כל מה שחשוב ויפה

מיכה אולמן בגלריה גבעון

פורטפוליו News: בתערוכה ״כלים שלובים״ שתיפתח ב-24.11 בגלריה גבעון, האמן מיכה אולמן, חתן פרס ישראל, חוזר ומזכיר שבבסיסה של כל מערכת חיים אנושית נמצאים בני אדם וחייהם שזורים זה בזה, גם אם הם ניצבים מצדיו השונים של קונפליקט פוליטי או פער חברתי
מיכה אולמן. צילומים: אבי אמלם

מיכה אולמן. צילומים: אבי אמלם

קרדיט צילום אבי אמסלם מיכה אולמן (9)
העבודות החדשות של
מיכה אולמן, חתן פרס ישראל לאמנות, בתערוכה ״כלים שלובים״ שתיפתח בגלריה גבעון ב-24.11, עומדות באופן זה או אחר בסימן מים, כותב האוצר יגאל צלמונה במאמר לתערוכה. אחת מהן מורכבת מקבוצת מכלים דמויי צלחות וכוסות. הם מכילים מים ומחוברים ביניהם בתעלות. המערכת הזאת מדמה שולחן אוכל: עולם קטן של פעולות אנושיות, יומיומיות ופשוטות. אבל שולחן סעודה הוא גם שדה של זיקות רוחניות ורגשיות בין בני הבית שהמים כאן הם היסוד המאחד ביניהם. אפשר גם ליצוק במערכת המים שלובת הכלים הזאת שיצר אולמן משמעות אתית פוליטית-חברתית מבחינת חשיבות הערבות ההדדית שבלעדיה כל התקדמות היא בלתי אפשרית.

עבודת פיסול אחרת בתערוכה, ששמה ״דו-משפחתי״, מבוססת על דימוי אסלת בית השימוש. אפשר לתאר אותה כהצבה של דימוי שתי אסלות תאומות משני צדי קיר, אסלה אל גב רעותה – עוד מערכת מים מבוססת על חוק הכלים השלובים.

אולמן מתייחס בו-זמנית לפעולות האנושיות הבסיסיות ביותר ולחומר החיוני ביותר הנחוץ לחיים – המים. באותה עת הוא קורץ למרסל דושאמפ ולאמנות המודרנית, כמו חוזר ושואל מהי אמנות אם לא העיסוק בחיים עצמם. באוכל, בצרכי הגוף, בחיים משותפים (ברמה האישית וגם החברתית והפוליטית) ובקונפליקט האינסופי הכרוך בהם.

חטיבת עבודות שנייה המוצגת בתערוכה מורכבת מסדרת רישומים על נייר, ״שיסוד המים מכונן בתהליך התקנתם. הרישומים האלה פורשים בפני המתבונן עולם צורות הזוי, מסתורי וחידתי״, כותב צלמונה.

״דיאלוג הוא כמו תמיד אצל אולמן רכיב בלתי נפרד של יצירתו והגותו. אחד מסימני הייחוד ביצירתו הוא החיבור שהיא עושה בין מערכות נפרדות של זמן ומרחב. כל אחת מעבודותיו מעוגנת בזמן הארוך מאוד של התופעות הטבעיות, האסטרונומיות והפיזיקליות, אך באותה עת עוסקת במשך הביניים של האתיקה והערכים האנושיים – וגם בזמן הקצר מאוד והמיידי של האירועים ההיסטוריים והפוליטיקה. כך הופכים המרחבים העצומים, היקומיים, לחלק מתכניה, בצד המרחב הצר של הבית והמשפחה, הגוף והנפש הפרטית. כל הטווחים השונים הללו מתכנסים ונקבצים בכל אחד מן האובייקטים האמנותיים שאולמן יוצר ומפלשים אותם לאפשרויות פרשנות רבות״.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden