כל מה שחשוב ויפה

פרינט סקרין 2016

פורטפוליו News: פרינט סקרין, הפסטיבל הבינלאומי לאמנות ותרבות דיגיטלית, יתקיים בפעם השישית בימים ד׳-מוצ״ש, 22-25.6, בסינמטק חולון. השנה נושא הפסטיבל יהיה עונג, ובאמצעות תערוכות, מיצגים, מיצבים, פאנלים והקרנות הסרטים יתחקה הפסטיבל אחר הטכנולוגיה וכיצד היא מעצבת את חווית ההתענגות

האם ההנאה שלנו מושגת מתחושת השליטה במכשירים או דווקא מכך שאנחנו מאפשרים לעצמנו לאבד שליטה בשטף הגירויים הוויזואליים? כיצד החיבור ההולך וגדל בין טכנולוגיה דיגיטלית לגוף האדם משנה את יחסנו לתענוגות הגופניים – אוכל שינה וסקס? שאלות אלו ואחרות יבואו לידי ביטוי בתכנית פסטיבל פרינט סקרין 2016.

relaxation machine, vlad anghel

relaxation machine, vlad anghel

במקביל לתכנית סטרים עשירה, יתקיימו בסינמטק חולון מיצבים, פרפורמנס, תערוכות אינטראקטיביות, סדנאות ופאנלים. קולקטיב מונכרום מאוסטריה יציג את התערוכה ״הדוניסטיקה״, תערוכה אינטראקטיבית של רובוטים גסטרונומים, מכונות קוקטייל ופרפורמנס המשתנה ממקום למקום בהתאם למחוזות הקולינריים שאליהם היא מגיעה. הרובוטים יבשלו בזמן אמת סעודה לבאי הפסטיבל המורכבת מחומוס, קינוחים וקוקטיילים. בהמשך הערב ינחה השף אייל שני מפגש עם פרופ׳ מורן סרף, ג׳יליאן מאייר ומייקל באדיקס מפסטיבל ארס אלקטרוניקה. את הערב יחתום מופע של הזמרת TZLIL.

בערב הפתיחה יתקיים ברחבי המדיטק ומוזיאון העיצוב חולון ערב שוטטות, שבו יוזמן הקהל להתנסות בשלושה סוגים של עונג: Indulge – התנסות במגוון טעמים וריחות; Excite – התרגשות במגוון דרכים מפתיעות ומעוררות מחשבה; ו-Relax שיאפשר הרפיה ותחושת שחרור.

התערוכה ״משחקי שליטה״, שבה יציגו אמנים מהארץ ומחו״ל מיצבים ומיצגים אינטראקטיביים העוסקים בחיבור שבין סוגית השליטה לשאלת העונג מזויות שונות: העונג שאנו מפיקים מתחושת השליטה באחר הכפוף לנו ותפקידה של הטכנולוגיה בייצור שליטה זו ומצד שני העונג שאנו מפיקים מאובדן שליטה והתמסרות מוחלטת לטכנולוגיה.

הפרויקט ״מכונת רגיעה״, מיצב אמנות אינטרנטית המלווה בסדרת סדנאות ליליות המתמקדים בתוצאות המצב של החיבור המתמיד בתרבות הדיגיטלית, יכלול סדנת מדיטציה שעושה שימוש במראות וצלילים יצירי מחשב על מנת להרפות את הגוף ואת הנפש, חדר צ׳אט באינטרנט שהופך לחדר שינה. החדר יופעל במשך 24 שעות ואפשר יהיה לצפות באנשים ישנים בלייב מרחבי העולם ולהצטרף לשינה ״מחוברת״ בצוותא. האמנית והמעצבת הגרפית אור רוזנשטיין תצייר ותצבע את החלומות של המבקרים מהלילה האחרון או בכלל לכדי יצירה גרפית. האוצר ערן הדס יציג את המופע ״הייקו – מבט באורך נשימה״ המפגיש משוררים ואמנים חזותיים (אמני גלריה בנימין) כדי לפרש את הקפאת הרגע של ההייקו (שיר המכיל משפט אחד בלבד) מחוץ לספר או לגלריה בחיינו הפיזיים והווירטואליים.

פרויקט ייחודי נוסף שיוצג במסגרת ״ערב שוטטות״ הינו Smell Space, רשת חברתית חדשה מבוססת ריחות בפיתוח מכון וייצמן. האתר יבקש מהמבקרים להריח ריחות ולדרג אותם בעזרת מתארים מילוליים. בעזרת מידע זה יצור האתר את פרופיל הריח הייחודי למבקר ועל סמך פרופיל זה ינבא את מאפייני אישיותו. כמו-כן, על סמך הפרופיל, יוכל להמליץ איזה בושם יתאים. לבסוף, על סמך הפרופיל ינבא האתר התאמה מבוססת ריח בין המבקר ובין חבריו: חברים קיימים או חברים חדשים. במיוחד לפסטיבל יגיע מפולין ד״ר יאן סטאשינקו למפגש עם ד״ר כרמל וייסמן מאוניברסיטת תל אביב. במפגש ישוחחו השניים על היכן עובר הגבול בין צעצועי מין לעינוג עצמי לבין ניהול מערכת יחסים עם חפצים דוממים.

עמית צורן, מתוך פאנל כיצד הטכנולוגיה הדיגיטלית משפיעה על התרבות הקולינרית

עמית צורן, מתוך פאנל כיצד הטכנולוגיה הדיגיטלית משפיעה על התרבות הקולינרית

אירועים נוספים שיתקיימו במסגרת הפסטיבל:

Don't play with your food, hack it – כיצד הטכנולוגיה הדיגיטלית מעצבת את התרבות הקולינרית? הפאנל יעסוק בפרקטיקות ובטעמים שטכנולוגיות כמו מדפסות תלת מימד, רובוטים, ואפילו אינסטגרם, מביאים אל שולחן האוכל. מנחה: מושון זר-אביב – מכללת שנקר (ישראל). משתתפים: דר׳ עמית צורן – האוניברסיטה העברית (ישראל), דר׳ דניסה קרה – האוניברסיטה הלאומית של סינגפור (סינגפור), גונטר פרייזינגר – קולקטיב מונוכרום (אוסטריה).

פאנל נוסף שיתקיים הינו Sex, Lies, and Digital Art – המסכים והגאדג׳טים שינו משמעותית את הדרך בה נוצרת אינטימיות, תשוקה ועוררות מינית, ועדיין דומה שהחוויות המיניות במרחב האינטרנטי נותרות לרוב כנושא שלא זוכה כמעט לדיון. בפאנל יתארחו אמנים מתחום הדיגיטל שלא מתביישים לעסוק בתחומים שלא היו עוברים את סף הצנזורה, תוך העלאת תהיות ושאלות מאתגרות על מיניות בעידן הרשת.

הפסטיבל יינעל בערב מיוחד שבו תיבחן השפעת הטכנולוגיה הדיגיטלית על העונג שלנו מצריכת מוסיקה. בוגרי עידן הדיסקים מוזמנים למפגש של מינגלינג אנלוגי ודיגיטלי, בשיתוף הבלוג ״עונג שבת״, שבו תתקיים בלייב פגישת מחזור של וותיקי ״טאוור רקורדס״ ישראל. לאחר מכן תתקיים אליפות ישראל בטריוויה מוזיקלית, ובסוף הערב יוקרן הסרט ״הקול עובר – עלייתה ונפילתה של טאוור רקורדס״ (במאי קולין הנקס).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden