כל מה שחשוב ויפה

פרס מוזס לטל ברויטמן

פורטפוליו News: הפרס לאמן צעיר מוענק בשיתוף בית האמנים ירושלים. ברויטמן יציג תערוכת יחיד בבית האמנים בספטמבר 2016

טל ברויטמן, טריפטיך שלוש פעולות 2015
טל ברויטמן
זכה בפרס לציור ע״ש אסנת מוזס לאמנים צעירים לשנת 2016, המוענק בשיתוף בית האמנים ירושלים. ברויטמן, יליד 1982, הוא בוגר התואר הראשון והשני של בצלאל, הציג עד כה בתערוכות רבות וזכה במספר פרסים. הפרס השנתי שהושק בשנת 2007 כולל מענק כספי של 10,000 שקל ותערוכת יחיד בבית האמנים בירושלים. תערוכתו של ברויטמן תיפתח בבית האמנים ירושלים ב-15.9.2016.

ברויטמן הוא האמן העשירי שזוכה בפרס מוזס וכעת מתצוכננת תערוכת העשור של הפרס, שאף היא תוצג בבית האמנים בירושלים. האמנים שזכו בפרס עד כה הם שי אזולאי (2007), אבי סבח (2008), נטעלי שלוסר (2009), אלעד רוזן (2010), אלון קדם (2011), עלמה יצחקי (2012), אלהם רוקני (2013), שגיא אזולאי (2014) ופרל שניידר (2015).

חברי ועדת השיפוט לפרס מוזס 2016, האמנים מאיה אטון, פסח סלבוסקי ויצחק לבנה כתבו בנימוקים לבחירה: ״במרכזה של סידרת ציורים מטורללים וגרוטסקיים, ניצב גיבור קומי נמוך מצח (״ישראל״) שפניו הופחתו לזוג עיניים ולוע גדוש בטורי שיניים לבנות. הגיבור, מתדלק בתחנת דלק ביד אחת ובידו השנייה גפרור בוער – גבר צעיר ה׳טורף׳ את החיים ואת העולם.

״ציוריו של ברויטמן רעננים ועשויים בתנופה וירטואוזית חסרת מעצורים ועכבות. זהו איננו ציור מנומס ותרבותי או מתנצל על השימוש בצבע שמן, אלא ציור בשל וכריזמטי החוגג בפראות את המדיום התרבותי ועמוס התקדימים ההיסטוריים ומצליח להפיח בו רוח חיים חדשה וחצופה. ציוריו מעלים על נס עודפות והגזמה, בהם הפואטיקה הקרנבלית מנוסחת בצורה שלמה ומדויקת. הגיבור הפיקרסקי של ברויטמן, לוליין סופרמני כל־יכול, נראה כאילו הגיח מסדרת אנימציה כלשהי ומתאר עולם פנימי וחיצוני על סף קריסה והתרסקות. ציוריו של ברויטמן משקפים בנאמנות תמונת מצב של דור כמו גם את המציאות הישראלית הנפיצה והמטורללת״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden