כל מה שחשוב ויפה

העשור השמח בנווה שכטר

פורטפוליו News: תערוכה חדשה במרכז נווה שכטר בתל-אביב מעוררת געגוע לאופנת שנות ה-60. אוצרת: שירה פרידמן

״פסים, נקודות ולפעמים משבצות – שנות ה-60 באופנה הישראלית״, תערוכה חדשה שתיפתח במרכז התרבות נווה שכטר בתל אביב ב-2 במרץ, תציג פריטים נבחרים מאוסף בגדי שנות ה-60 של אספן הנוסטלגיה גיל פנטו. כרזות אופנה, משקפיים צבעוניים וגדולים, שמלות מתנפנפות והדפסים שהפכו לאייקוניים לתקופה הסוערת שאחרי הצנע – כל אלה יוצקים תוכן בתערוכה המיוחדת.

״כמחווה פורימית גלריה שכטר מתחפשת לבוטיק תל-אביבי מהסיקסטיז״, אומרת האוצרת, שירה פרידמן. ״לכבוד הפתיחה משליך החוג הנוצץ של תל-אביב את בגדי האלטע שמאטעס שלו ונוהר להתרשם משמלות, חצאיות, מכנסיים, משקפי שמש ותיקים היישר משנות השישים״. הקישור בין התערוכה ללוח השנה משמש רקע לנשף פורים בסגנון הסיקסטיז שייערך במסגרת התערוכה.

שנות השישים הביאו עימן משב רוח רענן לאופנה הישראלית. כמו בעולם הגדול גם כאן השתלטו על הגרדרובה רוח השחרור, חצאיות המיני והצבעים הפסיכדליים. אחרי קוד החאקי והחולצה הכחולה של שננות הקמת המדינה, לקראת סוף שנות ה-50, עם השיפור במצב הכלכלי, מורגש שינוי גם במפת האופנה המקומית.

בחברת ״אתא״, נותנת הטון באופנה הישראלית, מגייסים את מעצבת האופנה הנודעת לולה בר, והיא מביאה איתה ניחוח של יוקרה, צבעים והדפסים נועזים. חברת ״משכית״, שנוסדה על ידי רות דיין על מנת לספק עבודה לעולים חדשים, הפכה בשנים אלה למותג בינלאומי.

מגמות רבות בארץ ובעולם תרמו לשינוי בדפוס הלבוש של הישראלים בשנות השישים. בזכות המצב הכלכלי המשופר לאחר מלחמת ששת הימים יכלו ישראלים רבים יותר לנסוע לחו״ל, מהדורת החדשות החלה להיות משודרת בטלוויזיה ומדורי אופנה מורחבים החלו להופיע בעיתונים. בעולם השפיעו בתחום האופנה בעיקר רצח נשיא ארצות הברית ג׳ון קנדי ומלחמת וייטנאם, אשר יצרו משבר זהות – שהביא מצידו לנסיונות בריחה מהעולם האלים לעולם של שלום ואהבה. על כך נוספה מהפכה בתחום הטקסטיל: ייצור סיבים סינתטיים ובגדים שלא הצריכו גיהוץ, שתרמו ליצירת מראה מודרני, צעיר ומשוחרר. בדור ילדי הפרחים נולדה אופנה חדשנית – בגדי יוניסקס, מכנסיים צמודים במותן ושוליים מתרחבים, משקפיים עגולים שנודעו כ״משקפי ג׳ון לנון״, לצד השמלות המחוייטות והמשקפיים הידועים של ג׳קי קנדי (שהסרט על דמותה מוקרן בימים אלה בבתי הקולנוע).

*כוכבית מייצגת שדות חובה

מעבר לתוכן מרכזי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + zמעבר לסגיר, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x
Silence is Golden