כל מה שחשוב ויפה

ד״ר ערן נוימן ימונה למנכ״ל מוזיאון ישראל, ירושלים

פורטפוליו News: מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל אישרה פה אחד את מינויו של ד״ר ערן נוימן למנכ״ל המוזיאון מבין מועמדים רבים מהארץ ומהעולם. נוימן, שעומד כיום בראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב, יחליף את ג׳יימס סניידר שכיהן בתפקיד 20 שנים

מוזיאון ישראל הודיע היום כי ד״ר ערן נוימן (48) נבחר לתפקיד מנכ״ל המוזיאון. ד״ר נוימן עומד כיום בראש בית הספר לאדריכלות באוניברסיטת תל אביב ובראש המעבדה הדיגיטלית לחקר האדריכלות. מועצת המנהלים של מוזיאון ישראל בראשות עו״ד יצחק מלכו, אישרה את המינוי פה אחד, לאחר תהליך חיפוש מעמיק שארך תשעה חודשים וכלל בדיקה של מועמדים רבים מהארץ ומחו״ל. ד״ר נוימן ייכנס לתפקיד כמנכ״ל בחודש הבא ויחליף בתפקיד את ג׳יימס סניידר שמסיים כהונה בת 20 שנה כמנכ״ל המוזיאון. סניידר ימשיך לפעול מטעם אגודות הידידים של המוזיאון בארה׳׳ב וב־15 מדינות נוספות ברחבי העולם לפיתוח הקשרים הבין־לאומיים הענפים של המוזיאון ולפיתוח המשאבים הכספיים העומדים לרשותו.

ערן נוימן. צילום: אלי פוזנר

תחת הנהגתו של נוימן, הפך בית הספר לאדריכלות ע״ש עזריאלי לאחד מבתי הספר ומוסדות המחקר המובילים לאדריכלות בישראל. הוא פיתח תכניות אקדמיות, מקצועיות ותכניות מלגות והוביל יוזמות מוצלחות לגיוס כספים ומשאבים. בשנת 2009 הוא ייסד את ארכיון עזריאלי לאדריכלות במוזיאון תל אביב לאמנות שבראשו הוא עומד עד היום. הארכיון מכיל אוספים של האדריכלים המובילים בארץ, ביניהם אריה שרון, רם כרמי, ליפא יהלום, דן צור ועוד.

נוימן הוא בוגר המחלקה לאדריכלות בבצלאל והתוכנית לתיאוריה ולהיסטוריה של האדריכלות באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג׳לס. הוא מוכר בעולם בזכות מחקריו על אדריכלות המנציחה את השואה ומחקריו הבוחנים את השפעותיהן של טכנולוגיות חדשות על העיצוב האדריכלי. הוא הרצה במוסדות אקדמיים מהמובילים בעולם ובהם אוניברסיטת הרווארד, אוניברסיטת פנסילבניה, אוניברסיטת טונג׳י בשנחאי ועוד. הוא השתתף כחבר בוועדת פרס ישראל. בשנת 2006 הוא אצר את התערוכה ״The Gen[H]ome Project״ שהוצגה ב־MAK Museum בלוס אנג׳לס ובחנה כיצד ההתפתחות של טכנולוגיית המידע ומדעי הטבע משפיעים על אדריכלות חדשנית.

תערוכות נוספות שד״ר נוימן אצר הן ״פרפורמליזם: צורה ותוכן באדריכלות הדיגיטלית״ (יחד עם יאשה גרובמן, מוזיאון תל אביב לאמנות, 2008), ״דוד ינאי: אדריכלות וגנטיקה״ (מוזיאון תל אביב לאמנות, 2014), ״מרכז הנגב: מברוטליזם לפוסטמודרניזם״ (ארכיון עזריאלי לאדריכלות, 2015), ״נופי זיכרון: ליפא יהלום ודן צור״ (יחד עם נורית ליזובסקי, ארכיון עזריאלי לאדריכלות, 2016), ״ישראל בתצוגה: אקספו 67׳״ (ארכיון עזריאלי לאדריכלות, פתיחה פברואר 2017). הוא פרסם מספר ספרי תיאוריה והיסטוריה של האדריכלות ובהם ספרים על התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, על הנצחת השואה באדריכלות, ספר מקיף על עבודותיו של האדריכל דוד ינאי ועוד.

״כבוד גדול הוא לי להצטרף למוזיאון ישראל ברגע כל כך חשוב במסלול התפתחותו״, אמר נוימן. ״אני כבר מצפה להתחיל לעבוד עם צוות העובדים וחברי ההנהלה כדי לפעול להמשך שגשוגו של המוזיאון, לאחר הישגיו המרשימים של קודמי בתפקיד, ג׳יימס סניידר״.

״ערן ניחן בתמהיל הנכון של ניסיון ניהולי, רקע אקדמי נרחב, סקרנות אינטלקטואלית וערכים חברתיים הדרושים כדי להוביל את מוזיאון ישראל אל העתיד״, אמר יו״ר המוזיאון, עו״ד יצחק מלכו. ״הישגיו הולמים את החזון והתנופה המאפיינים את ההצלחה המתמשכת וההתפתחות המרשימה של מוזיאון ישראל״.

״ערן הוא אדם היודע לגייס משאבים, ליצור שיתופי פעולה מועילים ולהוציא אל הפועל רעיונות חדשים ומרעננים״, אמר סניידר. ״הוא יזם וחוקר המביא עימו למוזיאון כישורים וכישרונות חשובים ביותר שיאפשרו לכל באי המוזיאון, ישראלים ותיירים כאחד, ליהנות מערכי התרבות המקומיים והאוניברסליים המוצגים במוזיאון, שהפכוהו זה מכבר לבעל מעמד מוביל בארץ ובעולם״.

 

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden