כל מה שחשוב ויפה

המסע אל הציור: אברהם פרדו

פורטפוליו News: התערוכה המסע אל הציור: אברהם פרדו, תיפתח ביום שלישי 17.1 בספריית האיור באגף הנוער של מוזיאון ישראל. לרגל פתיחת התערוכה יושק ספר ילדים חדש, ״אברה - המסע אל הציור״, שהקדישה הסופרת שהם סמיט לסיפורו של פרדו. אוצרת: אורנה גרנות

אברהם פרדו

אברהם פרדו, אמן יוצא אתיופיה, החל לצייר רק בגיל מופלג ומאז לא הפסיק. בציוריו מלאי הצבע וההבעה משתקפים באופן ראשוני ומרגש חייו הקודמים במולדתו והמסע שלו ושל משפחתו לארץ ישראל. לא תמיד ברורה בציורים ההפרדה בין ״כאן״ ל״שם״. והמציאות והדמיון משתלבים בהם שילוב מפתיע. כך לדוגמה התרנגולות, החוזרות פעמים רבות בציוריו של פרדו – יש שהתיאור שלהן מציאותי ומכוון אל תפקידן המרכזי במשק־הבית הכפרי באתיופיה, ויש המתוארות בגודל עצום ובצבעוניות לא צפויה. המשותף לכול הוא טביעת אצבע אמנותית של הצייר הזוכר כל אחת מהתרנגולות בשמה.

לרגל פתיחת התערוכה יושק ספר ילדים חדש בהוצאת כנרת, ״אברה – המסע אל הציור״, שהקדישה הסופרת שהם סמיט לסיפורו של פרדו. כך, לצד הצגה ראשונה של הציורים המקוריים, התערוכה חוגגת את ספר הילדים החדש. רצף הציורים, שבמילותיו של אברהם ״באים מהראש המלא בתמונות״, הופכים בין דפי הספר לאיורים, ויחד עם המילים מגוללים את סיפור המסע מאתיופיה לירושלים וממקדים את המבט בילד שהיה ובאיש, שבבלי דעת הפך לאמן.

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden