כל מה שחשוב ויפה

עדות מקומית 2016

פורטפוליו News: עדות מקומית 2016, התערוכה לצילומי עיתונות, תיפתח במוזיאון ארץ-ישראל, ביום חמישי 22.12 (אוצר: מיכה קירשנר). ביחד עם התערוכה World Press Photo יציעו השתיים מבט על אירועי השנה החולפת דרך עדשת טובי צלמי העיתונות מהארץ ומהעולם
אסף קליגר, מתוך עדות מקומית 2016

אסף קליגר, מתוך עדות מקומית 2016

עדות מקומית, תערוכת צילומי העיתונות הישראלית, מעניקה מידי שנה במה למיטב הצילום העיתונאי והתיעודי בישראל ובמהלך 13 שנות קיומה, הצליחה להפוך לאירוע התרבות החשוב והמרכזי בתחום. ״חשיבותה המובהקת של עדות מקומית היא בכינוסם של אמני הצילום, המייצרים סדרות ומקטעים בועטים של מציאות מקומית, שלעתים מעוררים מחלוקת, תוגה וגם התרוממות רוח ומייצגים את רוח המקום״, אומר פרופ׳ מיכה קירשנר, אוצר עדות מקומית השנה. ״התערוכה השנתית היא סוג של הצהרה חברתית שיש לה אלמנטים היסטוריים וערך מצטבר, מאגר מסונן של ההוויה הישראלית״.

כ-6,000 תצלומים הוגשו לתחרות השנה, על ידי 270 צלמים. מתוכם נבחרו 250 תצלומים של 57 צלמות וצלמים על ידי חבר שופטים בלתי תלוי, המורכב מאנשי מקצוע מובילים מתחומי הצילום, האוצרות והתקשורת. התערוכה מורכבת משבע קטגוריות: חדשות, טבע וסביבה, דת ואמונה, חברה וקהילה, ספורט, אורבניזם ותרבות וסיפור מצולם. מתוכן, נבחרות תמונת השנה וסדרת השנה.

מתוך אלפי התצלומים שנשלחו נרקמה תמונת התערוכה, שמסכמת את אירועי השנה שחלפה. ביטויי המתחים הפוליטיים והחברתיים שמעצבים החיים בישראל, שמבוטאים באמצעות אירועי ״אינתיפדת היחידים״ שהחלו בסתיו 2015, קונפליקט הכפרים הלא מוכרים במגזר הבדווי, מורכבות החברה החרדית בישראל, משברים סביבתיים, עובדים זרים ויחסי מגדר ועוד, הם בין הנושאים המרכזיים בתערוכה השנה. יחד איתם מוצגת מניפה של חיי היום יום שכוללת את הישגי ספורט, כמו אולימפידת ריו, חיי תרבות ותמונה של מציאות החיים האנושית שלא זוכים תמיד לחשיפה מלאה באמצעי התקשורת המקובלים.

אילן בן יהודה, מתוך עדות מקומית 2016

אילן בן יהודה, מתוך עדות מקומית 2016

צוות השיפוט כלל השנה את שגית זלוף נמיר, צלמת, אמנית ומרצה; ורדי כהנא, צלמת, אוצרת עדות מקומית 2014 – 2015; חנוך מרמרי, מנהל אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית; עטא עוויסאת, צלם עיתונות; יון פדר עורך ראשי ״ידיעות אינטרנט״; כנרת פלטי, אוצרת אחראית מוזיאון ארץ-ישראל; חנה שביב, צלמת, אמנית ומרצה; דפנה שלום, צלמת; ואוצר התערוכה מיכה קירשנר. יוזמת ומנהלת התערוכה היא דנה וולפיילר-ללקין. רשימת הצילומים והזוכים המלאה תפורסם בערב הפתיחה, יום חמישי, 22 בדצמבר 2016.

World Press Photo, תערוכת צילומי העיתונות העולמית, מוצגת מידי שנה מאז 1955 בכמאה ערים מרכזיות, זוכה למיליוני מבקרים ברחבי העולם ומהווה כיום את האירוע החשוב, היוקרתי והפופולרי בתחום הצילום העיתונאי בעולם. השנה, הוגשו לתחרות המקדימה כ-83 אלף תצלומים, עבודותיהם של 5,775 צלמים מ-128 מדינות. חבר שופטים בין-לאומי, בחר 200 תצלומים זוכים בקטגוריות השונות, של 42 צלמים וצלמות, המציגים מבט גלובלי חוצה תרבויות וגבולות בנושאים מגוונים, מאירועי 2015.

Warren Richardson - Hope for a New Life צילום השנה 2015 WPP

Warren Richardson – Hope for a New Life צילום השנה 2015 WPP

תמונת השנה לשנת 2015 היא של וורן ריצ׳רדסון (אוסטרליה) שבה נראה תינוק מועבר דרך פתח בגדר תיל ונמסר לידי פליט סורי, שהצליח לחצות את הגבול מסרביה להונגריה, ליד רוסקה. הונגריה הקשיחה את עמדתה כלפי פליטים המנסים להיכנס למדינה, ובנתה גדר הפרדה לאורך כל גבולה עם סרביה, כדי למנוע חציית הגבול שלא בדרכים רשמיות. פליטים ניסו למצוא דרכים לחצות את הגבול לפני השלמת בניית הגדר.

קבוצה זו של פליטים, שמתועדת בצילום, בילתה ארבע שעות בהסתתרות במטע תפוחים בלילה, כשהיא מתחמקת ממשטרת הגבולות, מרוססת בתרסיס פלפל ומנסה למצוא דרך לחצות. לדברי פרנסיס קוהן, יו״ר חבר השיפוט ועורכת הצילום של סוכנות France-Presse, ״חשיבותה של התמונה הזוכה היה ברור לנו כבר מתחילת העבודה. בזכות פשטותה, וגדר התיל שמתועדת בה, יש בה את כל האלמנטים לתיאור סימבולי של מצב הפליטים באירופה ועם זאת, הצילום הוא קלאסי ועל-זמני״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

פורטפוליו באינסטגרם

עקבו אחרינו
מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden