כל מה שחשוב ויפה

עלהמקום. אלתור ישראלי

פורטפוליו News: התערוכה ״עלהמקום. אלתור ישראלי״, שעוסקת באלתור, תיפתח ביום חמישי 4.8 בגלריה בנימין בתל אביב. אוצרות: גלינה ארבלי, עדי קרליץ

אלתור הוא הפעולה של יצירת דבר ללא תכנון מקדים, דבר חדש ושונה במשך תקופת זמן מסוימת. מקור השם אלתור בעברית הוא חיבור של אל (על) ואתר (בארמית) כלומר: ״על המקום״. אלתור יכול להוביל להמצאת דפוסי מחשבה חדשים, שיטות חדשות, מבנים או סימנים חדשים ודרכים חדשות לפעול.

האלתור הוא אחד מאבני היסוד של החברה והתרבות הישראלית. ראשוני העולים שהגיעו לארץ ישראל ביקשו להתרחק מכל מה שהכירו. הם רצו להקים חברה חדשה, חברה שמבקשת להתנער מכל מה שהכירו וידעו קודם לכן, להתנער מדמות היהודי הגלותי. הם רצו להקים חברה של הישראלי החדש. לרשותם עמדו אמצעים וכלים מוגבלים, שחייבו מענה בפתרונות מידיים – זאת פעולת האלתור. היא שירתה אותם נאמנה בימים של מחסור ומצוקה, ועם השנים זוהתה כמאפיינת של האופי הישראלי המתהווה: שובב, ילדותי, חצוף ובלתי מתחייב.

פעולת האלתור ניתנת לאפיון על ידי מספר ערכים: אילוץ של מציאות במקום וזמן מסוימים, ייצור של דבר אחד מדבר אחר, ספונטניות, יצירתיות, חוש הומור, חסכון בזמן ובכסף, פתרון פונקציונאלי והמצאתיות.

זאב אנגלמאיר

זאב אנגלמאיר

התערוכה מבקשת לבחון דרך העבודות המוצגות בה, כיצד המושג אלתור מקומי בא לידי ביטוי היום בתחומי היצירה שונים: אמנות פלסטית, צילום, עיצוב ומדיה דיגיטלית. כל אחד מתחומי היצירה משתמש בפעולת האלתור באופן שונה, והואבא לידי ביטוי בשלושה אופנים: חפץ, פעולה ומחשבה. חפץ כאובייקט שמשנה את ייעודו המקורי. פעולה בפירוק והרכבה של חפץ ליצירת חדש, או בשימוש בחפץ עצמו באופן שונה מזה שיועד לו. מחשבה כמניעה לפעולת השינוי באם היא פותרת בעיה או היא מגיבה על מצב קיים.

בתערוכה מתקבל מארג מגוון של היבטים על אלתור מקומי עכשווי, אלתור של חברה צעירה שגדלה ובגרה: אלתור שמבקש להתבונן על התנהלות חברתית ותרבותית במציאות יומיומית מורכבת; אלתור בעידן טכנולוגי, דיגיטלי מחד, ומאידך אלתור המתבונן בחפצי היומיום שמקיפים אותנו ומזהה בהם אפשרות לשימוש אחר. לפרקים האלתור מבקש לערער על מרחב אורבני ועל הסדר הקיים; כמו גם מבקש להזמין את הצופה לפעול, להשתתף ביצירה עצמה, ולעיתים הוא משתעשע ומתבדח.

מציגים: אביגיל ריינר / אילון ערמון / איתי אהלי / אריאל לאביאן / גד צ׳רני / גיא בר סיני / גיא פיטשון / דפנה שרתיאל / זאב אנגלמאיר / חיים שושן / יואב חורש / לוקה אור / מור שמושקוביץ / סתו אקסנפלד / עדי שמעוני / רוני קרפיול / רקפת וינר עומר /  Feelternet  – אור ארנסט, שירי פורר, רוני גרס, מאיר סדן / רדיש – נעמה שטיינבק, עידן פרידמן /  En studio / ערן נעים, אורי דוניץ

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden