כל מה שחשוב ויפה

אבישי פלטק בגלריה בקיבוץ כברי

פורטפוליו News: תערוכת היחיד של אבישי פלטק ״משמרת לילה״ תיפתח בשבת 3.9 בגלריה השיתופית בקיבוץ כברי. אוצר: רון קונר
אבישי פלטק

אבישי פלטק

small33x45זזיקיםהלילה, יצוריו ועלילותיו, עומדים במרכז תערוכת היחיד החדשה של אבישי פלטק, שתיפתח בשבת 3.9 בגלריה השיתופית בקיבוץ כברי. בתערוכה שאצר רון קונר הוא מציג שלוש סדרות ציורים שנוצרו במקביל. הראשונה היא סדרת ציורי חיות בר, שצוירה בפורמט אחיד, קטן ממדים ובשחור לבן, על סמך דימויים ממקור צילומי-מחקרי. הציורים, כמו המקור, שטוחים כמעט לגמרי. החשיכה המתוארת בהם מספקת מידע מועט בלבד על הסביבה. עיקרם בתיעוד חטוף של בעל חיים שעבר על יד מצלמה. משיכות המכחול המהירות והמדויקות מעבירות בצמצום רב תחושה של זמניות ושל דחיפות, את תודעת הפרא של בעל החיים, את ההכרח להמשיך לנוע מפאת סכנת הציד.

קבוצת העבודות השנייה כוללת ציורים מופשטים בפורמט אחיד וגדול מאוד. כל אחד מהם נוצר בטכניקה ובצבעוניות שונה. בעת ההתבוננות בציורים מתעוררת התחושה שחבוי בהם דבר-מה מוכר, הד של מחווה ציורית, טווח פעולה וקנה מידה המעוררים בצופה זיכרון של דימוי שאינו קיים בציור, ולא ניתן לחמוק ממנו או לשכוח אותו.

בסדרה השלישית מתוארים מצבי תאורה קיצוניים, המשפיעים בעיקר על הדימוי המצולם, ממנו נשאב הציור: דקל בתאורת לילה, חבצלת החוף ״שרופה״ מפלאש ודימויים מטושטשים, השייכים ל״ראיית לילה״, ומעידים כי הלילה הוא זמן ההתרחשות המרכזי בתערוכה.

הפעולה הציורית הפיסית מנוגדת להיגיון של הדימוי הדיגיטלי. בעוד צריכת הדימויים הדיגיטלית מתרחשת כהרף עין ומתקיימת כנטולת משך (ללא הווה, עבר או עתיד), הלוגיקה הציורית נבנית מרצף של פעולות ומשך זמן. פלטק מבקש ליצור ציור האוצר בתוכו את משך העשייה, אך בו בזמן מעורר תחושה שנעשה בן רגע. הציורים מעוררים בצופה תחושה שחבוי בהם דבר-מה מוכר, הד שלא ניתן לחמוק ממנו.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden