כל מה שחשוב ויפה

תורת המחברים: מחווה לעמי דרך

פורטפוליו News: התערוכה ״תורת המחברים: מחווה לעמי דרך״, שתיפתח בגלריית ויטרינה במכון הטכנולוגי חולון ביום רביעי 13.7, תציג מחווה למעצב התעשייתי עמי דרך שנפטר במפתיע בשנת 2012. בתערוכה משתתפים מעל 70 מעצבים ישראלים שיציגו מחוות אישיות לדרך לקראת יום השנה הרביעי לפטירתו. במעמד הפתיחה יושק קטלוג שערכו אוצרי התערוכה, פרופ׳ דנה אריאלי ופרופ׳ עזרי טרזי

פרופ׳ עמי דרך (1963-2012) נתפס בעיני רבים כאחד מהמעצבים התעשייתים המבטיחים ביותר והמוכשרים ביותר שפעלו בישראל, עד לפטירתו בטרם עת בשנת 2012. לקראת יום השנה הרביעי לפטירתו חברו מעל 70 מעצבים ישראליים, מהטובים שפועלים בארץ ומחוצה לה, לתערוכת מחווה לזכרו.

המשתתפים בתערוכה עוסקים בזכרו של דרך תוך אימוץ גישות שונות הכוללות את עולמות התוכן של העיצוב שבהם עסק – עיצוב רפואי, עיצוב ניסיוני ועוד. לצד אלו יציגו בתערוכה מחוות אישיות לדרך, שבהיותו צבר טיפוסי עבר כמה מהשלבים שמאפיינים את ילידי הארץ: הוא נולד בחיפה, שימש כקצין מכונות בחיל הים, למד בבצלאל עיצוב תעשייתי ואף כיהן כפרופ׳ וראש המחלקה לעיצוב תעשייתי בין 2004 ל-2008.

הילה שמיע

הילה שמיע

ציפה קמפינסקי

ציפה קמפינסקי

המונח ״תורת המחברים״ או ״התנ״ך של המחברים״ הוא מונח שטבע דרך, כפי שמספר טרזי בקטלוג התערוכה. בהנחיית סטודנטים או במעמד של הגשת פרויקטים, כאשר הפתרון שהציע סטודנט היה חלש לטעמו, היה דרך מצביע על נקודה כלשהי במוצר ואומר: ״…ואני ממליץ לך לפתוח את התנ״ך של המחברים ולבדוק כיצד ניתן לשפר את המפגש בין החלקים״; ואילו כאשר עמד נפעם לנוכח פתרון חדש ויצירתי, הוא היה אומר: ״מה שמופיע כאן צריך להיכנס לספר של תורת המחברים״.

״המורשת של פרופ׳ עמי דרך אינה רק בסדרות האובייקטים, הסביבות והמוצרים המדהימים שיצר לאורך השנים אלא גם פרקי תורה, ידע וחוכמת הניסיון שטבע במאות סטודנטים שחינך לאורך השנים במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל״, מוסיף טרזי. ״התערוכה אינה עוסקת ברטרוספקטיבה של עבודתו, שזה תפקיד שרק מוזיאון יכול לעשות, אלא תערוכת מחווה לחבר יקר לליבותיהם של קולגות וסטודנטים רבים, המבטא דרך היבט מקצועי שכל כך אפיין אותו, את האהבה שלהם לעמי. עמי אהב מחברים, ואהב לייצר חיבורים״.

הילה קרני ראב״ד

הילה קרני ראב״ד

מיכאל צינובסקי. צילום: דור קדמי

מיכאל צינובסקי. צילום: דור קדמי

פרופ׳ דנה אריאלי, דקנית הפקולטה לעיצוב ואוצרת שותפה של התערוכה: ״עמי היה אדם יוצא דופן עם חיוך יוצא דופן. הוא גם היה מעצב מוכשר בצורה יוצאת דופן ובדיעבד אני מבינה שהוא היה המעצב האולטימטיבי שכן עיצוב, לפי הגדרה, מבקש להציע פתרונות לבעיות של אנשים, ואת זה הוא עשה בצורה טבעית לגמרי״.

משתתפים: עירית אבא, מאור אהרון, לוקה אור, עדיטל אלה, דוד אמר, מאיר אשל, שלומית באומן, איה בנטור, עידו ברונו, גל גאון, דיויד גוס, טל גור, דב גנשרוא, קרן גרליץ וגורית מגן, חנן דה לנגה, ניני ורשבסקי, טלי זיכרוני, עידן זילצר, עופר זיק, עזרי טרזי, עדי כתרי, ערן לדרמן, עמי ליבוביץ, פיני ליבוביץ, עינת לידר, רועי מגדסי, מתי מונחם, תמיר ניב, תמר ניקס, סטודיו ב׳ – ניצן דבי וליאורה רוזין, סטודיו בייקרי – רן אמיתי וגילי קוצ׳יק, סטודיו טיקו, סטודיו כולה – עדי שפיגל וקרן תומר, סטודיו פרודקס – גיל שפי ויואב אבינועם בשיתוף רוני נעים, דנה סיתרי, עודד עזר, אילון ערמון, עמרי פישר, עודד פרידלנדר, יעל פרידמן, אפרת פרידנזון, מיכל פרייפלד, חיים פרנס ומיה מוצ׳בסקי פרנס, לירון פרץ, מיכאל צינזובסקי, גד צ׳רני, דניאל צ׳רני – Fixperts, יעקב קאופמן, רונן קדושין, רפי קובי – בינה עיצוב תעשייתי, ורד קמינסקי, ציפה קמפינסקי, שמוליק קפלן, הילה קרני ראב״ד, עמרי רבס, ערן רוזנפלד, אירה רוז׳בסקי, יואב רכס, יואב שביט, שולי שטראוס, הילה שמיע, תמיר שפר, נועה תבורי, Reddish studio – נעמה שטיינבוק ועידן פרידמן.

דב גנשרוא

דב גנשרוא

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden