כל מה שחשוב ויפה

פסטיבל מנופים בירושלים מתרחב

פורטפוליו News: פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים יתקיים ב-15-22 בספטמבר. עשרות אירועי אמנות, תערוכות חדשות ברחבי העיר, מופעים ואירועים, עם שירות הסעות מיוחד לפסטיבל וכנס אמנות מיוחד, שיתקיים לראשונה בירושלים
יעל שחר

יעל שחר, סיון ואמיליה, 2012

פסטיבל מנופים לאמנות עכשווית בירושלים יפתח ב-15.9 ויימשך שבוע ימים, כשמוקד ההתרחשות עובר בכל יום לאזור אחר בעיר. הפסטיבל מקיף מופעי מוזיקה, תרבות ואמנות בגלריות ובחללים שונים, פעילות יצירתית בחיק הטבע, המתאימה לכל בני המשפחה וכן כנס אמנות ראשון מסוגו.

פסטיבל מנופים חושף בפני הקהל הרחב את היצירה המרתקת המתרחשת בירושלים, על כל מורכבויותיה. הוא מופק בשיתוף עם קהילות ויוצרים ממגזרים שונים הפועלים בעיר. כל אירועי הפסטיבל פתוחים לקהל ללא תשלום. בערב הפתיחה של הפסטיבל יתקיימו במקביל עשרות פתיחות של תערוכות חדשות בגלריות וחללי תצוגה ברחבי העיר. שאטלים מיוחדים יסיעו את המבקרים ללא תשלום, ובעת ההסעה יתקיימו באוטובוס מופעים ומיצגי אמנות חיים.

״מנופים״ הוא מיזם עצמאי של אמנים החיים ויוצרים בירושלים. את הפסטיבל ייסדו ומנהלות שתי אמניות, לי היא שולוב ורינת אדלשטיין. השתיים הצליחו להדביק בהתלהבותן שותפים רבים, והפסטיבל מקיף עשרות גלריות, מרכזי תרבות ומאות יוצרים ואמנים עצמאיים.

אלעד רוזן

אלעד רוזן, מעין הדמעות, 2014

מופע הפתיחה של מנופים יתקיים ב-15.9 בחצר בית ספר מוסררה, המשלב לימודי אמנות ומוזיקה חדשה. הזמר-יוצר זיו יחזקאל מבצע ומחדש מוזיקה ערבית קלאסית, ונחשב לזמר היהודי המוערך ביותר בעולם הערבי. יחזקאל יסד את בית הספר למוזיקה ערבית ״המקאם״ והוא מופיע ברחבי העולם ומשלב בהופעותיו מסרים של שלום וקירוב לבבות.

לשירות ההסעות של מנופים נוסף השנה פרויקט אמנותי ״מנופים שאטליינס״, של היוצרת הצעירה גליה עיני, המבטיחה: ״חברת ההסעה הראשונה שתפעיל למבקרים את התת-מודע״. הקהל מוזמן להירשם ל״מפגשים אישיים מרפאים״ עם אמנים ירושלמים בשלושה מרכזים שונים: סדנאות האמנים ירושלים, הגלריה החדשה בסדנאות האמנים טדי וב׳סטודיו משלך׳. בכל מרכז תוצג תערוכה חדשה ויתקיימו אירועים ומופעים מיוחדים. האמנים ישוחחו עם המבקרים על יצירתם בדגש על מעשה האמנות כ״שאמניזם״, בעל סגולות של ריפוי רוחני – גישה ומושג שטבע שטבע ג׳וזף בויס בשנות ה-70.

מרים נאה

מרים נאה, Tribal Dance, 2014

האמנית השווייצרית פלורנס יונג המתארחת בתוכנית שהות אמן של סדנאות האמנים, תיצור עבודת פרפורמנס חדשה לפסטיבל מנופים, בה היא מקימה ״סוכנות ריגול פרטית״ המורכבת מפילוסופים ירושלמים. משימתם תהיה לעקוב אחר פסטיבל מנופים, ע״י ריגול אחרי המופעים והקהל. בכל ערב הסוכנים ייצרו דו״ח פואטי שיורכב מרשימות, תמונות וניתוחים שיישלחו לשירותי השב״כ הישראליים ויעלו לאתר האינטרנט של סדנאות האמנים.  artiststudiosjlm.org

כנס ירושלים הראשון לאמנות עכשווית יתקיים ב-18-19 בספטמבר, בבית הנסן ובמוזיאון האיסלאם, ויעסוק בנושא ״חתימה״ כסימן שייכות או בעלות, כאפיון חברתי, תרבותי ופוליטי וכסמל הנושא משמעויות כלכליות ומשפטיות כבדות משקל. ״בעידן בו מושגים כמו אותנטיות, שייכות, זהות וייחודיות מעורערים ללא הרף על ידי טכנולוגיות חדשות ותפיסות תרבותיות. מושגים כמו קהילתיות ושיתופיות, נאמנות ושייכות, ציטוט, ניכוס והעתקה הפכו לחלק בלתי נפרד משיח האמנות. תחת כל אלה, המושג ׳חתימה׳ מקבל משמעויות חדשות״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden