כל מה שחשוב ויפה

ברוכים הבאים לאתר החדש שלנו

לכבוד יום ההולדת ה־13 (!) של פורטפוליו - שהתקיים ב־28 בינואר 2018 - החלטנו שמגיעה לנו מתנה שווה במיוחד: אתר חדש. ואם כבר אתר חדש אז גם כתובת חדשה: prtfl.co.il

מגזין פורטפוליו מפרסם מידי יום כתבות, ראיונות, ביקורות וחדשות בתחומי העיצוב, האמנות והאופנה. למגזין, שהוקם בשנת 2005, עשרות אלפי קוראים מידי חודש, והוא משמש בנוסף כפלטפורמת תוכן לתערוכות, לסיורים בארץ ובחו״ל, למפגשים עם יוצרים ועוד.

קראו עוד על פרוטפוליו

״דוד טרטקובר. התערוכה״ במוזיאון תל אביב

פורטפוליו News: תערוכה מקיפה של עבודותיו של דוד טרטקובר, שתיפתח במוזיאון תל אביב ביום חמישי 2.6, תתמקד בכרזות שיצר בתגובה לאירועי אקטואליה ולתהליכים בתרבות המקומית. התערוכה תלווה בספר אמן ובשיתוף פעולה עם חברת קסטרו, שיצרה קולקציית קפסולה הכוללת כ-25 טי שירטים בשיתוף עם טרטקובר. אוצרת: אירית הדר
מתוך ספר האמן שייצא לאור לכבוד התערוכה

מתוך ספר האמן שייצא לאור לכבוד התערוכה

דוד טרטקובר (נולד בחיפה, 1944; חתן פרס ישראל, 2001) , אוסף מזה ארבעה עשורים דימויים וטקסטים מכל פינות התרבות והאקטואליה הישראלית. לצד הכרזות המוכרות, ייחשפו בתערוכה תחומי עשייה פרטיים יותר מעולמו של טרטקובר, כמו מבחר מ״הספרים השחורים״ – רישומים ויומני עבודה, החושפים הלכי רוח וחשיבה ותהליכי גיבוש של דימויים ורעיונות ביצירתו. פריטי אמנות ואובייקטים מסביבת העבודה והחיים של טרטקובר, שמסלולי פעילותו כמעצב (חתן פרס ישראל לעיצוב לשנת 2002), אמן, אספן ומורה, שהוא גם אזרח מעורב ואקטיביסט, מצטלבים ומזינים זה את זה.

חומרי ה״ישראליאנה״ מקובצים ע״י טרטקובר האספן, ששם לו למטרה לשמר ולתעד את התרבות החזותית המקומית החל בשנים שלפני קום המדינה. את אלו הוא רותם ליצירת כרזות שהן תמונות מציאות פעורות המגיבות לאקטואליה ונגרפות אל קו פרשת המים של 1967, שמֵי תהום מחלחלים משם ומאז אל כל תחומי חיינו.

דוד טרטקובר. אגדתי, ארבע פנים, 1985

דוד טרטקובר. אגדתי, ארבע פנים, 1985

השם העברי ״כרזה״ מתייחס להיבט התפקודי שלה, למשימתה להכריז ולשכנע את ציבור נמעניה. הכרזות של טרטקובר מחלצות משמעות מדימויים ומלים, הוא מנסח את תובנותיו בשפה ברורה ומזוהה, מצרף ייצוגים של זמנים שונים ויוצר קולאז׳ הנצבר לכלל דיוקן של מקום משברי. בקביעתו כי ״כרזות אינן רק איך שהן נראות אלא בעיקר מה שהן מייצגות״, הוא מתייחס למקום מבעד לייצוגיו וללשונו. לשבר יש מימד אישי, וטרטקובר מתעל אותו לדריכות ולפעולה.

את השקת התערוכה של טרטקובר, מלווה שיתוף פעולה עם בית האופנה קסטרו. מעצבי הסטודיו יצרו קולקציית קפסולה הכוללת כ-25 טי שירטים לנשים, גברים וילדים, שעוצבו בשיתוף עם טרטקובר ובמגוון טכניקות הדפס וצביעה בהשראת יצירותיו. הקולקציה תימכר גם בחנות פופ-אפ במוזיאון, שתופעל לכבוד פתיחת התערוכה.

דוד טרטקובר. טוב למות בעד ארצנו, 1977

דוד טרטקובר. טוב למות בעד ארצנו, 1977

דוד טרטקובר. אמא, 1988. צילום: ג׳ים הולנדר, רויטרס

דוד טרטקובר. אמא, 1988. צילום: ג׳ים הולנדר, רויטרס

פורטפוליו באינסטגרם
עקבו אחרינו
Silence is Golden