כל מה שחשוב ויפה

מפגשי טרום־פתיחה בתערוכה ״מצבי קיצון - נייר ישראלי״ במוזיאון ארץ ישראל

פורטפוליו News: מוזיאון ארץ ישראל מעניק הזדמנות חד פעמית למפגשי טרום־פתיחה בתערוכה 
מצבי קיצון - נייר ישראלי, שתיפתח ביום שישי 24.3. העבודות החדשות שיוצגו בתערוכה מותחות את גבול השימוש בנייר, מביאות את החומר למצבי קיצון מפתיעים ומטשטשות את האפשרות לזיהוי החומר בתוך העבודה. 
אוצרת: ענת גטניו

בימים אלה מוקמת במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב התערוכה ״מצבי קיצון – נייר ישראלי״. תכונותיו הייחודיות של החומר נחקרו על ידי 65 יוצרים, שהשכילו להביא אותו למצבי קיצון מפתיעים ומעוררי השתאות. למעלה ממחצית היצירות הן סייט ספספיק (יצירות מקוריות המותאמות בחלל). באופן ייחודי המוזיאון מעניקים הזדמנות חד פעמית לקהל נבחר להצצה בתהליך היצירה, ולפגישה עם אמן ומיצב במהלך ההקמה.

מועדי המפגשים והאמנים:
2.3, בשעה 6 בערב, הראל בן־נון ותומר אשכנזי, תוהו ובוהו
3.3, בשעה 11 בבוקר, הראל בן־נון ותומר אשכנזי, תוהו ובוהו
9.3, בשעה 6 בערב, אילן גריבי, גריד 128
10.3, בשעה 11 בבוקר, הילה בן ארי, Several Times
14.3, בשעה 6 בערב, פלג דישון, מרב מרודי ואילן יונה, שש סצינות מיתה
16.3, בשעה 6 בערב, תמר שפר, אולי שם יהיה יותר טוב; שירי כנעני, קונפטי
17.3, בשעה 11 בבוקר, גלית שבו, מושבה

הביקורים המיוחדים מיועדים לחובבי אמנות, אומנות ועיצוב, המתעניינים בתהליכי יצירה – מפגש של חומרים ואומנויות מסורתיות משולבות בטכנולוגיות חדשניות, ובדו־שיח עם אמן. גיל המשתתפים מ־14 ומעלה. המפגש בן 45 דקות מוגבל למיצב ולאמן המיועד. למבקרים במפגשים תוענק הזמנה לפתיחה. הביקורים נערכים במועדים המתוכננים בלבד על פי תיאום מראש.

הזמנת כרטיסים באתר המוזיאון. מספר המקומות מוגבל. כל הקודם זוכה.

נגה יודקביץ׳ עציוני

חואני מוקמל

על התערוכה:

הנייר הוא חומר זמין ומוּכּר המקיף אותנו בחיי היום־יום, וגבולות היצירה שבו ואיתו הם כמעט בלתי נגמרים. בתערוכה הוא מהווה חומר מרכזי ומהותי, כשהעבודות מתייחסות אליו כאל חומר גלם או אבן בנייה, ולא כאל מצע ליצירה כנהוג בדרך כלל. היצירות מותחות את תכונותיו הגלויות והסמויות של הנייר עד למימושן המרבי ולהתגלמותן במופעים מפתיעים ומגוונים.

תכונותיו הייחודיות של הנייר נחקרו על ידי 65 יוצרים, שהשכילו להביא אותו למצבי קיצון מפתיעים ומעוררי השתאות. בעבודות אפשר לראות ביטויים חומריים וצורניים מנוגדים וסותרים של הנייר: רכות וקושי, שקיפות ואטימות, עדינות וגסות, גמישות ונוקשות, סטטיות ותנועה. מופעים קוטביים אלה של הנייר פותחו על ידי היוצרים תוך שימוש בתכונות המהותיות של החומר, ובמגוון רחב של דרכי עיבוד המאפשרים לממש אותן עד תום.

העבודות מאתגרות את החומר ומותחות את גבולותיו גם מהבטים נוספים: מיצבים גדולים או עבודות זעירות; מעבר הנייר ממצבי דו־ממד לתלת־ממד; מנעד רחב של מצבים חומריים בין הנייר הדק והשקוף לכזה המתחפש לחומר אחר. בולטת בתערוכה תופעת החזרה למלאכות היד העמלניות והמסורתיות (לקראפט), ולצדה מהלך עכשווי המשלב בין תהליך ידני לאמצעים טכנולוגיים ודיגיטליים ומוליד ״קראפט חדש״ בעולם ההולך ומשתנה.

לילך מדר

מירית וינשטוק

התערוכה המוקדשת לנייר והשלישית מסוגה במוזיאון, פורשת קשת רחבה של שפות אמנות והתנסויות בחומר, הנובעות מנקודות המבט של היוצרים הפועלים בשדות שונים של עולם האמנות והעיצוב: אמנים פלסטיים, מעצבי מוצר, מעצבים גרפיים, מעצבי טקסטיל, אדריכלים, צורפים ואמני נייר מובהקים. בהצגת עבודות מתחומים שונים, שנעשו בידי אמנים ותיקים וצעירים, נוצרת תמונה רחבה ועכשווית של היצירה המקומית בנייר כחומר. 

במסגרת התערוכה יתאפשר מפגש מקדים עם תהליכי העבודה של האמנים ביצירת המיצבים טרום פתיחת התערוכה, וכן, במהלך תקופת הצגתה תארח סדנאות אמנים וסדנאות יצירה בנייר לקהל ותפגיש את קהל המבקרים עם טכנולוגיות חדשות שמשנות את התפיסה של מה שאנחנו יודעים, או מה שחשבנו שאנחנו יודעים על הנייר.

משתתפים: רונית אגסי, נעמה אופנהיים, לוקה אור, רות אור, דורון איליה, כרמל אילן, עינת אמיר, יובל אצילי, ערן ארליך, הילה בן ארי, קרן בן הלל, הראל בן־נון, תומר אשכנזי, דנה בלום, טלי בלומנאו, תמר ברניצקי, דינה גולדשטיין ושלומית יעקב, פול ג׳קסון, אילן גריבי, פלג דישון, מרב מרודי, אילן יונה, ענבל הופמן, רותי הלביץ כהן, ססיליה ויטס וולקוב כשר, מירית וינשטוק, שי זילברמן, דנה זליג, טליא ינובר ואירה רזניק, רחלי יוסף, נעה יקותיאלי, גלי כנעני, שירי כנעני, מזל כרמון, יעל לוין, סימה לוין, ניר מאירי, לילך מדר, נילי מוזר, חואני מוקמל, דבורה מורג, ליאב מזרחי, נעה רז מלמד, לידה שרת מסד, ניל ננר ואביחי מזרחי, אבי סיביליה, רם סמוכה, שירי עבדה, צפנת עוזרי, קרן ענבי, נגה יודקוביק עציוני, רבקה פוטשבוצקי, בלו סיימון פיינרו, מירב פלג, יעל פרידמן, הדר פרי, רונה פרלמן, תמר בלום צידון, דניה צ׳למינסקי, אהד צפתי, תמנה צפתי נוימן, עידו צרפתי, רביבה רגב, משה רואס, רותם ריטוב, גלית שבו, שירה שובל, אריאל בלונדר, שירן שעשוע, תמר שפר.

נעילה: 30.7

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden