כל מה שחשוב ויפה

דני קרוון זכה בפרס התרבות הלאומי של קטלוניה

פורטפוליו News: דני קרוון זכה בפרס עבור הפסל ״מעברים - מחווה לוולטר בנימין״ שיצר בפורטבו, שעל גבול ספרד-צרפת. הפסל המיוחד הפך את המקום לאתר עלייה לרגל והוא מהיצירות המוכרות והמצוטטות בעולם של הפסל הישראלי הוותיק
צילום: Jaume Blassi

צילום: Jaume Blassi

הפסל דני קרוון זכה בסוף השבוע בפרס התרבות הלאומי של ממשלת קטלוניה, הניתן מטעם המועצה הלאומית לתרבות ולאמנויות של קטלוניה (CoNCA, Consell Nacional de la Cultura i de les Arts) מאז שנת 2009. זהו הפרס הגבוה ביותר שמעניקה ממשלת קטלוניה ליוצרים או ארגונים המצטיינים בעשייה תרבותית ואמנותית, אשר תרמו תרומה משמעותית באחד מתחומי האמנות. הפרס ניתן לקרוון על עבודתו ״מעברים – מחווה לוולטר בנימין״, עבודה שהוקמה בין השנים 1990-1994 בעיירה בעיירה פורטבו, על גבול ספרד-צרפת, לזכר הפילוסוף היהודי-גרמני, שקבור במקום.

בנימין, שחי בצרפת מאז עליית הנאצים לשלטון, הגיע לפורטבו במסע ייסורים ב-1940, בנסיונו לברוח מהנאצים ומהממשל משתף הפעולה בצרפת הכבושה. דווקא שם, על הגבול, נתפסה הקבוצה שעימה ברח בעקבות הלשנה, והוא התאבד אחוז ייאוש.

צילום: תמר קרוון

צילום: תמר קרוון

עבודתו של קרוון מתייחסת הן למורשת המחקר של בנימין (שאחת מעבודותיו החשובות הוקדשה לפסז׳ים, המעברים המקורים בפריז) והן לטופוגרפיה ולתופעות הטבע של המקום. כשמו כן הוא, הפסל הסביבתי ״מעברים״ מזמין את המבקר לעבור פיזית בין חלקיו. בדומה לעבודות חשובות אחרות של קרוון הפסל הוא למעשה סביבה נופית עזת הבעה. הוא

מורכב ממנהרה צרה ותלולה הפונה לעבר הים, שבסופה קיר זכוכית ועליו ציטוט של בנימין. מבעד לזכוכית ניתן לראות מערבולות תמידית שנוצרות על ידי הסלעים במים. חלק נוסף הוא קיר אבנים מקומיות, היוצרות דרך שמובילה לשום מקום; מדרגות המפנות את תשומת לבו של המבקר לעץ זית ישן, שנמצא במאבק עיקש מול רוחות הים החזקות; קובייה על משטח קורטן, המאפשרת לאדם אחד לשבת ולהתבונן אל האופק מעבר לגדר ולבסוף, בכניסה לבית הקברות שלט הנצחה לפילוסוף הדגול.

קרוון, בן 85, חתן פרס ישראל לפיסול לשנת 1977, יצר בין היתר את קיר תבליט האבן באולם מליאת הכנסת, ״שאי שלום ירושלים״, את אנדרטת חטיבת הנגב, פסל כיכר לבנה, את תכנון כיכר הבימה והיכל התרבות בתל אביב, אנדרטה בברלין לזכר הצוענים קרבנות הנאצים וכן פסלים וגנים מפוסלים ברחבי העולם, מצרפת ועד יפן. היצירה לזכר וולטר בנימין בפורטבו הינה אחת מעבודותיו החשובות, המוכרות והמצוטטות ביותר של קרוון בעולם.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden