כל מה שחשוב ויפה

הביאנלה לרישום: שובו של הנייר

פורטפוליו News: הביאנלה השישית לרישום תיפתח ב־26.11 בבית האמנים בירושלים ותתמקד הפעם בחומר שעליו מתחולל הרישום. כ־80 אמנים משתתפים בתערוכות שיתקיימו במקביל בגלריות ובחללי תצוגה ברחבי העיר. אוצרות ראשיות: עדנה מושנזון וסאלי הפטל נוה
מיכל בר אור

מיכל בר אור

הביאנלה הישראלית לרישום ״שובו של הנייר / מחשבות על רישום״ תיפתח ב־26.11 בבית האמנים בירושלים, ותתקיים במקביל בגלריות ובחללי תצוגה שונים במרכז ירושלים, ביניהם בית טיכו, סדנת ההדפס, גלריה אגריפס 12 וגלריה ברבור. את הביאנלה השנה אוצרות עדנה מושנזון וסאלי הפטל נוה, ומשתתפים בה כ-80 אמנים בני דורות שונים, המציגים מאות יצירות. הביאנלה בהפקת בית האמנים ירושליםהתקיימה לראשונה בשנת 2001 ומאז התבסס מעמדה כמפעל אמנותי מקיף וייחודי. ריבוי ומגוון הסגנונות, המדיות, הנושאים והטכניקות, מייצרים חגיגת אמנות גדולה, המעידה על מקומו של הרישום כמדיום עדכני ומרכזי בשדה האמנות העכשווית. הביאנלה מציפה ומדגישה גם את השינויים שחלו במדיום הנחשב למסורתי – אך המתחדש תדיר.

הביאנלה הקודמת (באוצרותה של טל יחס) התמקדה בקו כגורם מרכזי ומשמעותי באמנות הרישום. הביאנלה הנוכחית מתמקדת בנייר ובחומרי המצע של הרישום. העבודות שנבחרו מדגימות, מדגישות ומעלות שאלות על היחסים בין המצע לבין פעולת הרישום.

הילה טוני נבוק

הילה טוני נבוק

גרשוני כמשל

כנקודת מוצא לדיון ולדיאלוג עם החומר משמשת עבודתו של משה גרשוני ״הנייר נראה לבן מבחוץ, אבל בפנים הוא שחור׳״. העבודה מראשית שנות ה-70 עוסקת ביחסים בין שטיחות הנייר לבין ממד העומק שלו, בין פני השטח של המצע לפנימיותו, בין תוכן לצורה. הביאנלה מרחיבה את הדיאלוג בין ״מחשבת הרישום״ של גרשוני לבין העשייה של האמנים הרבים והמגוונים המשתתפים בתערוכות הביאנלה ואשר הנייר משמש להם לא רק כחומר שטוח, אלא כמרחב יצירתי למחשבה ופעולה.

סמאח שחאדה, צילום: יגאל פארדו

סמאח שחאדה, צילום: יגאל פארדו


בתערוכה המרכזית, המוצגת בבית האמנים ירושלים, משתתפי
: גילי אבישר, מיכה אולמן, מעיין אליקים, אניסה אשקר, מתן בן־טולילה, דרור בן-עמי, מיכל בראור, מילי ברזילאי, דגנית ברסט, משה גרשוני, נורית דוד, יונתן הירשפלד, הדס חסיד, שחר יהלום, ויק יעקובסון־פריד, ארז ישראלי, אליה כהן, הראל לוז, דנה לוי, תמר לוינסון, הילה טוני נבוק , אבי סבח, מרינה סיפר וחנני הורוביץ, נגה ענבר, נעמה ערד, אלי פטל, הדר פרי, יונתן צופי, אלכסנדרה צוקרמן, טליה קינן, מורן קליגר, אשחר חנוך קלינגבייל, עמיר רוזנברג, תומר רוזנטל, הלל רומן, דוד רוסו, אלהם רוקני, סמאח שחאדה, גיל שחר, אריאל שלזינגר, נגה שץ, ליהי תורג׳מן.

גם תערוכות הלוויין של הביאנלה מתייחסות לתמה המרכזית, ומציעות דגשים שונים ביחס לנייר, לפעולת הרישום ולאינטראקציה ביניהם. בגלריה השיתופית אגריפס 12 התערוכה ״מגרסת נייר״ כוללת עבודות מיצב הפורצות את גבולות החומר הדו מימדי וחוקרות את הפוטנציאל הפיסולי שלו. בתוך כך, התערוכה מנהלת דו-שיח עם מקום משכנה של הגלריה, שהיה במקור דירת מגורים, ומעלה שאלות על החלל הביתי והקשריו האינטימיים והמאיימים כאחד. אוצרים: מקס אפשטיין ועודד זידל, משתתפים: אלחנדרה אוקרט, רותי דה פריס, עודד זידל, מיטל כץ־מינרבו, רויטל לסיק, רינה פלד, להלי פרילינג, רונה פרלמן, נדיה עדינה רוז, תמר שפר.

טליה קינן, צילום: אלעד שריג

טליה קינן, צילום: אלעד שריג

בגלריה ברבור אצרו הפטל-נוה ומאשה זוסמן את התערוכה הקבוצתית ״מצעי שעשוע״. תערוכת עבודות ברוח משחקית, המתבטאת בין היתר במצע העבודה – לוחות שנה, גיליונות טסט מבית הדפוס, נייר עיתון ממוחזר ועוד. שפה רישומית אקלקטית ודינמית, השואבת ממחוזות של תרבות פופולארית. עירובי הסגנונות והטכניקות מציפים עולמות תוכן פנטסטיים ואסוציאטיביים. בין המשתתפים: רועי אפרת ומיכל בקי, מאיה ארוך, ראובן זהבי, יסמין חסידים, מלכי טסלר, שי יחזקאלי, קארין יציב, ליהי ניידיץ, שרון פדידה, גבריאלה קליין.

בבית טיכו מציג האמן רועי חפץ את ״ויקטוריה״ – תערוכת יחיד מקיפה של ובה גלריה של דיוקנאות בקנה מידה מונומנטאלי, רובם של נשים מבוגרות, ספק אמיתיות וספק פיקטיביות, שאפשר שהן שלל גרסאות של דמות האמן עצמו. חפץ מציף עולם פנימי, תת-הכרתי, העומד מנגד לתפיסות מקובלות של יופי, זהות, מגדר וגיל. אוצרת: תמנע זליגמן.

בסדנת ההדפס אצרה אירנה גורדון את התערוכה ״טבע הרישום, קריאת הנייר״. התערוכה בוחנת את מערכת היחסים שבין הרישום ובין הקולאז׳, הצילום וההדפס. כיצד הדימוי המופשט או הפיגורטיבי מתהווה מתוך מפגש הטכניקות הללו. משתתפים: מאיה אטון, עינת אמיר, אנדי ארנוביץ, איתן בוגנים, חליל בלבין ומרב קמל, יורם בלומנקרנץ, נעמי בריקמן, עדי ברנדה, מיה גורביץ, שי זילברמן, אילנה חמאוי, צבי טולקובסקי, מאיה ישראל, אביטל כנעני, ירון לפיד, עידו מרקוס, יצחק מרשה.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden