח וולט דיסני. אני מאמין שילדים מתחברים לכל אמנות ואמנות היא שפה – חווייתית וצבעונית

פיליפ רנצר. אוטו

פיליפ רנצר. אוטו

ביריד מציגים כ=25 אמנים ידועים לצד צעירים, מאיירים ומעצבים תעשייתים, כמו פתק דיזיין. בתחום האיור מציגים יוצרים כירמי פינקוס, בתיה קולטון, רועי מרגליות, ועוד. טווח המחירים של הפריטים ביריד מתחיל ממספר עשרות שקלים ומגיע עד אלפי שקלים לחלק מיצירות האמנות. הכניסה ליריד חינם ויש סדנאות בתשלום, כמו פיסול בצעצועים ממוחזרים, איור יפני ואנימציה, יציקות בטון ועוד.

אתם מציעים אלטרנטיבה לאירועי פורים המוניים יותר?

בין העבודות שהגיעו ליריד מונה פרץ כאלה שאמנים יצרו במיוחד עבור הילדים שלהם ועבודות שפונות לילדים במהותן. ״יש אמנים שאצלם העולמות הללו נפרדים לחלוטין ויש כאלה שבאופן טבעי העולם היצירתי שלהם קרוב לילדות. איתמר שמשוני למשל, יציג עבודות מסדרה שנקראת ׳טויס אר ארט׳ – עבודות מלאות הומור, שהוא לא עושה אותן במיוחד עבור הבן שלו (בן שנתיים) אבל הוא בהחלט שואב השראה מהעולם הזה. הדמויות בפיסול של ורד אהרונוביץ׳ מאוד ילדותיות ולעתים מתוסכלות וכועסות. טל טנא צ׳צ׳קס פועלת בקו התפר שבין עיצוב ואמנות – היא יוצרת מעין טוטמים עשויים מצעצועים וכלי מטבח״.

ירמי פינקוס. ילדה על צב

ירמי פינקוס. ילדה על צב

פלד פליישר: ״התערוכה מוצגת על קיר אחד מאוד גדול בחלל מאוד גדול (שבמקור היה מיועד להיות חנות סופרפארם וכעת משמש כגלריה). הקיר שמידותיו 13.5 מטר על גובה של יותר מ-4 מטרים, הפך כולו למצע לעבודות, והוא מאוד מושך את העין. זה מאוד מעורר סקרנות ותופס גם מבוגרים. ראינו את זה בזמן התלייה – הייתה כאן פתיחה של חנות סמוכה וכולם נמשכו אלינו ושאלו מה הולך לקרות פה. מצד שני זה לא על חשבון איכות. גם מבחינה אינטלקטואלית, יש פה אמנות שהיא פשוט טובה ויש פה תערוכה שכל גלריה הייתה שמחה לארח, לדעתי. אבל היא מאוד נגישה – בצבעוניות ובתכנים שלה ובצורת החיבור בין החומרים״.

זו הפקה יקרה?

״זה היה אמור להיות מאוד אינדי ודל תקציב, ובינתיים גדל והפך ליותר מורכב. הנהלת פרויקט הנדל״ן רביעיית פלורנטין, שמנהלת גם את המתחם המסחרי במקום, העמידה מימון חלקי. יש פה מתחם די חבוי ויש בו אווירה קצת אירופית. היריד תוכנן לפורים, אבל כבר יש התעניינות ממקומות אחרים ואולי זה ירוץ הלאה. אבל אני עוד לא מתחייבת״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden