כל מה שחשוב ויפה

מי אוהב את השבת: אוהבים אמנות. עושים אמנות 2016

בסוף השבוע של אוהבים אמנות. עושים אמנות (15-17 בספטמבר) מתגלה תל אביב אחרת: חניונים מארחים תערוכות, אמנים מארחים קהל בסטודיו פתוח; פרויקט מטרופוליס חוזר עם בית ספר פופ-אפ אורבני-חברתי, הפעם בנווה שאנן; מיצג ואמנות רחוב בין כותלי התחנה המרכזית; פתיחת עשרות תערוכות חדשות בגלריות ובחללים מפתיעים
אלונה רודה

אלונה רודה

תל אביב חוגגת בסוף השבוע הקרוב את אוהבים אמנות. עושים אמנות, עם עשרות אירועי אמנות, תערוכות חדשות שייפתחו בגלריות ובחללים אלטרנטיביים ברחבי העיר, תערוכות פופ-אפ מפתיעות, וכ-50 תערוכות איור שייפתחו במקביל בשבוע האיור, כחלק מ״אוהבים אמנות. עושים איור״. בין השאר, יהיה אפשר לבקר בתערוכה בחניון בית הדר, סדנה להכנת דגי בד אישיים בסדנת ההדפס בעלי מלאכה, ולפגוש 170 אמנים שפותחים את דלתות הסטודיו לארח קהל.

פנינסולה

רוני חג׳ג׳ אוצרת את תערוכת הפופ-אפ ״פנינסולה״ במפלס העליון של חניון בית הדר. התערוכה סייט ספסיפיק, מתייחסת לצורתו ולמיקומו של מבנה החניון המרכזי הזה במרחב העירוני, בנקודת השיבוש הקריטית של חפירות ההכנה לרכבת התחתית. החניון הוקם על חורבותיה של תחנת הרכבת הישנה, אשר שימשה את העיר בין השנים 1930-1970. הוא שוכן במפגש הרחובות יהודה הלוי, דרך מנחם בגין ורחוב הרכבת, ומוקף בטבעת כבישים, בניינים ישנים, בתי מגורים ובתי עסק, כמו גם המגדלים של ״הסיטי״ של ת״א סביב שדרות רוטשילד.

חג׳ג׳ רואה את החניון הדו מפלסי ״כחצי אי הנוגע לא נוגע בעיר שמסביבו״. בתערוכה משתתפים כ-25 אמנים המגיבים לאתר ולמרחב המתפרש סביבו. לרשותם יעמוד יום אחד בלבד להצבת העבודות, שכולן נוצרו במיוחד למקום. התערוכה תוצב במפלס העליון, הפתוח תחת כיפת השמים. בערב הפתיחה תנגן די.ג׳יי אנה הלטה והמבקרים בתערוכה יהיו חלק מאירוע מתמשך, המשלב אמנות, מיצג ומוסיקה.

בין המשתתפים: רותי סלע, נעמה ערד, טמיר ליכטנברג, גלעד רטמן, עידו בר-אל, אלונה רודה, שי לי עוזיאל, ערן נוה, ליאור שחר ועוד.

במשרדים השיתופיים של WeWork בלונדון מיניסטור תוצג התערוכה ״כלוב הזהב״, שמנסה לתת ביטוי אמנותי למרחבי העבודה הטרנדיים של ״אומת הסטרט-אפ״. בתערוכה מציגות סטודנטיות מהמחלקה לאמנות במכללת סמינר הקיבוצים, בוגרות קורס ״העתיד״ בהנחיית אבי מילגרום. הן עוסקות בחלל האוטופי שמציעה תעשיית ההייטק, כסוג של תמריץ וכהוכחה להצלחה. החלל המעוצב והמפתה מארח עבודות הנעות בין הערצה, קנאה וסלידה.

שיעור ציור במכון אלפרד

שיעור ציור במכון אלפרד


במכון אלפרד, עמותת אמנים שיתופית בדרום העיר, יתקיימו פעילויות וסדנאות חד פעמיות: האמנים גידי סמילנסקי ורוני טהרלב יעבירו שיעורי ציור למבוגרים. אתי כהן מציעה סדנת הדפס לכל המשפחה, וטליה רז מלמדת יצירה בצבע וחומר לילדים. לרה מישרובה מציעה סדנת אנימציה לילדים וביום שישי יתקיים שיעור מסוג אחר – שירה בציבור שיובילו אנשי ״הנבל הקדוש״, המבטיחים שאין צורך בניסיון קודם.

מטרופוליס 3

בית ספר מסוג אחר מקימים אנשי מטרופוליסערן איזנהמר, קרני ברזילי, טלי קיים ולארה גבריאלי. מטרופוליס מיזם חברתי-אמנותי-לימודי, היוצא מנקודת מבט שלפיה כל אדם הוא בעל ידע ייחודי וכל קהילה יכולה ללמוד וללמד את אנשי הקהילות השכנות. זוהי הפעם השלישית שבית הספר פועל, ואחרי קריית המלאכה ושכונת מונטיפיורי הוא מגיע הפעם למרחב הטעון של שכונת נווה שאנן. שם, ״בין בתים מתפוררים לבנייה יזמית חדשה, כנסיות במקלטי בניינים, חנויות מכולת של פליטים, מהגרים וחצרות פנימיות שהוסבו לגני ילדים, סדנאות ומגורי אמנים, קיים אוצר של ידע. כדי לנצל את הידע הזה תהפוך נווה שאנן, למשך סוף שבוע אחד לבית ספר״. תושבי השכונה ישמשו כמורים ויעבירו שיעורים וסדנאות שיובילו את שומעיהם בנבכי תרבות, אמנות, חינוך, מוסיקה, עיצוב, בישול ועוד. הפעילות תתרכז בחלקה המערבי של שכונת נווה שאנן (בין הרחובות סלמה ודרך מנחם בגין ובין רחוב הר ציון לרחוב העלייה), הכניסה חופשית אך בהרשמה מראש.

נווה שאנן (דוד חברוני)

נווה שאנן (צילום: דוד חברוני)

האב סמואל דונלד (צילום דוד חברוני)

האב סמואל דונלד (צילום דוד חברוני)


אודי שרבני
ילמד כתיבה הכותבת את עצמה, אורטל בן דיין תגיש שיעור על האופן שבו האופנה משטחת את העולם ומבטלת בעיקר את האמנויות שמוצאן ביבשת אפריקה. ״תרבויות של מיעוטים אתניים, עמים ילידיים וקבוצות לא לבנות עוברות מיתוג ונדרסות תחת גלגלי מכונת הצריכה״, כתבה בן דיין. האב סמואל דונלד יעביר בכנסייתו דרשה על הצורך באחדות, וכיצד כוחה של הקבוצה גובר על כוחו של היחיד בכל מאבק או צורך לשינוי. ״היכולת שלנו להגשים את עצמינו כחלק ממסגרת דתית, משפחה, חברה או אומה הוא גדול יותר״.

במסעדת טנאת ילמד בעל המקום, יצחק חזקיהו, שיעור על הבית האתיופי ומסורת האירוח באתיופיה. סיפורים על מסורת קבלת הפנים, על הארוחה החברתית שבה חולקים צלחת יחד, וגם על מרכיבי האוכל האתיופי. שיעור בישול יינתן במסגרת ״שיחות מטבח״ – פרויקט אמנות רב-קהילתי שבמרכזו מבקשי מקלט משתפים בתרבות ובמסורת הקולינרית של ארצות מוצאם באמצעות סדנאות בישול לקהל הרחב.

ציביה ביבי ועודד עמית יעבירו שיעור על חייו ויצירותיו של פריד אל-אטרש, כולל לימוד מילות שירים בערבית עם תעתיק עברי. ביבי היא ילידת בגדד שעלתה לישראל לפני קום המדינה וגדלה בירושלים. היא מעבירה שיעורים על שירה ערבית, מתוך רצון למסור הלאה את הידע שצברה בבית כדי שלא ישכח. עמית אף הוא יליד עיראק, מדריך חוגים ללימוד ערבית ספרותית וערבית ״עירקית״ מדוברת, ומנחה ערבי שירה ערבית קלאסית.

בסטודיו בעלי מלאכה יתקיימו מספר סדנאות: סדנת סריגה עם נשות קולקטיב קונצ׳יטה, שחברותיו מבקשות מקלט. הן ילמדו סריגת סלים בטכניקה אפריקאית מסורתית שעברה שינוי מקומי, לשימוש ברצועות בד. עבור חברות הקולקטיב, הסדנה משמשת מקום למפגש ולעבודה משותפת ואף מקור לפרנסה מעבודת יד.

שיעור נוסף בסדנת בעלי מלאכה Make your own fish ילמד איך להכין בובות בד החל משלב הרעיון. בסוף הסדנה כל אחד יילך הביתה עם בובה פרי דמיונו (רצוי להביא בד מהבית). חברות קואופרטיב התופרות הן מהגרות מהפיליפינים, שמעצבות ומייצרות יחד מוצרים מחומרים ממוחזרים, בעבודת יד ובאיכות גבוהה.

ציביה ביבי (צילום דוד חברוני)

ציביה ביבי (צילום דוד חברוני)

Make your own fish (צילום C.E.C Collection 2016I)

Make your own fish (צילום C.E.C Collection 2016I)

אורות וצללים

״אורות וצללים״ הוא פרויקט שאוצרים גיל יפמן ואסתר סקין בתחנה המרכזית החדשה. מתכנן התחנה, אדריכל רם כרמי, שחזה בהפיכתה לפיל לבן, כאשר הפרויקט נתקע לשנים רבות, ולאחר מכן חזה בפתיחתה תחת ביקורת ציבורית, אמר במעמד פתיחתה ב-1993: ״על כל האורות והצללים שבו, על כל המלחמות, הפשרות, דם יזע ודמעות, הבניין נולד. קבלו אותו אליכם בחום ובאהבה״. יפמן וסקין מתייחסים לתחנה שהיא מיקרוקוסמוס המכיל שלל תופעות חברתיות ותרבותיות מרתקות, חריגות uמודרות מעין הציבור ומתודעתו. ״בתוך הלבירינט המורכב הזה חיה ופועמת מציאות חיים מגוונת ועשירה, הממציאה עצמה מחדש מדי יום ביומו״, הם אומרים. בפרויקט ״אורות וצללים ״ משתתפים אמנים שיוצרים בתחנה לצד אמנים אורחים, ומציגים עבודות בסטוידו ובחלל הפתוח והופעות חיות.

בימת מיצג שאף היא פועלת בתחנה המכזית מציגה את ״עבודה זרה״ – סיורי אמנות ומיצג של אמני אנסמבל 209, בניהולה האמנותי של תמר רבן ובהשתתפות בני קורי, גיא גוטמן, כנרת חיה מקס וקרין מנדלוביץ.

בין התערוכות הנפתחות בסופ״ש זה בגלריות ברחבי העיר אפשר למצוא תערוכת יחיד של אדם יקותיאלי know hope בגלריה גורדון; רחל קיני בגלריה רוזנפלד; שחר סריג במקום לאמנות בקריית המלאכה, ותערוכה מסקרנת של אלה אמיתי סדובסקי, זוכת פרס אן וארי רוזנבלט לאמנות חזותית, בבית האמנים.

סיורי אמנות בתחנה המרכזית

סיורי אמנות בתחנה המרכזית

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

';
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden