כל מה שחשוב ויפה
A Journey Through the Land of Panicutopia, גלי בליי

איינדהובן 2016: גלי בליי

במהלך הלימודים באקדמיה לעיצוב באיינדהובן חקרה גלי בליי את הייצוג של כיפת ברזל במדיה, וכיצד היא משמשת ככלי אסטרטגי פוליטי יותר מאשר כמערכת הגנה. ״עניין אותי לבחון את תחושת הביטחון הפסיכולוגית שנוצרה בחברה הישראלית ואיך הרצון להיות מוגנים הוא גורם מכריע להקצנת הניתוק של האוכלוסיה מהעולם החיצון לישראל״

גלי בליי

בוגרת התואר השני במסלול Social Design באקדמיה לעיצוב של איינדהובן. בת 29, במקור מהרצליה, בעלת תואר ראשון מהמחלקה לצילום בבצלאל. לפני שהגיעה לאיינדהובן עשתה הדמיות כפרילנסרית לאדריכלים וחברות ריהוט ובמקביל פיתחה פרוייקטים שונים עצמאיים, שמשלבים בין אמנות לעיצוב ונוגעים במדיות שונות, אחד מהם בעבור פסטיבל מוסררה מיקס בירושלים

www.galiblay.com

A journey through the land of panicutopia


פרויקט הגמר: A Journey Through the Land of Panicutopia

בתזה שלי חקרתי את הייצוג של כיפת ברזל במדיה וכיצד היא משמשת ככלי אסטרטגי פוליטי יותר מאשר כמערכת הגנה. עניין אותי לבחון את תחושת הביטחון הפסיכולוגית שנוצרה בחברה הישראלית כתוצאה מהחדרת כיפת ברזל בצורה כה אגרסיבית למדיה, ואיך הרצון להיות מוגנים הוא גורם מכריע להקצנת הניתוק של האוכלוסיה מהעולם החיצון לישראל. אלה הובילו ליצירת חברות פיקטיביות המבוססות על מצב קבוע של משבר – או מה שכיניתי כמצב של  panicutopia – מצב של פאניקה הנוצר על ידי ממשלות על מנת לחזק את השליטה באוכלוסיה. חקרתי איך פיקטיביות ואבסורד יכולים לשמש ככלי ליצירת דיאלוג על נושאים שאיננו נוטים לראות כמסוכנים או חשודים.

בשנה השנייה ללימודים, כחלק מהפרוייקט הזה ומהחקירה של כיפת ברזל, הפכתי לחוקרת אקטיבית במדיה החברתית. פתחתי עמוד בפייסבוק בשם iron dome ונהפכתי להיות היישות הזו כדי לתקשר עם אנשים שמעריצים את כיפת ברזל. התחלתי לייצר בובות חביקות בהשראת הצורה של כיפת ברזל וקאפקייקים עם כיפת ברזל, והעליתי את התמונות גם לעמוד אינסטגרם מיוחד. זה היה מעין תת פרויקט, או חלק מהמחקר שעברתי, כדי לפתח את הסיפור הפיקטיבי.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A journey through the land of panicutopia7


פרויקט נוסף מהלימודים

בשנה הראשונה ללימודים עשיתי מספר פרויקטים קטנים, אחד מהם היה בנושא וירוסים. זה היה בתקופה של התפרצות האבולה באפריקה ובמקביל גם דאעש היו בשיא גדילתם. לאחר מחקר של הכסף שזורם בין שני הגורמים – כלומר, מי מרוויח ממה, מי הגופים שעוזרים בהתפרצות האבולה ומי החברות שנפגעות מדאעש ואיזה מדינות עוזרות בלחימה נגדם – יצרתי סוג של משחק שהשווה בין מחלה נגיפית למחלה פסיכולוגית שנקראת דאעש.

A journey through the land of panicutopia 5


למה איינדהובן?

הלכתי ללמוד באיינדהובן בגלל שיטת הלימוד של התואר השני וספיציפית בגלל המחלקה לעיצוב חברתי. המחלקה בוחנת בצורה ביקורתית ומרתקת מה התפקיד של עיצוב כיום בעולם העיצוב בפרט ובחברה ככלל. מה שמיוחד במחלקה הוא שתוך כדי הלימודים יש לך חופש לחקור ולבחון מהו עיצוב ביקורתי בשבילך ואיך אתה בתור מעצב יכול לפתח את הפרקטיקה שלך. תהליך זה מתרחש תוך כדי שאילת שאלות, בצורה מעשית-פיזית ובצורה מחקרית-עיונית. שני העולמות האלה מתרחשים במקביל לאורך השנתיים האלה ובעיני זה שילוב מצוין ומאתגר.


תכניות לעתיד

להפוך את פרויקט הגמר לסרט ולחפש אנשים שיירצו לשתף איתי פעולה בפרויקט.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden