כל מה שחשוב ויפה

הַלֵל. כרמל. בצלאל

פורטפוליו News: שתי תערוכות חדשות שייפתחו במוזאון ראשון לציון ביום חמישי 29.9, עוסקות בתעשיית היין ובשני מפעלים חלוציים: יקב ראשון-לציון ובית הספר לאמנויות בצלאל. 
״הלל לכרמל״, תערוכה היסטורית אודות יקב ראשון לציון כוללת 
120 מוצגים היסטורים נדירים; 
״יודאיקה עכשיו: גביעי יין של אסכולת בצלאל״ כוללת גביעי יין וקידוש בעיצוב עכשווי
תווית יין משנת 1900

תווית יין משנת 1900

שתי התערוכות עוסקות בשני מפעלים חלוציים מסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20: יקב ראשון-לציון ובית הספר לאמנויות בצלאל. שניהם, כל אחד בתחומו, הניחו תשתית חומרית ותרבותית ליישוב היהודי המתחדש בארץ ישראל. התערוכות מדגישות את נקודות ההשקה בין שני המפעלים, העיקרית שבהן היא העובדה שתוצריהם – היין ואמנות בצלאל – היוו סמל ליישוב היהודי המתחדש ונרכשו על ידי יהודי הגולה כמחווה רגשית של אהבת ארץ ישראל וכתרומה למען הגשמת הרעיון של יישובה.

״הלל לכרמל״ מציגה את יקב ראשון-לציון כסמל להגשמת חזון יישוב ארץ ישראל. היקב היה סמל ומגדלור להבטחת החזון לעתיד טוב יותר הנוטע תקוה ומעניק כוחות אדירים להתמודדות עם הקשיים שבדרך. היקב ביטא את התגשמות החלום הציוני ואת שגשוגה של החברה היהודית המתהווה בארץ ישראל. דרך 120 מוצגים נדירים התערוכה חושפת את החדשנות של יקב ראשון-לציון בשנותיו הראשונות כמפעל תעשיה חקלאית מודרני הבולט במרחב המזרח התיכון, ועוסקת בעיקר בעשורים הראשונים לקיום היקב שבמהלכן היווה מודל תעשייתי חדשני ופורץ דרך בארץ ישראל.

התערוכה: ״יודאיקה עכשיו: גביעי יין של אסכולת בצלאל״ (אוצרים: ד״ר שירת מרים שמיר ועידו נוי) מציגה 48 גביעי יין וקידוש עכשוויים מעשה ידיהם של אמנים ומעצבים מהשורה הראשונה השייכים לאסכולת בצלאל, ושחלק נכבד מהם נעשו לאמני יודאיקה מובילים בארץ ובעולם. מהתערוכה ניבטת תפיסת העולם ושפתם האמנותית של חברי וחברות האסכולה כפי שאלו מקבלות ביטוי בתשמישי קדושה. לאלה מתווספות התנסויות ונקודות מבט שונות – היסטורית, תרבותית, חברתית, אופנתית, חומרית, גופנית, נפשית, טכנולוגית ועוד. בין המשתתפים בתערוכה: אריה אופיר, רורי הופר, נועה זילברמן, עתי חן, עזרי טרזי, זליג סגל (ז״ל) וחיים פרנס.

תווית יין ראשית המאה ה-20

תווית יין ראשית המאה ה-20

חנות כרמל מזרחי ביפו ראשית המאה ה-20

חנות כרמל מזרחי ביפו ראשית המאה ה-20

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden