כל מה שחשוב ויפה

אי ווייוויי יציג תערוכת יחיד במוזיאון ישראל

פורטפוליו News: תערוכת יחיד של האמן הסיני החשוב איי ווייוויי תיפתח במוזיאון ישראל בירושלים ביוני 2017. התערוכה, One and the Multitude (יחיד מול רבים), תציג מיצבים מונומנטליים של האמן מהשנים האחרונות

Ai Weiwei, Trees, 2010. Photo by Jens Ziehe, Berlin. Courtesy of the artist and neugerriemschneider, Berlin

האמן הסיני אי ווייוויי, מהבולטים והחשובים בשדה האמנות העכשווית והתרבות העולמית, יציג תערוכת יחיד במוזיאון ישראל בירושלים בחודש יוני 2017. התערוכה One and the Multitude (יחיד מול רבים) תכלול מיצבים ועבודות מונומנטליות מהשנים האחרונות, העוסקות ביחסים בין האדם לחברה בה הוא חי. את התערוכה אוצרת מירה לפידות, אוצרת ראשית לאמנות עכשווית במוזיאון ישראל. התערוכה היא הישג משמעותי המעיד על מעמדו האיתן של מוזיאון ישראל בין מוסדות מקבילים בעולם.

אי ווייוויי הוא אקטיביסט בולט בתחום זכויות האדם בארצו וברחבי העולם ואינו מפריד בין האמנות לפעילותו החברתית והפוליטית. בעבודותיו הוא נותן ביטוי לנושאים בוערים ולמידע שהוא מאמין כי יש לגלותו ברבים, לעורר דעת קהל ומודעות ולגרום למעורבות אקטיבית של אזרחי העולם, האדישים ברובם לעוולות ולמצוקות האחר. לדבריו, האדישות וקהות החושים היא הסכנה הגדולה ביותר.

עבודותיו נחנו בנוכחות עוצמתית ובאסתטיקה, הנטועה בין היתר במסורת החזותית ובתרבות הסינית. יחד עם זאת, הן בעלות ערכים אוניברסליים ותקשורתיים, ולא פעם הן קשורות ישירות לאירועים בעולם, ומאירות אותם מזווית בלתי צפויה. ברבות מעבודותיו הוא משלב חפצים יומיומיים (כגון אופניים, שרפרפים, פריטי לבוש וקוביות לגו) המסמלים בין השאר את מקומו של האדם הפשוט – הפרט הקטן בתמונה החברתית הגדולה – ואת חשיבותם של חיי היומיום והחיים האישיים של כל אדם.

בתערוכה במוזיאון ישראל תוצג לראשונה עבודה חדשה שלו, פסל עץ גדול מידות עשוי חלקי ברזל כבדים, שגובהו מעל ל-8 מטרים. בהמשך יפגשו הצופים בעבודות בולטות מהשנים האחרונות, ביניהן מיצב מיליוני גרעיני החמניה (שהוצג לראשונה במוזיאון טייט מודרן בלונדון ב-2010); מיצב ה״עצים״ (שהוצג בתערוכה הגדולה ברויאל אקדמי בלונדון ב-2015); ״אדמה רכה״ – שטיח בעבודת יד סינית, המשחזר את רצפת המוזיאון במינכן, בו הוצגה אמנות שעברה את אישור השלטון הנאצי, ועוד עבודות מהשנים האחרונות.

הוא נולד ב-1957 ובילדותו ראה את הוריו האינטלקטואלים מושפלים ומעונים במחנות החינוך מחדש, בתקופת מהפכת התרבות בסין

עם השנים הפך ליותר ויותר ביקורתי כלפי מערכות השלטון, ושילב את מחאתו בעבודותיו. בעקבות פעילותו גם בזירה הבינלאומית, החלו השלטונות בסין להתנכל לו

איי ווייוויי עם רחל ינאי, בביקור משלחת ידידי מוזיאון ישראל בבייג'ינג (צילום: חגית פלג רותם, 2013)

הוא נולד ב-1957 ובילדותו ראה את הוריו האינטלקטואלים מושפלים ומעונים במחנות החינוך מחדש, בתקופת מהפכת התרבות בסין. בשנות ה-20 לחייו היגר לארצות הברית, למד בניו יורק וחשב שלעולם לא ישוב לסין. אולם החלטתו התהפכה כאשר אביו חלה והוא חזר לבייג׳ינג בסוף שנות ה-80, בזמן שהחלו לנשב בה רוחות של פתיחות ורפורמה. הוא היה מעורב בהקמת יוזמות וגופי אמנות עצמאיים – כמו ארכיון לאמנות עכשווית בבייג׳ינג ומרכז לצילום.

עם השנים הפך ליותר ויותר ביקורתי כלפי מערכות השלטון, ושילב את מחאתו בעבודותיו. בעקבות פעילותו גם בזירה הבינלאומית, החלו השלטונות בסין להתנכל לו והוא נאסר לתקופות שונות והוחזק במשך מספר שנים במעצר בית. בשנה שעברה הותר לו לראשונה לעזוב את בייג׳ינג, וכעת הוא מחלק את זמנו בין ברלין, שם הוא מכהן כמרצה אורח באקדמיה לאמנות, לביתו בבייג׳ינג ולאי לסבוס ביוון – שם הקים סטודיו בצמוד למחנות הפליטים, הקולטים את פליטי המלחמה בסוריה.

כשתשומת ליבו נתונה למשבר הפליטים, החל השנה להציג עבודות המורכבות מחגורות הצלה וסירות גומי, מבגדים ונעליים של הפליטים המגיעים מאפריקה ומהמזרח התיכון ומתדפקים על דלתות אירופה. הוא אינו מתבונן מרחוק, אלא מקיים קשר ישיר עם הפליטים, מתעד אותם ומשלב את התיעוד בעבודותיו האחרונות. בעבודות הוא מדגיש את הכמות הרבה של הפליטים ומבקשי המקלט מצד אחד, ואת חשיבותו של כל אדם ואדם כעולם מלא, שיש לו אישיות מובחנת, משפחה וסיפור אישי, מצד שני.

בעבודות הוא מדגיש את הכמות הרבה של הפליטים ומבקשי המקלט מצד אחד, ואת חשיבותו של כל אדם ואדם כעולם מלא, שיש לו אישיות מובחנת, משפחה וסיפור אישי, מצד שני

גרעיני חמניה, 2010 (באדיבות האמן)

מאבקו האישי והציבורי הקנה לו מיליוני מעריצים ועוקבים בעולם. אוהדיו יטענו שהוא גאון, מבקריו טוענים שהוא נהנה ממעמדו ככוכב בינלאומי, ועבודתו הפכה לריקנית ופשטנית. קשה לראות ריקנות באדם המושקע כל כולו בעבודתו ומונע מתחושת שליחות הומניטרית (הוא נושא תואר ״שגריר מצפון״ מטעם ארגון אמנסטי וזוכה פרס וצלאב האוול לפעילות הומניטרית). עבודותיו מרגשות ומעוררות מחשבה, והעובדה שהן מצליחות לעניין גם מי שאינם מיטיבי לכת בעולם האמנות אינה גורעת מערכן האמנותי.

אי ווייוויי הוא אחד האמנים הפוריים והעסוקים ביותר בעולם כיום: אחרי שיזם והפיק מספר רב של תערוכות ברחבי העולם בתקופת מעצרו, מאז שחרורו הספיק להציג בעשרות תערוכות – מלונדון ועד סן פרנסיסקו, מפירנצה ועד אוסטרליה. בימים אלה הוא מציג ארבע תערוכות במקביל בגלריות ובחללים שונים ברחבי ניו יורק – חלקן מעבודותיו היותר מוכרות וחלקן מוקדשות למשבר הפליטים. עד להתערוכה בירושלים, בעוד חצי שנה, הוא עתיד להציג בעוד מספר מדינות ומוזיאונים מרכזיים בעולם.

לפני מספר חודשים פורסם כי תערוכה משותפת לאי ווייוויי ולמיקי קרצמן, שתוכננה לעלות במוזיאון תל אביב, נדחתה מספר פעמים ולבסוף בוטלה. זמן קצר לאחר מכן ביקר אי ווייוויי במפתיע בישראל וברשות הפלסטינית. כעת מתברר כי הביקור נשא פרי. מנכ״ל מוזיאון ישראל, ג׳יימס סניידר, מסר כי התערוכה הנרחבת תתפרס על פני כל שטח הגלריות העליונות במבנה המרכזי של המוזיאון – בעוד שעץ הברזל הענק יקבל את המבקרים בשדרה העולה מהכניסה לקמפוס אל המבנה הראשי. 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden