כל מה שחשוב ויפה

דיוקן קולקטיבי באוניברסיטת תל אביב

פורטפוליו News: הגלריה באוניברסיטת תל אביב מכוסה בצילומי דיוקנאות של אלף סטודנטים, לרגל חגיגות ה-60 לאוניברסיטה. העבודה מתכתבת עם תערוכת הדיוקנאות ״אנשים״ המוצגת בגלריה והיא חלק מפרויקט רב שנים של האמן הגרמני רולנד פישר, המתעד ״דיוקנאות קולקטיביים״ של קבוצות אוכלוסייה במדינות שונות - פועלים, חיילים, חקלאים, אפריקנים, פליטים ועוד

IMG-20160510-WA009הערב (15.5) יושק בגלריה של אוניברסיטת תל אביב "דיוקן קולקטיבי ישראלי" ענק, שיצר הצלם הגרמני רולנד פישר, ובו מצולמים פניהם של אלף סטודנטים. העבודה המכסה את כל הקיר החיצוני של הגלריה האוניברסיטאית הוזמנה לרגל חגיגות 60 שנה לאוניברסיטת תל אביב, ושנת ה-50 לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל וגרמניה. היא מצטרפת לסדרה של דיוקנאות קולקטיביים שיצר פישר החל משנות ה-90.

עבודתו של פישר, שחי ועובד בין מינכן ובייג׳ינג, עוסקת בנושאים של תרבות וחברה אנושית בעידן הגלובליזציה. לצד צילומים בנושאים שונים, שהוא מציג בתערוכות גלריה ותערוכות מוזיאליות אישיות וקבוצתיות ברחבי העולם, הוא מתמיד ביצירת הדיוקנאות המונומנטליים שלו, אשר לדבריו משקפים את המצב האנושי בעולם. הוא מקבץ לדיוקנאות שלו קבוצות אוכלוסייה ומגזרים שונים – עובדים, פליטים, חקלאים, סטודנטים, אפריקניים, ישראלים – ומציג את הריבוי כדיוקן קולקטיבי. זוהי גם דרכו להביע מחאה על מצבים שאליהם נקלעות אוכולוסיות שונות בעולם – כמו מצב הפליטים או אנשים באזורי מלחמה ואסון.

לצד המראה הקליל של אלף פנים מישירות מבט למצלמה, עולות מהדיוקן הקולקטיבי שאלות של דמיון ושוני חברתי ואישי, גלובלי וספציפי. אלף הסטודנטים המצולמים ב״דיוקן הישראלי״ לומדים בפקולטות ובמחלקות השונות של אוניברסיטת תל אביב. הם מייצגים את המגוון האנושי של הלומדים באוניברסיטה ובעקיפין את החברה הישראלית המגוונת והמקוטבת. הצילומים נערכו במהלך חודש ינואר 2015.

העבודה, שגודלה 10X18 מטרים, נעשתה בשיתוף הפקולטה לאמנויות בואניברסיטת תל אביב, והיא מוצגת על הקיר החיצוני של הגלריה האוניברסיטאית, בכיכר אנטין שבכניסה לאוניברסיטה. דיוקנאות הסטודנטים המוצגים ב״דיוקן הקולקטיבי״ מתכתבים עם נושא הדיוקן באמנות, שעומד במרכזה של התערוכה ״אנשים״ מאוסף יגאל אהובי, המוצגת בגלריה פנימה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden