כל מה שחשוב ויפה

מוזיאון הנגב לאמנות מציג קומיקס נשי יהודי

פורטפוליו News: התערוכות ״אוטוביוגרפית: וידויים בקומיקס של נשים יהודיות״ (אוצרים: שרה לייטמן ומייקל קמינר) ו״אשת חיל: גיבורות-על בקומיקס ישראלי״ (אוצרים: יובל כספי ונמרוד רשף) יפתחו במוזיאון הנגב לאמנות ביום רביעי 18.5
מיס לסקו-גרוס, דיוקן עצמי, 2010

מיס לסקו-גרוס, דיוקן עצמי, 2010

״אוטוביוגרפית: וידויים בקומיקס של נשים יהודיות״ היא תערוכה בינלאומית שנדדה בחמש השנים האחרונות ברחבי העולם, מבריטניה לארצות הברית ולקנדה. התערוכה, ובה כ-70 פריטים, מאפשרת הצצה אינטימית לחייהן ועולמן הפנימי של 16 אמניות יהודיות מארצות הברית, קנדה, בריטניה וישראל. באמצעות קומיקס שמתובל בהומור עצמי, לעיתים הומור שחור על נושאים כואבים וקשים, הן מביעות רגשות, מחשבות ודעות בסדרת תמונות וסיפורים ולעיתים גם בתמונה אחת, ריאליסטית, גרוטסקית או מדויקת ככל שתהיה.

נשים יהודיות החלו לצייר ולהביע את עצמן דרך קומיקס כבר בשנות השבעים, למרות וחרף הקושי להשתלב בעיתונות שנשלטה על ידי גברים. ברוח הגל השני של הפמיניזם הן החלו לפרסם קומיקס נשי שעוסק בקשיים והאתגרים מולם נשים ניצבות מידי יום. קשיים שכללו אונס, בגידות, הפלות ונושאים הקשורים ליהדותן כמו נישואין ללא-יהודים, נושאי דת, יחסים עם החמות ועוד. התערוכה הנוכחית בעידן הזה בו הכול לכאורה שונה אבל עדיין דומה, מחזירה את ז׳אנר הקומיקס הנשי למרכז הבמה.

מישל קישקה, וונדר וומן בחוף תל אביב, 2016. צילום: רן ארדה

מישל קישקה, וונדר וומן בחוף תל אביב, 2016. צילום: רן ארדה

״אשת חיל: גיבורות-על בקומיקס ישראלי״, מציגה את הזווית הישראלית המקומית של 23 אמני קומיקס וקריקטורה ישראליים, ביניהם זאב אנגלמאיר, אילנה זפרן, מישל קישקה, אורי פינק, יותם פישביין, דודו גבע ז״ל ואחרים. בתערוכה הם ינסו להגדיר מחדש את המושג ״אשת חיל״, בעבודות מקוריות בפרשנות אישית לדמות ״גיבורת העל״, וונדר וומן, שזכתה לכינוי העברי אשת חיל. היצירות נעשו בהשראת נשים מהתנ״ך, דמויות מהאגדות, אנה פרנק וגיבורות היסטוריות נוספות, מאקטואליה ועד להשפעות מתרבות הפופ העכשווית. היצירות משקפות מגוון גישות ונושאים, תוך כשהם זונחים את עבודת המחשב לטובת עבודות יד, בטכניקות אמנותיות מגוונות, כגון: פיסול, ציור קיר, וידאו ארט ועוד.

התערוכה תציג מגוון דימויים ותפיסות שמתארות את ״אשת חיל״ כאישה האולטימטיבית. חלק מהאמנים חזרו אל המקורות ואל התיאורים השונים שהוצמדו לנשים בתנ״ך. דימוי המגן דוד כסמל של גיבורת-העל העברית החדשה נוכח בתערוכה בהקשרים שונים, ואילו אמנים רבים בחרו לבחון את דמותה של ״אשת חיל״ בתרבות הישראלית העכשווית, כמחווה לנשים משמעותיות בהיסטוריה היהודית כמו דמותה של אנה פרנק, וביצירות שמתכתבות עם אמני תרבות הפופ כמו אנדי וורהול, כמו גם בהקשרים אקטואליים פוליטיים, גיבורת על כדימוי לאירופה האסלאמית, ודמויות פוליטיות במדינת ישראל.

יותם פישביין, תרבות פופולרית, 2016. צילום: רן ארדה

יותם פישביין, תרבות פופולרית, 2016. צילום: רן ארדה

את התערוכות ילווה כנס בין-לאומי בנושא אמנות הקומיקס הנשי שיתקיים בשיתוף המחלקה למגדר באוניברסיטת בן גוריון בנגב, שיכלול מושבים והרצאות בנושא קומיקס אורתודוקסי, קומיקס כמדיום מגדרי של כוח והתנגדויות ועוד. בין המשתתפים: פרופ׳ דני פילק, ד״ר עמליה זיו, נועה לאה כהן, דניאלה לונדון דקל, רחלי רוטנר ואחרים.

אירוע פתיחה רשמי: יום שני 23 במאי, מוזאון הנגב לאמנות בבאר שבע, בשעה 19:30

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden